Fantastické finále na 60 metrů překážek Kláry, první medaile z Mistrovství Lindy, vydřené stříbro a bramborová medaile s osobním rekordem Amči - to jsou hlavní příběhy uplynulého víkendu v Praze

Velké Finále a zlato v trojskoku Klárky Michalské

To co se letos mělo odehrát na trati 60 metrů překážek juniorek vzbuzovalo pozornost již dlouho před samotným šampionátem. V tabulkách se postupně během sezony řadily výkony, které na minulých šampionátech znamenaly jasné medaile. Těchto výkonů však nedosahovala jedna závodnice, ale celá řada juniorek letos útočila na post české jedničky. Po dlouhou dobu vedla Klára Michalská výkonem 8,71 což bylo neuvěřitelné zlepšení oproti loňskému roku (OR 9,23). Následována byla Míšou Nejedlovou - skvělou dálkařkou, ale také vynikající překážkářkou, která na Mistrovství tuto trať nevynechává - i když koliduje s dálkou. Dále pak vynikající Jana Sotáková , která se těsně před šampionátem dostala na 8,65 což byl nejlepší český juniorský čas. Z Kanady poslala svou vizitku také Karolína Hlavatá a na všechny se dotahovala Lucka Koudelová - spolu s Karolínou obě účastnice loňského Mistrovství světa dorostenek na trati 100 m překážek.

Ne nadarmo označil v rozhovoru pro server šéftrenér mládeže Tomáš Purman za nejvíce očekávanou soutěž Mistrovství !

A byla to skutečně jízda. Do finálových bloků prošly sítem rozběhů všechny favoritky. Někdo s lepším někdo s horším časem. Nejhorší čas z favoritek měla Klárka, která postoupila z druhé pozice časem 9,03. Ovšem finále je jiná soutěž. A bylo tomu tak !! To co se událo během necelých 9 vteřin od výstřelu startéra bylo nejlepší finále juniorek minimálně za posledních 10 let !

Jana Sotáková měla skvělý start a chytila výborný rytmus - usadila se v čele závodu, následována byla Míšou Nejedlovou, která nezostávala velmi. Následovala Karolína Hlavatá, Klárka Michalská, Lucka Koudelová a další. Klárka neměla jako již tradičně zrovna nejlepší start, její startovní reakce byla suveréně nejhorší z celého startovního pole. Také první překážka byla spíše překážkou, avšak od druhé chytila skvělý rytmus a naprosto vyrovnaně běžela s Karolínou. Na cílové šachovnici pak vsadila na své trojskokanské dovednosti a posledním skokem prakticky skočila do cíle. Byl to skok, který jí přinesl medaili z nejkvalitnějšího souboje juniorských překážkářek, který se na Mistrovství odehrál. O jednu jedinou setinu získala před Karolínou Hlavatou bronz na pátém místě pak skončila smutá Lucka Koudelová.

Čas čtvrté Hlavaté 8,77 nestačil na medaili (!), na kterou v posledních letech mnohdy stačily i výkony přes 9 sekund !

Druhý den Klára dokončila svou spanilou jízdu. Nebyla úplně v pohodě, po sobotě ji bolela stehna, přesto však na trojskoku vybojovala svou první zlatou medaili v hale! Druhým pokusem se vzepjala v výkonu 12,23 i když to bylo s nedošlapem dobrých 30 centimetrů nakonec to na vítězství stačilo. Klárka tak nezaútočila na rekord šampionátu 12,70 na který podle mého názoru měla, ale zase zůstala zdravá. Pátý a šestý pokus již jen kontrolovala svou vedoucí pozici a skoky vynechala. Její vítězné gesto z druhého pokusu tak bylo gestem zlatým.

Poprvé v životě tak získala dvě individuální medaile z jednoho Mistrovství republiky.

Ještě jednou velká gratulace.

Vydřené stříbro v dálce a bramborová medaile na 60 s osobním rekordem

Amča v letošním roce, zrychlila a chtěl to prodat také na Mistrovství. Stejně tak cítila slušnou formu v dálce a tak nás opět čekala vražedná kombinace dálky a šedesátky, kdy finále sprintu je asi 10 minut po skončení soutěže dálkařek. Nedá se nic dělat a tak jsme do toho šli.

Amča měla v rozběhu na 60 metrů velkou favoritku Kláru Seidlovou, byla si však vědoma toho, že přímý postup mají zajištěný první dvě závodnice. Svým časem v rozběhu 7,77 zaostala jen setinku za osobním rekordem a suverénně postoupila do finále.

Hned z Mix zóny spěchala na sektor dálky, aby tady rozvinula své pásmo s naměřeným rozběhem. Od rozcvičování bylo vidět, že Amča hodně chce, avšak je svázána svou tradiční nervozitou. To mi předvedla hned při prvních dvou pokusech - přešlap. V tu chvíli můj tep byl na hranici 220 a tlakoměr nejspíše neumí hodnoty krevního tlaku, kterým jsem trpěl ani naměřit. Nu což rozdýchal jsme infarkt a Amče, která neměla daleko k slzám jsem přišel říci co udělá - Prostě se rozběhne - nepřešlápne a zajistí soutěž jakkoliv !! V tu chvíli stačilo na finále cca 525 cm.

To se povedlo ! Skok 545 cm ji dokonce poslal na třetí místo. Na prvním místě jako již tradičně Míša Nejedlová výkonem 594. Od čtvrtého pokusu začala skákat jiná Amča. Konečně se rozběhla vystupňovala konec a tím pádem nebylo potřeba natahovat a rytmus rozběhu již byl mnohem lepší. Pátým pokuse 584 znamenalo druhé místoi a šestým 579 to jen potvrdilo. Na Amče bylo vidět jak obrovský balvan jí spadl ze srdce. A tak na finále šedesátky nastupovala byť unavená, ale spokojená a odhodlaná poprat se o medaili.

S nejhorší startovní reakcí vyběhla k tomu boji. Nakonec z toho byla brambora, kterou sportovci nemají rádi. Ovšem nutno říci že ve skvělé konkurenci a ve skvělých časech soupeřek, vítězná Martina Černochová zvítězila za 7,56 druhá Klára Seidlová 7,65 a bronz urvala Lucka Domská 7,67.

Amča se startovní reakcí 0,182 pak nový osobní rekord 7,72.  Ve vynikajícím finále se Amča neztratila a opět prokázala, že je velikou bojovnicí.

Tohle finále bylo nejkvalitnějším za posledních minimálně 5 let !!

Za medaili z dálky jsem velice rád a Amče gratuluji k celému výkonu na Mistrovství !

První medaile z Mistrovství pro Lindu a hned dvě !!

Když Linda přišla na podzim k nám do skupiny Martyho andílků, tušil jsem, že to bude dobrá volba. Linda začala s atletikou od podlahy, absolvovala například nelehké soustředění v Nymburku. Dokázala pořádat slušné dávky úseků a přesto je pořád v dobrém rozmaru. Její úsměv pomáhá leckdy uvolnit atmosféru na tréninku.

Linda začala od základů pracujem na rychlosti - zde se zlepšila z 9,20 na 60 metrů se kterými do skupiny přišla na současných 8,41 což mezi půlkařkami již není tak úplně běžné. Zapsala slušné časy na 400, 500 i 600 metrů. Také na 800 metrů si vylepšila před Mistrovstvím osobní rekord na 2:22,64

Jejího vystoupení na prvním Mistrovství republiky v jejím životě jsem se nebál, ale neveděl jsem co s ní udělá atmosféra velkých závodů.

Linda to zvládla dokonale, v sobotu jí čekal rozběh. Mezi soupeřkami kralovala Anežka Drahotová, která si běžela svůj závod a v čase 2:12,57 nakonec vytvořila nový rekord mistrovství. Linda naprosto perfektním závodem zvládla uhájit druhé postupové místo a v čase 2:24,97 naprosto suveréně postoupila přímo do finále.

V neděli nás pak čekalo Grande finále. Z Lindy již opadla úvodní nervozita ze soboty a k závodu nastoupila s jasnými taktickými pokyny. Ty dodržela perfektně a velmi sebevědomým výkonem si za Anežkou Drahotovou doběhla pro stříbro z Mistrovství republiky v novém osobním rekordu 2:21,80

Velká , velká gratulace !!

Aby toho nebylo málo tak Linda své chuti po výkonu využila také ve štafetě na 4x200 metrů dorostenek. Družstvo dorostenek Liazu Petra Vítová a Linda Mejstříková posílené o skvělé žákyně Kačku Hýskovou a Míšu Bičianovou po výborném výkonu nakonec dosáhlo časem 1:45,92 na třetí místo !

Linda si tak veze ze svého premiérového Mistrovství republiky dvě medaile - Gratuluji !

A další ?

Dominik Žižka v rozběhu na 400 metrů dosáhl svého nejlepšího letošního času 51,67 nakonec však byl pro vyšlápnutí diskvalifikován.

Tomáš Dostrašil poprvé startoval mezi dorostenci na překážkách nastupoval s osobním rekordem 8,71 V rozběhu se dokázal zlepšit až na 8,57 a o 5 setin se nedostal do finále. Celkově tak jako prvoročák mezi dorostenci obsadil 9 místo. To je pěkná vizitka a Tomášovi k vylepšení osobního rekordu gratuluji.

Vojta Karásek obětavě strávil dva dny na závodech aby posílil štafetu dorostenců na 4x200 metrů. Nakonec uběhl svůj úsek a při předávce prostě upadl. Stává se to a Vojta zaslouží za bojovnost pochvalu. Svůj úsek běžel velmi dobře a pád pokazil další ambice štafety.

Celkově tak Martyho andílci přinesli Atletice s radostí 5 medailí.  Gratuluji všem ! Díky