Doslova elektrizující atmosférou zářil skvěle připravený stadion v Táboře při mistrovských bojích mladých atletů.

Některé okamžiky pak byly přímo reklamou na atletiku - bouřící obecenstvo, nádherné počasí a hlavně skvělé výkony za hranicemi českých rekordů a nejlepších letošních výkonů, to byly atributy letošního Mistrovství republiky dorostu a juniorů v Táboře.

Martyho andílci se v těchto soutěžích neztratili a zařadili se k těm, kteří posouvali hranice letošních nejlepších tabulkových výkonů, dokázali překonávat osobní rekordy a získávat medaile. V jednotlivých soutěžích nastupovali andílci jako zkušené závodnice a závodníci z předních pozic tabulek, ovšem pro získání titulu nebo medaile bylo nutné v mnoha případech hranice nejlepšího letošního tabulkového výkonu či osobního rekordu posunout ještě o pořádný kus dále. Všichni andílci dokázali, že jsou velkými bojovníky a dokáží ty nejlepší výkony podávat v nejdůležitějších závodech sezony !!

Jak tedy probíhaly jednotlivé soutěže ve kterých jsme měli zastoupení z našeho pohledu ?

Dálka dorostenky

Nebojím se říci, že to byla nejhezčí soutěž dorosteneckých dálkařek za posledních několik let. Děvčata zahajovala své klání mezi prvními technickými disciplínami. Skokanský sektor v Táboře který prakticky sousedí s tribunou přímo vybízel ke skvělým výkonům. Nadšení diváci burcovali dálkařky mohutným potleskem k výkonům za hranicemi osobních rekordů. Soutěž budila pozornost i u vynikajícího komentátora celého podniku Jacka Přibáně, který svým komentářem diváky vtahoval do děje.

Dálkařské tretry nazula zcela očekávaně Anna-Marie Rappová, která do soutěže nastoupila jako druhá česká dálkařka s výkonem 582 z mezistátního utkání v Brně, kde ji porazila posledním pokusem Michaela Nejedlová ze Slávie. Pro někoho trošku nečekaně se na dálkařském sektoru objevila také Klára Michalská, která svým výkonem 538 byla v tabulkách kolem desátého místa. Soutěž měla velké napětí.

Do prvního pokusu Amča tradičně přidala trošku opatrnosti s cílem zajistit soutěž - to se povedlo a výkon 564 s velkou pravděpodobností zajišťoval finále. Po prvním kole soutěže se ujala vedení Míša Nejedlová skokem 581 cm. Klárka  soutěž zahájila také opatrněji,  520 cm ji uklidnilo a byla připravena do dalších bojů. Od druhého kola pak soutěž gradovala. Klárka přidala trošku energie a byl z toho nový osobní rekord 549 cm, který pak třetím pokuse dále vylepšila na vynikajících 559 cm, což bylo vylepšení osobního rekordu o téměř 20 cm a celkové šesté místo. Na špici soutěže se však odehrával fantastický souboj Amči a Míšy, který zvedal diváky ze sedadel.

Míša si druhým pokusem vytvořila nový osobní rekord 590 cm a ujala se vedení v soutěži. Amča vyhecovaná skandovaným potleskem ve druhém pokusu přiběhla k prknu jako by jej chtěla prostě zbořit a odrazila se ke skoku, který měl všechny atributy skoku za 6 metrů. Bohužel jen minimální - snad centimetrový přešlap jí zkazil radost. Ve třetích pokusech Míša ještě jednou zopakovala 590 cm a zdálo se, že soutěž bude mít pod svou kontrolou. Amča si ke třetímu pokusu rozteskala tribunu za pomoci komentátora nezůstaly jediné dlaně v nečinnosti. Posunula si rozběh o stopu dozadu a vlítla do prkna jako divoká kočka - 591 cm !!  a ujímá se vedení v soutěži.

Další pokusy byly jak ze strany Míšy, tak Amči vyrovnanou sérií výborných skoků ve kterých již nepřekročili tuto hranici a tak se po šestém pokuse stala novou mistryní republiky ve skoku dalekém dorostenek Anna-Marie Rappová v letošním nejlepším výkonu a osobním rekordu 591 cm - Gratulace !!

Spint dorostenek na 100 metrů

Další soutěží, ke které Amča nastoupila byl sprint na 100 metrů. V letošním roce jsme neměli tak vysoké ambice v této disciplíně vzhledem k tomu, že jsme se v přípravě více zaměřili na skokanskou přípravu - což se vyplatilo ziskem titulu a vylepšením osobního rekordu. Rychlostní vytrvalost nám trošku chybí a v samotném rozběhu to bylo znát. Amča velmi dobře vystartovala a přibližně do 60 metrů byla na špici pole, pak se však projevila únava z předchozí soutěže a také lepší rychlostní vytrvalost soupeřek a nakonec z toho byl čas 12,55 a šesté místo v rozběhu. Ani umístění ani čas nezajišťovaly postup do finále a tak pro nás tato soutěž skončila.

400 metrů junioři a dorostenci

Mezitím se již na rozcvičovacím stadionu začali pomalu připravovat ke svému startu naši čtrvrtkaři. Dominik Žižka se připravoval na svůj druhý start v kategorii dorostenců a Filip Spura na svůj debut mezi juniory. V dorostencích byla oproti loňskému roku celá soutěž kvalitativně mnohem výše. Výkony, které loni stačily na šesté místo nezajišťovaly letos ani postup do finále. Dominik nastupoval do soutěže s kvalitním tabulkovým časem, který mu zajistil velmi dobré nasazení do rozběhu a tak všichni andílci doufali v Dominikův postup.

Nutno říci, že Dominik nezklamal a svůj rozběh poměrně s přehledem vyhrál, když porazil dalšího žhavého kandidáta na postup, Rovenského. Postupový čas byl sice nejslabší ze všech rozběhů ovšem Domink postupoval z prvního místa v rozběhu a to se cení - zvláště pak výhodnějším nasazením do finálového běhu.

Vzápětí po Dominikovi vyzkoušel tartanové kolbiště také Filip Spura náš jediný junior. Bohužel Filipovi se zdaleka nevedlo tak jako Dominikovi a skončil ve svém rozběhu šestý v podprůměrném čase 53,39 s. Bohužel na trati 400 metrů se nám nedaří tolik jak bychom si přáli. Filip tak skončil svou pouť mezi čtvrtkaři a mohl se připravovat na svůj start na trati poloviční, který jej čekal na druhý den. I zde byl cíl jasný - výrazné posunutí osobního rekordu !

Trojskok dorostenek

Tou dobou už na trojskokanském sektoru vládly dorostenky a mezi nimi jako lídr tabulek Klára Michalská čekala na svůj pokus jako poslední. Hned prvním pokusem, který byl na první pohled plný nervozity se jí podařilo přesvědčivě zajistit finále a výkon 11,55 ji postavil do čela startovního pole. Z této pozice ji pak již žádná soupeřka nedokázal sesadit.

Klára se však nechtěla spokojit s uvedeným výkonem a tak se ve druhém a zvláště pak ve třetím pokuse dále zlepšovala až na 12,08 m - vynikající osobní rekord první místo v českých dorosteneckých tabulkách a překonána další hranice - 12 metrů !!!. Ve své snaze o zlepšení pokračovala i dále avšak ve čtvrtém pokuse si se svými třemi skoky neporadila technicky dobře a trojskok jí ukázal svou odvrácenou tvář - rána do zad byla tak velká, že další - pátý pokus jsme vynechali.

V té chvíli se nezdálo býti nic jisté, neboť soupeřky se ve skvělé atmosféře zlepšovaly každým pokusem. Zvláště Zuzana Koudelková a Anna Štvánová se nechtěly smířit se svým umístěním a své skoky natahovali do velkých vzdáleností. Poslední pokus Zuzany Koudelkové byl velmi daleký avšak s přešlapem. V té chvíli bylo jasné, že Klárka získala svůj první republikový titul v individuální disciplíně a velmi kvaitlním výkonem se zapsala do letošních tabulek. Klárka si svůj titul opravdu zasloužila a všichni jí ho srdečně přáli. Mistrovské tričko jí bude slušet.

Štafeta 4x100 metrů  dorostenky

Nezvykle pozdě - v půl osmé večer pak ještě nastoupily děvčata ke štafetě 4x100 metrů. Loňskou vítěznou štafetu zasáhlo ukončení kariery Pavlíny Soprové a přestup Evy Jeníkové do juniorek. Doplnili jsme štafetu novými tvářemi - Petrou Vítovou a Karin Hoferovou, které ochotně přivezla na start štafety maminka - Ála Vítová a doprovodila trenérka Eva Mikulová. Děvčata se neztratila a své úseky zvládla všechny velmi dobře - výsledkem byl nejlepší letošní oddílový čas 49,68 s a konečné páté místo. Všem patří absolutorium !

Z pohledu zisku medailí to však stále nebylo poslední slovo andílků. V neděli jsme s velkou nervozitou čekali na start Dominika Žižky ve finále na 400 metrů a také start Filipa Spury na 200 metrů měl svůj půvab.

200 metrů junioři

Filip běžel ve skvělém rozběhu s fenomenálním Pavlem Maslákem. Filip předvedl vše na co měl - Pavla neporazil, ale vytvořil si nový osobní rekord o dvě desetiny na 23,19 s. Solidní čas - gratuluji.

400 metrů dorostenci

A máme tady vyvrcholení při kterém nervozitou žádný z andílků ani nedýchal. Start dorostenců na 400 metrů. Dominik Žižka ve třetí dráze. Dominik po startu opět vyběhl poněkud vlažně a soupeři se mu vzdalovali každým krokem. Na protilehlé rovince situace nevypadla o mnoho lépe a já začal mít obavy. V zatáčce však Dominik začal plnit pokyny, postupně přidával a snižoval ztrátu na ostatní.  Ze zatáčky jž vybíhal v kontaktu se všemi zájemci o třetí místo - neboť Patrik Šorm aTomáš Vystrk měli již poměrně slušný náskok. Dominik - jak je jeho zvykem na rovince zabojoval a svou bojovností nakonec obhájil bronzovou pozici z loňského roku v čase 50,32 s. Velká gratulace !!! Dominik má další medaili - velmi cennou v letošní obrovské konkurenci !!

Štafeta 4 x 400 m junioři

Posledním vystoupením byla štafeta na 4 x 400 metrů - tentokrát v juniorské kategorii. Dva junioři - Filip Spura a Lukáš Kožíšek doplněni o Dominika Žižku a Jindru Krále se postavili s odvahou na start proti starším kolegům. Bojovali seč jím síly stačily, avšak na více než páté místo to nestačilo. Přesto gratulace celé štafetě a díky všem kteří v ní startovali.

Máme za sebou šampionát snů, nyní nás čeká jen třetí kolo první ligy a pak zasloužený odpočinek. Ten nebude trvat dlouho neboť brzo se začneme připravovat na podzimní část sezony a zářijové Mistrovství do 22 let.

Ještě jednou všem andílkům blahopřeji a gratuluji k dosaženým výkonům !!!