Čtyři medaile z Mistrovství republiky byly vyvrcholením zimní halové sezony.

Dva mistrovské tituly a dvě bronzové medaile to je sbírka se kterou se vrátili Martyho andílci ze sobotního Mistrovství republiky dorostu a juniorů v hale

Pojďme si říci jak vypadal uplynulý víkend z pohledu trenéra...

Již páteční slunečný den při odjezdu do Prahy naznačoval, že snad přece jenom ten konec sezony zvládneme dobře.
Informace z posledního týdne před republikou tomu moc nenaznačovaly.
Klára si po návratu z úspěšného šampionátu dospělých lehla do postele s angínou a teploty a penicilín ji nedovolily prakticky do čtvrtka vstát. Přesto jsme věřili, že zbytek sil Kláře ještě umožní připravit se alespoň na start v trojskoku, kde byla adeptkou na medaili.
Aby tomu nebylo málo, tak jsem při halové středě odvezl přímo z haly do nemocnice nadějného žáka Vojtu Karáska s ošklivou zlomeninou ruky.
Trošku jsem si již myslel, že jsme vyčerpali příděl štěstí pro tuto část roku - další průběh víkendu však ukázal, že jsme si ještě velkou porci štěstí nechali v zásobě.

V sobotu nastupovala jako tradičně první ke svým disciplínám Anna-Marie Rappová - od pátku čerstvě plnoletá. Amča šla do závodů s jasným cílem - nadělit si k osumnáctinám hezký dárek - pokud možno i nějaké to tričko...

Rozběh juniorských sprinterek na 60 metrů

pro Amču jako spoluvedoucí závodnici tabulek trošku netradiční první dráha - to však nebyla velká potíž a s vypuštěním posledních 15 metrů jasný postup do finále v čase 7,88. Stějně jako Amča pak zcela suverénně postoupily i další žhavé kanditátky na medaile - Barbora Krňoulová - která držela společně s Amčou vedoucí čas tabulek a Lucie Domská v tabulkách třetí.

Rovnou z mix zóny přešla Amča do sektoru dálky, kde se přidala k již rozcvičujícím se dálkařkám. Trošku nervozity snad vnesly jenom zapomenuté závodní ponožky. To jsem však jako trenér naštěstí zažehnal sehnáním několika náhradních párů od různých zpřízněných duší v hale.

Začala první série a po prvních nesmělých pokusech začala pořádná jízda ! Na sektoru se po čase opět objevila Hanka Luticová, která předcházející sezonu strávila ve španělských barvách a tak se Mistrovství nemohla účastnit. Svůj návrat na české sektory pak zvládla opradu skvěle - 571 cm. Následovala vynikající vícebojařka Alena Galertová. A znovu vydařený pokus 571 cm. Pak Míša Nejedlová, která kombinovala dálku s překážkami. Pokus byl přešlapem.
To už se sektoru připravovala Amča - v půjčených ponožkách, rozhodnuta skočit daleko. Dynamický rozběh (byť trošku kontrolovaný), hezký odraz a dlouhý skok. Následovala pro mně velmi dlouhá pauza rozhodčího, který pečlivě zkoumal zda nebyl přešlap. Dokonce i přikleknutí k odrazovému prknu nakonec povtrdilo, že pokus byl vydařený - bez přešlapu - 583 !!! Nový halový osobní rekord a vedoucí pozice v soutěži.

....nyní bych mohl vlastně reportáž ukončit  - na medailových pozicích se od té doby již nic nestalo ...

Amča dokázala zbylých pět pokusů přešlápnout - nutno říci, že všechny byly velmi dlouhé - zvláště pak třetí pokus bych si dovolil označit jako šestimetrový - ovšem na přešlapy se nehraje.

O třetí místo se rozpoutal velký boj ve kterém se utkávaly Míša Nejedlová, která se vrátila z překážek a také Míša Kučerová, která si v soutěži nakonec vylepšila letošní maximum na 566 se kterým by loni suverénně vyhrála.

Titul si tak nakonec v soutěži kterou bych nazval "soutěží prvních pokusů" odnesla Amča.

Tím však dopoledně nekončilo - rovnou na sektoru si Amča nasadila batůžek - přezula tretry za sprinterky a jako turista s batůžkem na zádech při přechodu Jizerek se přidala ke sprinterkám na start šedesátky.

Tentokrát měla čtvrtou dráhu. Bohužel již po startu bylo zřejmé, že případný zlatý double nebude. Lucie Domská opět ukázala, že se umí skvěle připravit na vrchol sezony a zvítězila v čase 7,69 na druhém místě doběhla v čae 7,71 Barbora Krňoulová a Amča za čas 7,83 brala bronz.
Únava z předcházejícího programu byla znát.

Amča - si nadělila skvělý dárek k narozeninám ke kterému jí ještě jednou blahopřeji !!

Po vydařeném dopoledni se ke svým startům začali pomalu připravovat naši běžci. Dominik Žižka, který se letos v hale vůbec nepotkal s formou a Martin Černák, který naopak sršil optimismem.

Martin Černák měl jako čtvrtý v pořadí tabulek dobrou pozici ve svém běhu. Jeho cílem nebylo nic menšího než postup do finále.
A postup do finále se konal !!

Naprosto suveréním vystoupením si Martin pohlídal první postupovou pozici a se svým typickým úsměvem doběhl do cíle rozběhu v čase 52,66 jako druhý nejlepší čas ze všech rozběhů.

Bohužel to se nedá říci o Dominiku Žižkovi. V letošním roce zatím nevychází nic ani rychlý začátelk ani drtivý finiš. Dominik tak ve svém rozběhu skončil v čase 53,30 na šestém místě.
Ani čas ani umístění nejsou vizitky, které by Dominikovi jako několikanásobnému medailistovi z mistrovtví republiky slušely. Bohužel sportovní život je takový, po vydařených sezonách mohou následovat i ty méně vydařené - ba přímo nevydařené.

No s končícími rozběhy na 400 metrů jsme se pomalu poroučeli na hotel a myšlenkami jsme již byli v nedělním dopoledni, které se mělo stát dopolednem "Černákovým".

Hned z rána však nastupovala na sektor Klára Michalská. Trojskokanské tretry nazula rovnou z papučí respektive vlněných ponožek v nichž strávila celý týden v posteli s angínou. Klárka moc chtěla medaili - moc chtěla bojovat o zlato, já si však do posledního okamžiku nebyl vůbec jist zda bude vůbec schopna. Nemoc a penicilín přece jen vykonaly své. A tak Klárka bojovala nejenom se soupeřkami ale také s oslabeným tělem.
Nutno říci, že zaslouží naprosté absolutorium. Většina pokusů byla za hranicí 11,50 což bych normálně považoval za výkon podprůměrný, vzhledem k okolnostem a vzhledem k tomu, že nakonec nám 11,53 přineslo bronzovou medaili považuji celé Klárky vystoupení z fantastický důkaz bojovnosti.
Blahopřeji a mohu jen dodat, že tento bronz má pro nás cenu zlata.
V soutěži nakonec zvítězila Dominika Horniaková, která posledním pokusem odsunula na druhou pozici do té doby nečekaně vedoucí Míšu Nejedlovou.

No a nyní již bajka o ptáku Černákovi.
Tento nenápadný tvor vlétl do našich krajin koncem loňského léta a poté co vyzobal všechny sladké plody Mistrovství žáků se naštěstí nedostěhoval do teplých krajin. Naopak našel zalíbení v hejnu andílků, kteří ho mezi sebe přijali a vzali ho za svého.

Náš ptáček poprvé na Mistrovství v hale ještě trošku koukal, ale již to byl mnohem zkušenější ptáček než na podzim, kdy připomínal vyplašené holátko.
Hned při svém prvním nedělním startu na 200 metrů ukázal, že mu narostl zobáček a drábky, kterými umí pořádně pohrozit.

Ve svém běhu měl sice orla Bakalára, toho se však pranic nezalekl a jako sokol si přilétl na druhém místě pro nový halový i absolutní osobní rekord 23,18.

Po asi hodinové chvíli se však z našeho ptáčka vyklubal dokonalý predátor, který byl rozhodnut ukořistit mistrovské tričko v běhu na 400 metrů.

Martinovi doslova narostla křídla a vynikajícím během prokázal, že to již není žádný vrabec ale pořádný orel a dolétl jako první do cíle v čase 50,97 - nový halový i absolutní osobní rekord.

Blahopřeji !!!

Náš Martin pak ještě 30 minut po doběhu této čtvrtky zaklekl do bloků finálové dvoustovky a zde běžel, vzhledem k okolnostem, vynikajících 23,68.

Nakonec pak nastoupil k běhu jako první muž štafety na 4x200 metrů.
Martin Černák, Dominik Žižka, Filip Spura a Lukáš Kožíšek chtěli dokázat, že štafeta je nejenom běh čtyřech běžců, ale jde i o kolektivní výkon štafety jako týmu. Na tento start se připravovali v Jablonci a naše naděje byly velké.
Kluci byli opravdu více než nažhaveni a prostě chtěli medaili. Běželi skvěle a konečný čas 1:32,43 by stačil na stříbrnou pozici - bohužel někdy dokáže hluboký smutek velice rychle vystřídat oslavnou euforii.
Naši kluci přeběhli při poslední předávce předávkové území a byli diskvalifikováni.
Uvedný čas by znamenal stříbro a oddílový rekord. Bohužel sport dokáže být i krutý a tuto tvář ukázal v nedělním odpoledni našim klukům.

Přesto všem děkuji za přístup, který ke štafetě měli a udělám vše proto aby nám štafetový bůh nastavil svou přívětivější tvář v letní sezoně.

Na závěr mohu již říci jen jedno - Díky andílci za další halovou sezonu !!