Atletika je trpělivé čekání, aneb David se své velké medaile dočkal......

Okřídlenou větu Jarmily Kratochvílové, naplnil o uplynulém víkendu bezezbytku 23 letý rodák z Ivančic DAVID CÉSAR.  Na Mistrovství České republiky v Třinci získal v běhu na 400 m jednu z nejvíce překvapivých medailí, když po bezproblémovém sobotním  postupu do finále, vybojoval v neděli fantastický bronz ve výrazně vylepšeném osobním rekordu.

Student Vysokého učení technického (stavební fakulta) přišel do Vlčí smečky před 2 lety ze stáje trenéra Jiřího Sequenta. Pod vedením zkušeného coache se připravoval v Brně společně například s Lenkou Masnou, Honzou Velebou, Milanem Kocourkem, ale i Jirkou Doupovcem a od začátku se specializoval na jednu z nejtěžších atletických disciplin - běh na 400 m. U Jiřího zaběhl čtvrtku nejlépe v roce 2014 čas 48,96 s a za dobu svého brněnského působení si z   juniorských a dorostenckých MČR si přivezl několik medailí. V roce 2013  David oblékl i reprezentační dres . Stalo se tak a stalo se tak při juniorském mezistátku  v Praze, kde doběhl na 6. místě.

Po přestupu Honzy Veleby do Prahy a poté co trenér Sequent začal připravovat Jakubu Holušu a byl pracovně hodně zaneprázdněn, začal David přemýšlet o  změně trenéra. Poté co jeho výkonnost začala stagnovat se tak stalo na podzim roku 2015, kdy David zaklepal u našich dveří. Nesmírně poctivého a inteligentního atleta nešlo odmítnout a rád jsem jej do tréninkové skupiny přijal. David svou nekonfliktní povahou do Vlčí smečky ihned zapadl a dobře se zaintegroval.  Hned první rok, který byl takový "oťukávací" překonal David po 3 letech osobní rekord. Nejdříve na MČR dospělých v Táboře (48,82s) , kde skončil celkově 10. vylepšil v srpnu své personální maximum na 48,75 s na Kladně, kde se při MČR do 22 let rozloučil s touto kategorií hezkým 4. místem.

Na podzim se do přípravy opřel ještě s větší vehemencí. Na kondičním soustředění ve Vysokých Tatrách byli se Zdeňkem Stromšíkem doslova k neutahání, oba naběhali neskutečné množství tempových úseků a položili zdravý základ úspěšné sezóny. David sice z důvodů studijních povinností nemohl odcestovat na měsíční prosincové soustředění do Jižní Afriky, ale v drsných klimatických podmínkách severním větrem bičovaného Palačáku, nevynechal jediný trénink, který jsem mu předepsal. Na dubnové soustředění do itallského San Benedetta již s námi odjel a mě na italském jihu  bylo jasné, že pokud ho nezastaví nějaký zdravotní problém bude to dobré. David v Itálii vypadal zkrátka úžasně a i laik si musel všimnout, jak mu to na dráze odjíždí.....

Na jaro vlétl do hlavní sezóny jak tajfun. Hned při prvním startu na 1. kole extraligy si zaběhl skvělý osobní rekord 48,05 s. Následovaly další starty s výsledky 48,11, a 48,14. Před MČR v Třinci bylo jasné, že David má formu jako hrom. Klimatické podmínky v sobotní poledne, kdy se běžely rozběhy byly ovšem hororové. Déšť a 12 C umocňoval studený severní vítr. No prostě hrůza.  Davida však nemohlo už nic zastavit, popral i s nástrahami přírodního živlu, který atletům vůbec nepřál. Vzhledem k podmínkám zaběhl vynikajících 48,13 , ve svém běhu zvítězil, když dokázal porazit účastníka neoficiálního MS na Bahamách a borce s PB 46,39 s Michala Desenského a pro nedělní finále si zajistil výhodnou 3. dráhu. 

Ve finále se to velkými jmény jen hemžilo, ale zcela uvolněný a pozitivně naladěný David ukázal železné nervy takticky zcela geniálně zvládnutý závod. Nenechal se vyprovokovat tempem Patrika Šorma, ve dráze nad ním, jeden čas se ztráta zdála hrozivá, ale byl to jen optický klam a  David si jen ideálně rozvrhl síly na trati. Při vbíhání do cílové rovinky bylo vidět jak moc sil mu ještě zbývá. Metr za metrem stahoval náskok svých soupeřů , najdenou byl 3. a v samotném závěru zle dotíral na českého reprezentanta Daniela Němečka z Dukly Praha. Daniel doběhl časem 47,26 s na 2. místě jen 22 setin za ním ve fantastické osobním rekordu  novém vítkovickém oddílovém rekordu(po 24 letech !) dospurtoval David. Čas 47,48 s vyznívá ještě výrazněji, když přihlédnete ke skutečnosti, že Daniel Němeček (SB 47,08), byl nominván tento týden na ME družstev , které se koná ve francouzsském LIlle o nadcházejícím víkendu. Ztráta 4 desetin na českého zkušeného reprezentanta demonstruje přímo čítankově, jak ohromný kus cesty ušel jeden z nejpracovitějších atletů, jaké jsem měl kdy možnost za dobu svého trenérského působení poznat.

VIDEO Z FINÁLE: ZDE

J.V. 19.6.2017

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved