Tomáš BOČEK vylepšil na čtvrtce osobní rekord o 3 sekundy !!!!

Ke druhému kolu soutěže družstev do jihomoravské Břeclavi, jsme odjížděli v kompletní dorostenecké sestavě, tedy i s ne zcela ještě uzdraveným Mirkem Břustkem. Tým Uherského Hradiště nastoupil ve zdecimované sestavě 5 (!!!) členů, což by nás všechny mělo vést alespoň k malému zamyšlení, zda děláme všechno správně. Z loňského a předloňského družstva žáků, které tak úspěšně reprezentovalo  mateřský oddíl ve finále Mistrovství republiky družstev v Liberci a Hradci Králové zůstalo jen torzo a tak mi z toho všeho  bylo dnes trochu smutno. "Družstvo" nakonec vybojovalo 58 bodů, obsadilo 6 pozici, pouhopouhých 6 bodů za 3. Olomoucí. Bohužel jsme nebyli schopni sestavit ani štafetu...... No nic, bude lepší když přejdu ke komentářům výkonů kluků, protože ty si zaslouží určitě pozornost.

První se na ovále představili Míra s Tomášem v běhu na 100 m. Posilněni televizními přenosy z právě probíhajícího Mistrovství světa a famózními výkony U. Bolta neskrývali touhu zaútočit na  své osobní rekordy. To se povedlo Mirkovi, který i přes zdravotní indispozici předvedl slušných 11,92 s. To byla ten den také pro Míru konečná, protože z plánovaného startu na 200 m sešlo, neb se znovu ozvala záda. Mirek i tak ale vybojoval svým celkovým 6. místem 5 bodů pro mateřský oddíl. Tomáš ve druhém běhu  skončil na 2. pozici a zaběhl v mírném protivětru standartních12,09 s, čili takový lepší Tomášův průměr. Tomáš moc z času nadšený nebyl, ale jeho čas měl teprve přijít a sice za hodinu, kdy společně s Vaškem nastoupili společně s dalším Hradišťákem Honzou Zajícem na start čtvrtky. Cíl zněl: zaběhnou osobáky, Vašek měl běžet pod 53,00 s, Tom někde na hranici 55,50 s. V prvém rozběhu nastoupil Vašek, už tradičně v poslední, tentokrát 6. dráze se silným triem závodníků ze severu Moravy, Grecmanem (letos 52,54), Filipcem(52,98) a Hrubým (53,25), tedy veskrze s lepšími osobními rekordy než je ten Vaškův. Nakonec zvítězil za velkého dusna vítkovický Grecman v čase  53,21 s, Vašek vybojoval celkově výborné 2. místo v čase 53,58, před Hrubým - 53,96 s a Filipcem 54,36 s. Sklapy těchto borců mají svou hodnotu, mimojiné všichni umí půlku pod 2 minuty, ale Vašek chtěl přece jen něco víc. Tentokrát jsme zkusili taktiku alla Dominik Žizka, a sice hodně uvolněný začátek a v cílové rovince zabrat. Vašek dodržel instrukce , ale mezičas na dvoustovce byl tentokrát přece jen moc pomalý - 26,11 s. Bohužel Vašek v poslední dráze neměl žádnou kontrolu za ním běžících soupeřů a tak po slušně vyběhlé zatáčce se nechal trošku ukolébat na protější rovince a tak se asi trošku začal divit, když ho v druhé zatáčce začali soupeři podbíhat a pak už nezbývalo nic jiného než se do toho zase pořádně obout. Vašek ale znovu v cílové rovince zatáhl a nakonec bojoval o místo první. Pozitivní je, že v cíli nejevil známky velkého vyčerpání a to je dobrým příslibem pro příští start na této náročné trati. Hrdinou dne se měl ale stát jeho sparing a kamarád Tomáš. Ten nastoupil ke svému 4. startu na této trati s časy z haly 57,73 - 57,72 - a venkovních 57,77 s. Tomášův plán byl běžet někde kolem 55,50s. Tomáš nastoupil v rozběhu mimojiné s loňským žákovským reprezentantem Ondrou Bílkem (letos už 53,32) a Honzou Zajícem (54,52). Po startu Tom skvěle dodržel pokyny trenéra k tempu na trati, všechny mezičasy zaběhl téměř na desetinu přesně dle plánu a nakonec za Bílkem a Honzou, kteří do cíle doběhli v absolutně shodném čase 54,64 s zaostal o pouhopouhých 8 setin. Svůj osobní rekord vylepšil o plné 3 sekundy (!!!). Tom ukázal, že je velký bojovník a srdcař, jeho pokroky jsou už viditelné nejen pouhým okem, ale promítají se už i do výsledných časů, což je mu jistě velkým povzbuzením do další tréninkové píle a příslibem pro budoucnost. A to Tomáš v Břeclavi ještě neřekl poslední slovo...

Jako bonus si naložil ještě své první vítězství nad Vaškem v závěrečném duelu - v běhu na 200 m. Ten vyběhl sice velice slušně zatáčku, ale na 150 se klofnul, ztratil jiskru a začal v běhu tzv. "sedět". Toho Tomáš dokonale využil a přehnal se přes Vaška, v čase který byl i přes únavu ze čtvrtky o 1 setinu lepší než byl jeho osobní rekord. Ten má teď hodnotu 24,28 s a jsem si téměř jistý, že nebude mít dlouhého trvání. Vašek doběhl do cíle v letošním nejslabším čase 24,43 s a přece jen na něm byla už trochu znát únava z posledních náročných tréninků. I tak oba borci nedali nejmenší šanci tradičním soupeřům Davidovi Bednářovi (letos 23,75) a Ondrovi Bílkovi (23,74), kteří doběhli v časech 24,83 resp. 24,84. Kluci na dvoustovce vybojovali svým celkovým 6. a 7. místem pro družstvo 9 bodů.

Tyto závody se povedly především Tomášovi, jeho zlepšení na čtvrtce je vynikající, kladně hodnotím i jeho celkový vyzrálý projev. Mirka chválím nejen za osobáček, ale především za to, že vůbec i přes zdravotní indispozici přišel a snažil se družstvu pomoci v jeho nelehkém údělu, no a Vašek zaběhl slušný čas na čtvrtce, porazil několik papírově lepších soupeřů a vyzkoušel si taktiku rozvržení tempa na trati, kterou ale nebudeme dál používat :-).