Krásné počasí, velmi hezký stadion a stoupající forma to byly atributy sobotních závodů při kterých byli andílci oporami družstev v první lize

Na krásně připraveném stadionu za slunečného počasí v Novém Městě nad Metují se konaly velmi příjemné závody první ligy. Pro pořadatele bylo pořádání kola ligy svátkem a bylo to vidět ! Ve městě zvaly na toto atletické klání krásné plakáty - což je dnes výsadou maximálně Mistrovství republiky, slavnostě připravený stadion a také početný sbor pracovníků zajišťujících bezvadný chod závodů. Velmi zajímavým poznatkem bylo mládí lidí pohybujících se při organizaci a jejich zapálenost a nadšení. Možná v Novém Městě znají recept na to jak získat mladé lidi pro práci v atletice a možná by mnoha oddílům mohli i poradit. Každopádně musím smeknout poklonu za závody jež byly důstojné první ligy a byly dobrou reklamou atletiky na úrovní první ligy.

Naši andílci byli pro svá družstva opět nadějemi na získání drahocených bodů neboť situace je letos pro TJ LIAZ složitá a každý bod má cenu zlata.

A jak jsme si vedli ? Tentokrát začnu u kluků.

Dominik Žižka odjížděl s jasným cílem - vylepšit své letošní maximum a pokusit se promluvit ještě do nominace na mezistátní utkání - kam zatím svými výkony doposud nepatřil. Dominik nastupoval na start maximálně soustředěn a dobře připraven. Ještě je na něm vidět malinko únava z tréninku, který stále směřujeme hlavně k Mistrovství republiky. Prostě ještě nemá takovou jiskru a lehkost. Dohodli jsme se na taktice, kterou měl Dominik za úkol aplikovat na své trati 400 metrů. Taktické pokyny Dominik dodržel z části. Povedlo se mu velmi pěkně zabrat na třetí stovce a dokonce se v těchto místech ujímal i vedení, když chvíli šel i před legendu - Petra Šarapatku. Posledních 50 metrů však Domas trošku "odešel" a tak se nakonec musel spokojit se čtvrtým místem v rozběhu a celkově pátým místem v nejlepším letošním čase 50,72 s. Z původních pokynů se nepovedlo lepší rozběhnutí první dvoustovky někde na hranici 23,5. Domink tak sice vylepšil své letošní maximum, na start na mezistátku to však nejspíše stačit nebude. Nedá se nic dělat, musíme pracovat dále, tak aby naše forma gradovala na mistrákách v Táboře a tam jsme všem ukázali, že naše časy z loňska nebyly náhodné. Domas pak ještě absolvoval dva starty ve štafetách na 4x100 a 4x400. Na svém úseku ve štafetě na 4x100 metrů běžel Domas velmi pěkně a svým během naznačil, že osobní rekord na 100 metrů by letos ohrozit určitě měl.

Filip Spura byl bohužel jediným smutným ze stáje andílků na tomto kole. Ve svém rozběhu na 400 metrů rozběhl prvnch 200 metrů velmi dobře pak mu však došly síly a každým krokem se trápil více a více až se nakonec protrápil do cíle v čase 53,86 což zůstalo za naším očekáváním. Filip se necítil úplně nejlépe a prostě to nebyl jeho den. Náladu si však mohl spravit ve štafetě na 4 x 100 metrů, kde běžel v zatáčce na třetím úseku. Svůj úsek zvládl bravurně a pro štafetu vybojoval velmi dobrou pozici pro finiš. Dobrou zprávou je také skutečnost, že bolest stehna při rychlém běhu na 100 metrů ustoupila a tak se snad dočkáme dalšího vylepšení osobáků ještě letos.

Klára Michalská byla tentokrát nejúspěšnější startující v družstvu žen. Na startu na 100 m překážekjí opět velmi dobře vyšlo vyběhnutí na první překážku, kdy se ujala vedení a kontrolovaně pak své vedení dotáhla až do cíle před Barčou Hamáčkovou v čase 15,22 s. Musím však říci, že Bára byla oslabena jedním sprintem přes celou rovinku pro číslo a zpět, když při povelu svlékat zjistila, že číslo si klidně leží v tašce na konci rovinky. Tento sprint ji jistě velmi oslabil a myslím, že připravil závody o velmi dobrý čas na překážkách, kterého Bára jistě mohla dosáhnout. Škoda, je vidět, že i tak zkušená závodnice může udělat školáckou chybu, která pak ovlivní celý závod. Klára toho využila a během na jistotu dosáhla vítězství a jedenácti bodů.

Po téměř dvou hodinách se v časovém pořadu závodů dostala ke své druhé disciplíně - trojskoku. Zde byla Klárka trošku pod tlakem neboť v pátek jsme zjistili, že během uplynulého týdne se na individuálně uspořádaných závodech v trosjkoku dorostenek v Brně - kde trosjkok s pěti startujícími byl jedinou disciplínou - dostala před Klárky nevětrný výkon 11,47, Aneta Floriánová výkonem 11,61 m. Nic naplat, že Klára tou dobou již měla skočeno 11,70 z Třebíče. Její výkon byl bohužel měřen s větrem s hodnotou 2,2 m/s a tudíž nebyl brán v úvahu jako výkon pro nominaci. Pak ovšem nastupují výkony, kdy vítr není měřen vůbec a tudíž je zde trošku trošku nespravedlnost při posuzování výkonů. Já jsme byl klidný, neboť jsme věděl, že forma nám pomalinku roste a na nominační výkon jistě máme. Klára však začala malinko zmatkovat a tak ztratila rozběh a její nervičky začaly pochodovat. Musel jsme jsem jí důrazně připomenout, že to co umí běžně kdykoliv na tréninku jen tak nezapomene a tak jsme od třetího pokusu začali opět skákat tak jak to umíme. Byla z toho série se stoupající tendencí s posledním skokem v novém osobním rekordu 11,85 m !! Tímto výkonem také Klára poprvé ve své trojskokanské kariéře porazila i výbornou dálkařku, trojskokanku Pardubic, Martinu Tamchynovou a skončila na druhém místě za polkou Bajko. Toto je výkon za který si reprezentační dres jistě zaslouží - a tentokrát v protivětru 0,5 m. Jsme přesvědčen, že Klára letos v trojskoku neřekla poslední slovo !

Anna-Marie Rappová nastupovala do závodů se stejnými cíly jako do všech posledních závodech - znovu útok na letošní maximum, znovu útok na osobní rekord. Udělali jsme drobnou úpravu do závodního rozběhu a již od rozcvičení jsme se lépe strefovali do okolí prkna. Prvním skokem jsme zajistili soutěž skokem kolem 540 cm, druhým drobně zlepšili a pak přišel skok, kterého je nejvíce škoda z celé série. Byl to milimetrový přešlap zcela jistě výrazně za osobním rekordem. Bohužel na kdyby se nehraje. Ve čtvrtém Amča vyšla malinko z rytmu po delší přestávce pro rozčlenění finále. V pátém a šestém pokuse jsme se však opět zlepšovali až na konečných 566 cm. Další zlepšení letošního maxima a také skokanský - "umělecký" dojem je stále zlepšující se. Snad to přijde již brzy, Amča by si posun vpřed za svou píli a snahu zasloužila.

Všichni andílci pak startovali také ve štafetách v nichž byli tradičně oporami.

V příštím týdnu nás čeká Mezistátní utkání - pro ty kteří splní nominační kritéria a ostatní nastoupí v Krajském přeboru jednotlivců v doplňkových disciplínách. Všem přeji opět mnoho zdaru !!

Ze závodů pořídil rozsáhlou fotogalerii Míra Vavřín zveřejnění fotek bude v nejbližších dnech.