Zlatá neděle a stříbrná sobota - tak by se dal nazvat minulý víkend na pražském Strahově, kde se konalo Mistrovství republiky mládežnických kategorií.

Z andílků jako první vstoupila do boje o medaile naše nejpilnější sběratelka medailí - Amča Rappová. Amča v minulém týdnu potvrdila mezi dospělými vzrůstající formu na trati 100 m (12,11). Ještě nikdy nebyla tak rychlá. Také na rozcvičovacím stadionu se její rychlost a odhodlání poprat se o zlato zdály být nezvratné.
Začátek soutěže byl jako z toho nejlepšího snu. Sice zadrženě a kontrolovaně rozběhnuto, avšak bez přešlapu 556 jasně zajištěné finále. Napamatuji už dlouho, kdy bychom měli zahájenu soutěž takto luxusně.
Pak přišel druhý pokus - byl velice daleký ovšem - jak jinak přešlap.

Následovaly přešlapy ve třetím, čtvrtém a pátém pokusu a - hry s rozběhem a stále stejná píseň. Nerychlý rozběh zakončený přešlapem.
Postupně se před Amču dostaly další tři soupeřky, které si v pěkné soutěži vytvářely osobní rekordy.

Poslední pokus v soutěži.... Amča se rozběhla jako vždy - protivítr 1,6 m/s - rozběh byl rychlejší a nakonec zrychlený - bez přešlapu ! 581 a návrat na medailové pozice ! Ten šutr, který mi spadl ze srdce tam na Strahově leží ještě dnes a myslím, že s ním jen tak někdo nehne.
Soutěž zcela zaslouženě nakonec vyhrála Anička Švecová, která vítězství osladila navíc výkonem 620 cm v posledním pokuse, kterým se jí podařilo překonat limit na Mistrovství světa juniorů do Barcelony - Přejme jí tam mnoho štěstí.
Amča se rozloučila s juniorskou kategorií stříbrným umístěním.
Blahopřeji.

Dálka skončila a pak už to jelo jako po drátkách.

Tomáš Dostrašil  - 110 m překážek. Pokud si někdo zlepší osobní rekord na překážkách o téměř vteřinu je to frajeřinka. Pokud to učiní na Mistrovství republiky zaslouží velké uznání. Tomáš se s tratí popral a časem 15,25 byl celkově 9. Pouhých 11 setin od finále. Ze svého ročníku 96 pak byl nejlepší.

Tomáš zaslouží mé velké uznání a věřím, že již v hale a zvláště pak na dráze příští rok dokáže útočit na medaile.
Co mně nejvíce dostalo první den ? To byla závěrečná štafeta na 4x100 m dorostenců. Tým LIAZu ve složení Sirota, Jákl, Puš, Dostrašil dokázal téměř nemožné. Zásluhou vynikajících předávek se tito jinak nevýrazní sprinteři dokázali prosadit a v čase 44,51 získali stříbrnou medaili !! Tomáš si tak přeci jen z Mistrovství medaili odvezl. Gratuluji !

Následovala půlka dorostenek. Naše usměvavá Linda Mejstříková se postavila na start rozběhu. Cílem jejího sobotního vystoupení bylo jediné - Postup do finále. Rozběh nebyl běžen nikterak svižně a Linda si neustále hlídala přímou postupovou pozici. Tu si s přehledem uhlídala !

Dominik Žižka startoval na 400 metrů. Dosáhl druhého nejlepšího času letošní sezony 51,64. Jednak to na finále nestačilo a navíc tento čas brzy vystřídal u jeho jména údaj DQ. Dominik se totiž proběhl také v dráze soupeře takže nemohlo následovat nic jiného než diskvalifikace.

A byla tady neděle.

Naše želízka v ohni ? No přece Klára Michalská a Linda Mejstříková.
Klárka se na plochu stadionu dostala dříve. V sobotu jsme vynechali Klárky oblíbené překážky a bychom se soustředili pouze na trojskok. Naším cílem bylo nejen vyhrát, ale také pokusit se atakovat limit na Mistrovství světa 12,95. Prvním pokusem - ne úplně vydařeným 12,49. Ve skrytu duše jsem měl obavy a ty se vyplnily. V dalších pokusech se již Klárka nezlepšila.

Uvedeným výkonem tak sice suverénně vyhrála Mistrovský titul před Aničkou Švecovou (11,95) avšak k limitu jsme se nepřiblížili. Nedá se nic dělat pro Kláru to byla první sezona, kdy se velice reálně otírala o limit na vrcholnou akci. Poznala, že je to určitý tlak, poznala, že se musí sejít více faktorů ideálního výkonu a pak se to může podařit. Nám se to letos nepodařilo ovšem nic se neděje - v dalších letech jsou šampionáty do 22 let a ty mohou být naší motivací. Kláře k Mistrovskému titulu blahopřeji. Letos - oproti loňskému roku roli favoritky beze zbytku ustála.

Půlka - 800 metrů a Linda Mejstříková.

Tak to je panečku jízda. Vloni na podzim, když jsme začínali byl čas Lindy na úrovni 2:30. Po sérii podzimních závodů jsme do zimy nakráčeli časem 2:26. V hale pak 2:22.  No a v létě ?
Linda se ve finále rozhodla, že se chce nominovat na Mezistátní utkání dorostenek. Zcela jistou pozici měl mistr republiky a protože ten se vyhrává z první pozice ujala se Linda vedení hned po seběhu k mantinelu.

Za Lindu se pověsila Kačka Čermáková (letos již 2:15) spolu s dalšími soupeřkami například Kateřinou Siebeltovou (letos 2:17). Lindě se však na špici závodu zalíbilo. Přibližně od mety 300 metrů do cíle se soupeřky snažili na Lindu nastupovat a ujmout se vedení. Ale vedení závodu to byla pro Lindu hračka, které se nechtěla vzdát. Těch útoků bylo více ovšem Linda všechny odrazila a s přešťastným výrazem doběhla na první pozici do cíle v čase 2:17,25 lepším o 5 setinek osobního rekordu!
Linda na svém prvním Mistrovství na dráze zvítězila způsobem start - cíl ! Vypsala si tak nominaci na mezistátní utkání dorostu na Slovensko, kde poprvé v životě poběží se lvíčkem na prsou.

Velká, velká gratulace.

A aby toho nebylo málo. Liaz opět jako v loňském roce, postavil skvělou štafetu dorostenek posílenou o vynikající žákyni Míšu Bičianovou na trať 4x400. Štafeta ve složení Vítová, Mejstříková, Höferová, Bičianová obhájila titul mezi dorostenkami z loňského roku !!
Linda tak nakonec odjížděla z Prahy se dvěma zlatými medailemi !

Co říci závěrem - Docela úspěšné Mistrovství, děkuji všem andílkům !