Zdeněk získal po skvělé stovce  pro reprezentaci 9 bodů !!!!

Skvělého výsledku dosáhl nejmladší člen reprezentačního výběru na ME družstev ZDENĚK STROMŠÍK. Teprve 18letý sprinter se nic nezalekl soupeřů mnohem zvučnějších jmen, ani silného protivětru a skončil v celkovém pořadí na vynikajícím 4. místě, kterým získal pro Českou republiku cenný 9 bodový zisk do hodnocení národů.

Zdenda vstoupil do světa velké, seniorské atletiky ohromujícím způsobem , prokázal vskutku ocelové nervy a ukázal, že z něj roste velký závodník !!  I když jej letošní start skvělý čas z Tábora 10,32 s zařazovoval do lepší poloviny sprinterů ze 12 členného startovního pole, přičemž za každou zemi startuje vždy  jen jeden atlet, mezinárodní zkušenosti a lepší osobní výkony mluvili ve prospěch soupeřů. Na to drzý (v tom nejlepším slova smyslu) mladíček nic nedbal a ukazál, že s ním na mezinároních kolbištícch již musí počítat nejen nejlepští sprinteři juniorští, ale už i senioři.

V irské Dublinu na útulném Montrom Stadium Santry vládlo typicky ostrovní počasí, připomínající středoevropský apríl. Chvíli hustě pršelo  a teploty klesly k 12 stupňové hranici, poté se na chvílemi ukázalo sluníčko a ručička teploměru vyskočila okamžitě až k 18 stupňům celsia. Co však nepřestávalo byl silný vítr foukající od moře, který nejen sprinterům znepříjemňoval průběh soutěží. Zmiňovaným sprinterů navíc foukal s velkou razancí přímo do obličeje a dosahoval místy intenzity až 6 m/s . Bylo tedy víc než zřejmé, že o časy a útoky na rekordy dnes nepůjde, ale pouze jen a jen o pořadí, které rozdělí bodové hodnoty.

V prvém běhu šestici soupeřů nefoukalo jako zázrakem téměř vůbec a to mohlo být hodně nebezpečné pro další vývoj, poněvadž silný protivít v následujícím běhu mohl hodně zamíchat celkovým pořadí. Naštěstí se soupeři prvého běhu nevzmohli na lepší výkon než 10,94 s, kterého dosáhl vítěz prvního běhu Švýcar  Wilson Alex , pyšnící se osobním rekordem 10,22 s !!

A pak už do startovních bloků zklekla druhá šestice sprinterů v čele legendárním sprinterem, původem z Nizozemských Antil, dne hající barvy Holandska, čtyřnásobným olympijským finalistou a dvojnásobným mistrem Evropy Churandy Martinou, který v loňském roce při OH v Londýně běžel skvělých 9,91 s. Na startu nechyběl ani Bulhar Denis Dimitrov, který našeho Zdendu minulý týden vystřídal v čele juniorských tabulek, když v bulhraském Pravetsu běžel 10,16 !!  Pozor si musel dávat Zdena i na domácího závodníka Ira Jasona Smythe, ten už umí stometrovou distanci zaběhnout za 10,22 s a v loňském roce, v americkém Clermontu běžel dokonce, byť s nedovolenou větrnou podporou čas 10,17 s !!! Lepší osobní rekord neže je ten současný Zdenův má i černý urostlý Švéd Nil de Olivera, který už běžel stovku za 10,26 s a pyšní se také skvělou dvoustovkou, kde umí 20,62 s. A šestici závodníků na startu doplnil Portugalec Ricardo de Monteiro, který letos v Casablance běžel 10,30 s.

Jedním slovem konkurence jako řemen, všichni soupeři s lepším osobním rekordem než je Zdendův. To však nejrychlejšímu českému sprinterovi sebevědomí nenahlodalo a ze soupečů zvučnějších jmen se mu kolena nepodlomila. Zdeněk fantasticky vystartoval a ještě na 60 metrech běžel společně s Churandy Martinou na vedoucí pozici, ten pak ostatním soupeřům v druhé polovin tratě ujel na bezpečnou vzdálenost a v silném protivětru (-3,6 m/s!!) proběhl cílem jako první v čase 10,46 s. Za jeho zády se pak ale odehrával nesmírně vyrovnaný souboj a cílová kamera dlouho předlouho určovala pořadí s přesností na tisíciny sekundy. Nakonec v čase 10,76 s skončil Bulhar Dimitrov, závodnící na 3.,4.,5.,a 6. místě běželi ve shodný čas 10,78 s a o pořadí rozhodovali tisíciny (!!) sekundy. Nejlépe dopadl domácí Ir, za ním následoval náš Zdenda, pak Švéd a se šestým místem 7 bodovým ziskem se musel spokojit Portugalec Monteiro.

Zdeněk zabojoval proti ostříleným sprinterským mazákům s lepšími osobními rekordy fantasticky a svedl s nimi zcela vyrovnaný souboj v čase, který je vzhledem k podmínkám úžasný. Běžet v protivětru 3,6 m/s čas 10,78 s je na úrovni českého rekordu při optimálních klimatických podmínkách. Navíc Stromša útočil z tentokrát nevýhodné třetí dráhy, druhé nejvzdálenější od tribuny, která přece jen atlety, čím byli blíže k ní, chránila před nepříjemnými silnými poryvy.

Jedním slovem Stromša se na mezinárodní seniorské scéně představil v tom nejlepším světle a soupeři už jeho jméno znají a musí s ním počítat. To je nejlepší vizitka, kterou mohl poslat do italského Rieti, kde se letos v polovině července koná juniorské mistroství Evropy. Zdeněk, pokud mu současná forma vydrží,bude v Itálii patřit k favoritům soutěže. Včera se v Dublinu  přesvědčil, že běžet se dá s každým a to ho jistě posílí i do budoucna, kde na něj čekají nové, další výzvy.

OHroMNÁ GRATULACE !!!!

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved