Sezóna 2014 - Adam ZELINKA

O Adamovi ZELINKOVI se dá řící, že je skutečný objev letošní atletické sezóny. Málokomu se podaří vstoupit do světa atletiky, tak razantním způsobem a považte to všechno ve 23 letech !!! Adama tedy "královna sportů" oslovila opravdu hodně pozdě, nicméně sporotvcem byl od ranného dětství. Od malička se Adam motal kolem "kulatého nesmyslu" a ve fotbale to dotáhl až do "béčka" ligového Slovácka. Jeho rychlostní potenciál ale nešlo na trávníku přehlédnout a zlí jazykové tvrdí, že byl na fotbal rychlý až příliš 

Když se Adam v březnu letošního roku objevil na stadionu s prosbou vyzkoušet si dvoustovku a mluvil o čase za který by se nemusel stydět mnohý, dlouhá léta trénující atlet, lehce jsem se pousmál, ale vytáhlému blonďákovi jsem šanci dal. Když se Adam v zatáčce rozběhl byla vidět sice řada drobných technických chyb, ale žádná závažná a ne neodstranitelná. To bylo na dlouhá léta aktivního fotbalistu s podivem a také stopky ukázaly zajímavou hodnotu ukazující na slušné rychlostní předpoklady, ale i nezpochybnitelnou zásobu rychlostní vytrvalosti.... Na spolupráci jsem po krátkém přemýšlení kývl.

A již dnes mohu řící, že jsem udělal dobře. Adam, který je vhodným somatotypem, především pro běh na 400 m se do tréninku obul s takovou vervou, že jsem jej musel často brzdit. Začínat s přípravou v půlce března, není pro budoucího čtvrtkaře příliš ideální a bez pevných základů obecné a zejména tempové vytrvalosti se to zdálo být téměř nemožné. Přesto jsem trpělivě čekal a snažil se pracovat zejména na Adamově technice a rychlostních předpokladech. 

Závodní premiéru si odbyl Adam počátkem května  jeho časy se na dvoustovce pohybovaly v oblasti 23,00 s . 18.května si Adam prosadil a vyzkoušel běžet  svou první čtvrtku, hodně jej bolela, ale čas 52,29 s naznačoval, že by to mohlo jít, ale zadarmo to nebude... Za 14 dnů již běžel Adam takticky mnohem lépe a byl z toho čas 50,85 s a my pomalu začínali mluvit o tom , že by se ještě letos mohl dostat pod magickou hranici 50,00 s  a to se "drzému" blonďákovi skutečně povedlo a sice 8,7. při extraligovém mítinku v Turnově, když zaběhl čas 49,67 s !!!! O 3 týdny později to bylo na Kladně znovu nad 50 sekund, ale 30 minut po doběhu přidal skvělý výsledek na dvoustovce 22,16 s, který je dodnes jeho novým osobním rekordem. 

Těmito časy se Adam bez problémů kvalifikoval na srpnové MČR dospělých a v Ostravě se děly věci.... Na čtvrtce, která byla asi nejsilněji obsazenou disciplínou republikového šampionátu, se s tím Adam nepáral, bez respektu ze soupeřů mnohem slavnějších jmen se pustil do závodu s ohromnou vervou a i přes nepříznivé povětrnostní podmínky (příliš silný vítr na protilehlé rovince) dokázal zaběhnout vynikajících 48,84 s (!!) a od postupu do hvězdného finále jej dělily jen 3 desetiny sekundy, které nakonec rozhodly ve prospěch českého reprezentanta Petra Lichého z Dukly.... Čas po 49,00 s mimochodem znamenal nový oddílový rekord a Adam se stal prvním Hradišťákem v dresu Slovácké, který pokořil 49 sekundovou hranici !!!!

Následující den na poloviční trati uteklo Adamovi osmičlenné finále znovu o fous, když zaběhl čas 22,38 s bohužel právě v jeho běhu vál na stadionu nejsilněji protivítr o síle 2,5 m/s . Ve druhém běhu stačil na přímý postup čas o 17 setin horší než dosáhl Adam. ale tak už to v atletice někdy bývá....

Tak jak tak Adam mohl být se svou premiérou na MČR , 5 měsíců poté co začal s atletikou, opravdu spokojen. Na podzim se ještě Adam prezentoval několika slušnými výkony, např. v Domažlicích zaběhl solidní třístovku za 35,30 s , ve Zlíně na VC vylepšil na stovce svůj soobní rekord na 11,22 s a až odstarní některé technické chyby na startu, poběží pod 11,00 s !!

Počátkem září Adam, který závodil a trénoval v jednom kuse od 9.3.2014 sezónu ukončil a nyní se po 3 týdenním odpočinku pustil s velkým zaujetím a entuziasmem do tréninkové práce. Bude zajímavé sledovat co s Adamem udělá kompletní celoroční tréninková příprava, ale pokud zůstane zdravý, jsem si téměř jistý, že to bude hodně dobré. V celostátních tabulkách skončil Adam na čtyřstovce časem 48,84 s na 23. místě, na dvoustovce je časem 22,16 na 31. pozici !!! Příští rok by se Adam rád vešel do první desítky nejrychlejších českých sprinterů a na těchto distancích  k tomu budou potřeba časy okolo 47,90 s a 21,60 s . A právě takové jsou Adamovi výkonostní cíle pro příští rok !!!

Hlavní výkonnostní cíle Adama ZELINKY pro rok 2015 :

- 100 m: 10,98 s

- 200 m: 21,60

- 400 m : 47,90 s 

- finálová účast na MČR dospělých 400, 200 m

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved