Sezóna 2014 - Kateřina VÁVROVÁ

Uplynulá sezóna nebyla pro Kačku tak blyštivá jako ta loňská, ve které  dokázala vybojovat brozovou medaili na EYOF v Utrechtu a získala celkem 3 mistrovské tituly v individuálních disciplinách přesto se nedá mluvit o sezóně neúspěšné. 16 letá Kačka, která v letošním roce úspěšně složila zkoušky na střední školu se prezentovala několika vynikajícími výsledky, hlavní cíl sezóny, postup na evropskou kvalifikaci Světové olympiády mládeže se však splnit nepodařilo, i když si dodnes myslím, že Kačka v Azerbajdžánu chybět neměla a její nenominace byla chybou....

Po halové sezóně, ve které na MČR získala v supersilné konkurenci vyjímečných soupeřek (Paličková, Seidlová, Vokálová), ověnčených českými rekordy dvě bronzové medaile se zdálo, že vše běží jak má. Pak však Kateřina kvůli nemoci neodcestovala na jarní soustředění na Kanárských ostrovech a i na reprezentačním soustředění ve španělské Calelle se potýkala se všemožnými problémy, které vyústily ve skutečnost, že čas k plnění limitu do Baku se sprinterským tempem krátil. Navíc nám na jaře nepřálo počasí a téměř při všech závodech bylo chladno, nebo foukal silný protivítr. Kačce se sice na dvoustovce ze tří startů podařilo dvakrát v přímém souboji porazit semifinalistku MS v Doněcku, vynikající sprinterku ze sousedního Hodonína, Veroniku Paličkovou, na orientační výkonostní limit 24,60 s to však nestačilo.... Hrozivý datum "deadline" 20.5.. byl na dohled a my limit splněný neměli. Věděl jsem, že forma Kačky prudce stoupá,dokonce jsem poprvé ísemně intervenoval v její prospěch u šéftrenéra, ale Kateřina důvěru  nedostala. No nic takový už je atletický život, navíc Kačce malý výchovný políček neuškodil...... Každopádně v době konání evropské kvalifikace (31.5) se Kačka na ligovém kole  v Třinci předvedla v úžasné formě, zaběhla požadovaný limit  čas 25,52 s (0,7m/s) a takový výkon by Kačku v Baku posunul do finále. I když každé srovnávání na dálku silně pokulhává, pravdou je že Kačka na velkých závodech umí a její forma stoupala prudce nahoru.  V Třinci zaběhla ještě nejrychlejší stovku sezóny 12,10 s, zvítětězila na stovce na Memorálu F. Schistera ve Vídni za 12,17 s , 10,5. běžela ve Vítkovicích skvělou třístovku v osobním rekordu 39,59 s (moravský dorostenecký rekord,10. letošní nejrychlejší evropský dorostenecký čas roku a 3.nejrychlejší čas roku 2014 mezi českými ženami !!!), ale její vrcholná forma přišla na Zlaté tretře ve Vítkovicích 17. června .

Tady nejdřívě v běhu na 100 m zaběhla Kačka v silné konkurenci českých závodnic úžasných 11,89 s a v přímém souboji porazila o desetinu juniorku Janouškovou z Kladna, nebo např. Emilku Geruovou z Vítkovic, která dosáhla času 12,18 s. Radost nad famózním výkonem zkazil údaj od větroměru, ale i tak běžela Kačka  v Ostravě jednu z 10 nejrychlejších stovek dorostenecké české historie. Že to nebyla žádná náhoda dokázala o hodinu později, kdy na dvoustovce už v regulérních podmínkách běžela po velmi vlažné zatáčce nový osobní rekord 24,46 s a tento čas jí řadí mezi 30 nejrychlejších dorostenek Evropy neredukovaných tabulek a ze svého ročníku je dokonce 8 nejrychlejší Evropankou !!!  Nejlepší čas roku ji řadí na druhé místo letošních českých dorosteneckých tabulek (pouhou setinu za Z.Seidlovou), 13. je mezi českými ženami a dlouhodobých tabulkách jí po letošku patří 15. místo mezi českými dorostenkami !!!

Tento trend chtěla Kačka potvdit především na MČR v Třinci, které se konalo 10 dnů po Zlaté tretře, kde se předvedla v excelentní formě, bohužel 2 dny před MČR ucítila při posledním tréninku drobné píchnutí v úponu dolní končetiny a bylo po nadějích. Kačka sice na sever Moravy, na stovce postoupila do finále, ale byla už jen stínem oné Kačky z vrcholné formy z první poloviny červnových dní roku 2014. Na stovce jí statečný, ale bolestivý výkon nestačil na lepší než 4. místo a ze startu její oblíbené dvoustovky jsem ji již odvolal.....

Na startu se Kačka po měsíční tréninkové pauze objevila až koncem srpna a tréninkové manko bylo znát. Přesto dokázala na MČR "22" vybojovat hezké 6. místo ve finále skvěle obsazené dvoustovky a v samotném závěru sezóny při MČR družstev na Slavii znovu ukázat, kde leží skutečný potenciál této talentované sprinterky z Uherského Hradiště. Přesvědčivé vítězství na stovce v čase 12,19 s a  na stovce před medailistkami z Třince Gerulovou a Šafaříkovou a úžasný projev na dvoustovce, kde Kačka zvítězila v čase 24,83 s půlsekundovým náskokem, před účastnicí MS juniorů v Eugenu Petrou Falharovou, znovu daly připomenout, kde můžou ležet možnosti této mladé slečny.

K uplynulé sezóně budeme mít ted tak trochu ambivalentní vztah, Kačka neukázala zdaleka vše ze svého zbrojního arzenálu, ale o to větší je její odhodlání ukázat to nejlepší v sezóně roku 2015. Kačka vyspěla a je si dobře vědoma, že některé šance se nabízejí jen jednou a je třeba je také umět náležitě využít. Tomu odpovídají i výkonostní cíle pro příští rok. Kačka by se moc ráda zúčastnila dorosteneckého mistrovství světa v Kolumbii a obhájila medaili z EYOF, které se letos koná v Tbilisi. Limity, opravňující ji k účasti budou asi zejména v případě MS hodně přísné a tomu odpovídají i výkonnostní cíle pro příští rok. Trenér i Kateřina jsou si ale dobře vědomi, že neleží přehnaně vysoko a odpovídají možnostem i talentu, této mladé perspektivní atletky.

Hlavní výkonostní cíle Kateřiny VÁVROVÉ pro rok 2015:

60 m: 7.58 s

100 m: 11,85 s

200 m: 23,98 a (24,65 h)

400 m: 54,88 s

účast na MS 17 v Kolumbii

medaile na EYOF

mistrovský titul ČR v hale i venku

J.V. 20.10.2014

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved