Sezóna 2014 - Mária ŠIMLOVIČOVÁ 

Ten komu se sezóna 2014 vydařila i přes značné zdravotní komplikace je Majka ŠIMLOVIČOVÁ. Přitom to Majka, která s námi začala trénovat na podzim loňského roku, neměla letos vůbec jednoduché. Ze Slovenska si přinesla vskutku danajský dar, únavovou zlomeninu zánartní kůstky, v dubnu na ni čekali přijímací zkoušky na střední školu, které skládala v češtině a na tréninky musela pravidelně dojíždět z 60 km vzdáleného domova, což by bez velké podpory obou rodičů bylo jen stěží uskutečnitelné. Nakonec Mária všechno s bravurou zvládla a na konci sezóny ještě dostala hezkou tečku v podobě několika cenných vítězství a účasti na mezistátním utkání. Ale popořádku.

Mária zahájila s námi přípravu v říjnu kondičním soustředění ve Vysokých Tatrách a dodnes mi tato vzpomínka vyvolává na tváři lehký úsměv. Majka si musela projít svým malým peklem a jen ohromné odhodlání a velká vůle jí zabránily ze Štrbského plesa pod rouškou noci dezertovat zpátky domů , do Horky nad Váhom  Asi si v ty první dny přípravy s naší skupinou musela říkat: "Bože, kam jsem se to dostala",ale ani na okamžik nebylo pochyb, že vydrží. V prosinci na Kanárských ostrovech již byla dobře aklimatizovaná, nicméně si začala stěžovat na čím dál stupňující bolest v nártu, což nevěstilo nic dobrého. Majka se "přiznala", že bolest cítí již více než rok a to si žádalo radikální zákrok. Přesto mne přemluvila, abychom ještě alespoň zkusili halovou sezónu a nakonec z toho byl mistrovský titul na šedesátce a titul vícemistryně Slovenska na stopadesátce. Ihned po skončení žákovského slovenského šampionátu jsme ale začali jednat a CT snímek potvrdil mé podezření, únavovou zlomeninu zánartní kůstky. Po konzultacích s doktorem Neumannem jsme podstoupili lékařský zákrok na Slovensku a pak nastala předlouhá doba čekání, kdy se houževnatá Majka musela obrnět trpělivostí. Volný čas využila na přípravu ke zkouškám na střední školu, které již ovšem absolovovala na Moravě a i když to pro ni muselo být hodně náročné, zkoušky zvládla a na  školu byla přijata. Dnes je Mária ubytovovaná přímo v areálu školy, zmizely problémy s únavným dojížděním a do třídy  se zaměřením na sportovní managment dochází společně se svou kamarádkou z tréninkové skupiny Kateřinou Vávrovou.

Trénovat začala lehce až po 3 měsících začátkem června, na start se postavila poprvé až v polovině srpna, tedy po dlouhých 6 měsících. Ze začátku to bylo ještě hodně rozpačité, ale Majka získávala každým dnem potřebnou jistotu, začínala si věřit a výsledek se dostavil. 

Týden před žákovským mistrovstvím Slovenska, zvítězila talentovaná  sprinterka na největším evropském žákovském šampionátu ve vynikajícím čase 7,79 s. Radost nad novým osobákem zakalil jen příliš silný vítr o síle 2,7 m/s ale bylo jasné, že Mária je zpátky a dobře připravená. Trpělivost se vyplatila.

Na MSR do Nových Zámků odjížděla Majka v nové roli, moc se sní nepočítalo.... Na Slovensko ještě zpráva o vynikajícím výsledku z EKAGu nedorazila a Majka vstupovala do soutěže časem 8,29 s a zdálo se že soupeřky si již brousí zuby na Majčin skalp. No ale již v rozběhu Majka dala nekompromisní stopku takovýmto spekulacím, když uvolněným během přesvědčivě postoupila do finále, ve kterém pak i přes mizernou startovní reakci (0,253 s) svůj čas vylepšila na 7,95 s, což je na Slovensku, druhý nejlepší žákovský čas v historii slovenských šampionátů !! O den později pak ještě přidala bronz na stopadesátce, kterou proběhla v protivětru (-0,6 m/s) za hezkých 19,09 s !!!

Svým parádním vystoupením V Nových Zámcích si Majka vybojovala místo ve slovenské reprezentaci a při mezistátním utkání v Mariboru se na stovce prezentovala hezkým časem 12,67 s a jako finišmanka slovenské štafety přinesla do cíle štafetový kolík na stříbrné pozici, za další "Vlčicí" tentokrát ovšem v dresu českém Štěpánkou Kolářovou.

V samotném závěru sezóny ještě Mária byla velmi platnou členkou středoškolského týmu ze Starého Města, které poprvé postoupilo do finále CORNY cupu a světe div se, tým opírající se především o výkony prvročaček Kateřiyny Vávrové, Štěpánky Kolářové a Majky Šimlovičové, obsadil v populární středoškoleské soutěži fantastické 2. místo !!

Majka tedy v sezóně, kdy ji provázely značné zdravotní komplikace toho stihla opravdu hodně. Nyní už Mária je v plné přípravě, zdravotně zcela v pořádku a sama nepochybuje,že pokud nám cestu nezkříží nějaké zdravotní či jiné komplikace, mohla by ta příští sezóna roku 2015 být její nejlepší v dosavadní kariéře. Tomu odpovídají i stanovené výkonostní cíle.

Hlavní výkonnostní cíle Majky ŠIMLOVIČOVÉ pro rok 2015:

60 m: 7,79 s (hala)

100 m: 12,14 s

200 m: 24,95 s

dálka: 568 cm

účast na MS 17 (sloveský nominační limit není v tuto chvíli ještě k dispozici)

finálová účast na EYOF v Tbilisi

mistrovský dorostenecký titul v hale i venku

J.V. 21.10.2014

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved