Premiéra na MS, úspěch v Číně, 4 mistrovské tituly........

Dlouhý je výčet letošních úspěchů naší slovenské akvizice a sprinterky, která i přes svůj nízký věk kraluje u našich východních přátel v žebříčku roku 2015 v kategorii dorostenek i juniorek na obou sprinterských tratích !!! Majka ŠIMLOVIČOVÁ má za sebou určitě nejúspěšnější rok své atletické kariéry, kterou zakalilo jen zranění na na dvoustovce na MS dorostu v koumbijské Cali.  Mimo sportovních úspěchů Majka zvládla i přechod na českou střední školu a dokázala, že umí být nejen vynikající sportovkyní, ale i dobrou studentkou...

Po kvalitní podzimní přípravě, kdy se Majka zúčastnila soustředění v Tatrách, Nymburku i na Kanárských ostrovech, naznačila 16 letá dorostenka již v halové sezóně, že má výborně našlápnuto. Na nejkratší sprinterské distanci vybojovala slovenský mistrovský titul v bratislavské hale Elán, nejdříve mezi juniorkami a o 2 týdny později i v kategorii dorostu. Úspěšnou halovou sezónu ukončila v Praze v předprogramu halového ME, když ve slavnostně vyzdoběené O2 aréně běžela výborných 7,79 s.......

Již při dubnovém soustředění v Lloret de Mar, koncem dubna Majka šokovala trenéra svými rychlostními ukazately a já věděl, že pokud se nic mimořádného nestane, bude to hodně dobré. A tak se i stalo. Usměvavá blondýnka z Horky na Váhom vletěla do sezóny jako uragán a kosila požadované limity, nutné k účasti na nejvýznamnějších mládežnických akcích roku 2015 jak na běžícím pásu. Forma jí rostla závod od závodu, koncem května porazila na Zlaté tretře v sychravém počasí časem 12,33 s do té doby nejrychlejší slovenskou juniorku Natálii Ostrožlíkovou (PB 12,08 s) a při závodě Olympijských nadějí v Bialsko Bialej, kam byla SAZ nominována si vyšlápla i na svou tréninkou sparingpartnerku Kačku Vávrovou, kterou poprvé porazila. Majka ověnčila své překvapivé vítězství novým, vylepšeným osobním rekordem 12,18 s a k B limitu do Cali, který měla už z dvoustovky, přidala i limit na poloviční distanci !! O týden později se konalo dorostenecké mezistátko v Trnavě. Časy bohužel znehodnocoval silný protivítr, Majka skončia 4. na 100 m, bronz brala na dvoustovce, přičemž si časem 25,00 s vytvořila nový osobní rekord při protivětru -1,7 m/s !!!!

Na dorosteneckém MSR v Dubnici nad Váhom se Majka představila ve své vrcholné formě.  Mistrovský titul získala v běhu na 100 m i 200 metrů, škoda jen , že atletky po oba dny sužoval silný protivítr na rovince. O to víc vyniká její neskutečný výkon na dvoustovce !!! V době, kdy měla Majka v nohách během dvou dnů, již 4 běhy (100 m, r, sf, f) a 200 (r) dokázala v ostrých dubnických "zákrutách" a při protivětru -1,0 m/s běžet neskutečných 24,83 s (!!). Kdo zná dubnický ovál, dobře ví, že na jiném stadionu a s ideální podporou větru, by Majka musela běžet ještě o pořádnou porci desetinek rychleji. Tak velká byla Majčina forma v polovině června.

V tu dobu měla Majka už v kapse oba limity na MS v Kolumbii a také účast ne EYOF v Tbillisi !!!! Ale před odletem do Kolumbie čekal na Majku ještě jeden významný závod. Koncem června odletěla Mária na MS středních škol do čínského Wuhanu, kam se kvalifikovala se svým školním týmem z finále CORNY poháru. Majka opět zvládla nejen svůj závod, ale i náročnou aklimatizaci a v dalekém Wuhanu si zcela opanovala běh na 100 m, když v mírném protivětru dokázala zaběhnout druhý nejrychlejší čas kariéry 12, 30 s !!!

Po svém návratu na Slovensko, se doma v malebné Horce moc neohřála a odletěla na druhý konec světa do kolumbijského Cali, kde se konala dorostenecká přehlídka nejlepších atletů planety. Majka si svou světovou premiéru náležitě užívala a získávala cenné zkušenosti. Samozřejmě, že přelet z jednoho konce na druhý během 2 týdnů jí moc nepřidal, ale Majka se dokázala běhen krátké doby rychle aklimatizovat a v Kolumbii předvedla nakonec dobré výsledky. 

Na stovce si prožila svůj křest ohněm , když běžela solidních 12, 35 s (3. nejrychlejší stovka kariéry), na dvoustovce, kde byly její ambice ještě výrazně vyšší a dalo se snít i o postupu do semifinále, po výborně zvládnuté zatáčcce, jí zhruba 70 metrů před cílem postihlla silná bolest v pravém hamstringu. Statečná  Majka sice závod s velkým sebezapřením doběhla do cíle , vzhledem k poměrům dokonce za neskutečných 25,47 s (!!), svému zdraví, ale příliš neposloužila. Zranění si vyžádalo 6 týdenní tréninkový výpadek a hlavně a zejména, Majka nemohla odcestovat na EYOF do gruzinského Tbillisi, kde se netajila finálovými ambicemi. :( V každém případe Mária získala nesmírně cenné sportovní zkušenosti, které se jí budou v příštích letech moc a moc hodit. Třeba již příští rok, kdy se koná historicky první dorostenecké Mistrovství Evropy....

Po tréninkovém výpadku Majka ještě stihla samotný závěr sezóny, naděje na kvalitní časy již byly samozřejmě minulostí. I přesto se Majce podařilo pomoci družstvům svým nepostradatelným  bodovým ziskem. Ve školní středoškolské soutěži to děvčata ze Starého Města dotáhly opět až do břeclavského finále a v něm i bez Kačky Vávrové si opět sáhly na medaili, když skončili na hezkém 3. místě. Stejný kov pak patří poprvé v 97 leté historii hradištské atletiky i družstvu dorostenek, které v olomouckém finále MČR družstev vybojovaly nečekaný bronz !!!

Plány:

Příští rok se v červenci v Tbillisi koná  první dorostenecké ME. Majka by chtěla být samozřejmě u toho a její šance jsou nemalé.Poněvadž jsou limity požadované SAZ po oponenturách již známé, mohu dokonce prozradit, že Majka je dokonce jedinou slovenskou dorostenkou, která už má z letošního roku limit splněný a to na dvoustovce. To ji ovšem k účasti neopravňuje, příští rok musí limit stvdit a začíná se od nuly. V přípravě má ale Majka našlápnuto výborně a tak by dosažení požadovaných limitů, neměl být problém . Naopak výkonnostní cíle leží o hodně výš a jejich splnění by Majce mělo na ME v Tbillisi garantovat minimálně semifináovou účast.

Výkonostní cíle pro rok 2016:

60 m: 7,65 s

100 m: 12,05 s

200 m: 24,45 s

300 m: 39,50 s

400 m: 57,50 s

J.V. 31.10.2015

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved