Na Evropě to konečně cinklo !!!!!

Zdeněk STROMŠÍK má za sebou vydařeno sezónu s prozatimním kariérním vrcholem a tím je cenný kov na ME do 22 let, které se konalo v plovině července v estonském Tallinu. Po vydařené halové sezóně, kdy se mu podařilo vylepšit osobní rekord na 60m o 7 setin sekund na 6,69 s a zajistit si účast na evropském vrcholu halové sezóny - HME v Praze  se dokázal prosadit i v sezóně letní. Pojďme se za ní společně ohlédnout.

Vstup do sezóny se Zdeňkovi vydařil. Na Světovém atletickém dni v Brně dokázal vstoupit do sezóny časem 10,51 s a na setinu přesně zaběhl požadovaný B limmit opravňující jej k účasti na ME do 22 let. O týden později pak v Ostravě při 1. kole extraligy  svůj čas ještě o 2 setiny vylepšil a de facto si tak zajistil účast v Tallinu. Po roce 2012 (MSJ -Barcelona), 2013 (MEJ - Rietti) to bylo už potřetí co Zdeněk dokázal zaběhnout požadovaný limit hned při prvním startu sezóny. Zdá se, že na premiérový start býváme dobře připraveni, z čehož máme pochopitelně radost.... :)

Menší radost jsme měli s "táhnutím" hamstring  , které ná s provázelo po dobu minimálně 6 týdnů a tak jsme přece jen tréninkové dávky upravovali a hodně "osekávali" zejména trénink rychlostní vytrvalosti, při které bývá Zdeněk ke zranění nejnáchylnější. Nedokázali jsme tak úplně navázat na rychlostní ukazatele ze soustředění v Lloret de Mar, kde Zdeněk dokázal koncem dubna na 120 m atakovat hranici 12 sekund.........

Limit jsme ale měli v kapse a Zdeněk si tak mohl užívat běh v hlavním programu před vyprodaným stadioněm na Zlaté tretře ve Vítkovicích, naději na solidní čas však pohřbilo sychravé počasí. Nejlepšího letošního výkonu 10,38 s dosáhl Zdeněk na mítinku Liese Prokop Memorial v rakouském St.Poelten. Času 10,38 s dosáhl dokonce dvakrát, ve finále ovšem větrná podpora přesáhla povolenou normu o 2 desetinu sekundy. V rozběhu naopak vál vítr ideálně o síle 1,8 m/s a tak se Zdeněk vyhoupl nejen do čela českých seniorských tabulek, ale vybojoval si i účast v týmu na ME družstev, které se konalo v řeckém Heraklionu. Škoda jen, že musel sprinter "Vlčí smečky" v  St. Poeltenu v rozběhu v posledních 20 m výrazně vypustil, pokud by běžel s maximálním úsilím až do cíle, osobní rekord 10,32 s by se otřásal v základech. Čaem 10,38 s splnil Zdeněk navíc i limit opravňující jej ke startu na Světové univerzádě v Korei, nominační kritéria však neumožnovala startovat na obou vrcholech a prioritou bylo jasně ME v Estonsku.....

Závod na řeckém ostrově Kréta byl takový nemastný, neslaný, v poměrně silném protivětru tam zaběhl Zdeněk 10, 72 s a celkově skončil 8., lépe se vedlo reprezentační šatfetě do 22 let, která naznačila své ambice a v kapse už měla limit opravňující ji ke startu na evropském šampionátu v Tallinu. 

Na MČR jednotlivců v Plzni nebudeme mít hezké vzpomínky. Při neúčasti Jana Veleby, patřil Zdeněk k nejžhavějším kandidátům na zlato. Po bezproblémovém postupu do finále, kdy běžel prakticky stejný čas jako na Krétě, ale od 60 m de facto "vyklusával" získal zdravé sebevědomí a nikdo asi o jeho vítězství v tu chvíli na stadionu nepochyboval. Po velmi sporném výroku rozhodčích byl Zdeněk nakonec diskvalifikován a nám zbyly jen oči pro pláč. Podrobně jsem o jeho vyřazení psal v článku, který si můžete přečíst  ZDE.

No a pak už přišel toužebně očekávaný vrchol ME do 22 let v Tallinu. V hlavním městě Estonska vládl uprostřed července chlad a to Zdeněk moc rád nemá. Tomu odpovídal i výkon v rozběhu, kde čase 10,64 postoupil do semifinálových bojů jen s odřenýma ušima. V semifinále to už byl ale úplně jiný Zdena, dokázal i v zimě  běžet výborných 10,45 s a ze dvou semifinálových běhů byl vlastníkem 7. nejrychlejšího času !! Přesto do vysněného 8 členného finále nepostoupil. Za branami finále zůstal o jednu jedinou setinu sekundy a účast ztratil až v závěrečných 20 metrech. Deficit rychlostní vytrvalosti se bohužel přece jen projevil.....

 Velkou náplastí na zklamání, kdy nám postup unikkl o jednu setinu sekundy byl výsledek štafety. Kluci, kteří spolu běhají od dorostenckých kategorií a 3 z nich dokázali využít poslední příležitosti k ataku na medaile při evropské akci. Po fantastickém postupu z rozběhu, kdy dokázali zvítězit časem 39,72 s se náhle ocitli v roli kandidátů na medaile. Vždyť dosáhli shodného času jako favorizovaní Francouzi....... Napětí před finálem bylo neúnosné, zejména pro trenéry, kluci ale jevili dojem, že jsou úplně "free". Nevím asi tím jak jsou mladší, mají nervy ze železa. To co předvedli ale po startovním výstřelu byl hotový koncert a ti co měli závod možnost sledovat na kanálu TV Eurosport mi jistě dají za pravdu !! Předávky hotová fantazie, všichni běželi na samotné hranici svých možností a nakonec z toho byl souboj do posledních metrů,když vítězství nakonec na svou stranu překlopili černí kluci z Francie, 2 setiny sekundy před finišujícím Zdeňkem, třetí v cíli skončil ruský kvartet. Na  favorizované štafety Polska, Británie, Itálie či Holandska místo na bedně nezbylo......

Kvartet, který běžel ve složení Marcel Kadlec, Michal Desenský, Jan Jirka, Zdeněk STROMŠÍK a  který poskládal trenér Petr Habásko dokázal při své poslední možnosti  startu na mládežnických vrcholných vydolovat fantastické stříbro. To co se pod mým vedením nepovedlo klukům s mírnými obměnami ( Bakalár, Řezníček) v Barceloně, nebo Rieti se dočkaalo fantastické stříbrné tečky v Tallinu !!!! Drobné nedorozumění v přípravě jsou již dávno zapomenuty, tento tým dokázal svou sílu a zdaleka ještě němusel říci poslední slovo. Výsledek rozhodně stojí za to !!!!

Po návratu z Tallinu čekal na Zdenu 2 týdenní odpočinek, pak jsme se dali znovu do práce. V hledáčku jsme měli již jen 3 závody. V Třinci při NL zahájil dobře a časem 10,52 získal nové sbevědomí, před MČR do 22 let v Hodoníně !!! Mistrovské dvaadvacítky  vyšly Zdendovi fantasticky !!! V sluneční výhni hodoninského stadiónu dokázal potrřetí( !!) v řadě zvítězit na šampionátu této věkové kategorie, což se na stovce ještě nikomu v historii nepodařilo. Navíc ve vylepšeném rekordu šampionátu, který držel časem 10,51 s Zdeněk od roku 2013 .... Čas 10,47 s byl sladkou tečkou za úspěšnou sezónou. Zdeněk dokázal zvítězit s náskokem 15 setin sekundy před Markem Bakalárem a dvou desetin před štafetovým sparingem Marcelem Kadlecem. Na mistra ČR z Plzně a megaúspěšného sprintera z Tallinu Honzu Jirku tentokrát  medaile již nezbyla a musel se spokojit  v siné konkurenci s "bramborovou" medailí.... Silně obsazená stovka mužů tak patřila k ozdobám a vrcholům hodonínského mistrovství. 

Poslední start na "ledové" Julisce už byl pouze povinností a Zdeněk 3. místem a výborným štafetovým finišem významně přispěl svým bodovým ziskem ke skvělému 3. místu družstva extraligových Vítkovic za které hostuje.

Plány:

Rok 2016 je rokem olympijským. Nový olympijský reglement s limitem 10,16 s na stovce moc nepovzbuzuje. V každém případě takhle rychle v Česku nikdo, nikdy neběžel. Netvrdím, že Zdeněk takhle rychle běžet nemůže, muselo by se ovšem vše sejít vše v jeden okamžik. Optimální forma, optimální klimatické podmínky, povrch, soupeři....Bylo by to krásné .... :)

Boj o účast v Riu dopředu nevzdáváme, nicméně naše zraky se budou upínat zejména na červencový evropský šampionát v Amsterdamu, kde bychom chtěli nejen postoupit, ale i vybojovat semifinále. No a pak je tu samozřejmě mužská štafeta. Ta posílena o Honzu Velebu, může mít zcela určitě i přinejmenším  ambice finálové.

Na domácí scéně s přejeme zisk zlaté medaile na šampionátu dospělých a počtvtré v řadě a naposled i na MČR do 22 let. Účas a úspěch na mezistátku je povinností.

Pokud jde o halovu sezonu. Limit na MS v Portlandu, sice ještě oficálně neznáme, ale bude asi hodně, hodně přísný....... Do Sopot stačilo běžet 6,65 s , to letos asi stačit nebude. V roce 2013 při finále MČR dospělých naměřili Zdeňkovi s podporou větru 0,8 m/s čas 6,63 s..... takže nic není nemožné. Uvidíme... Rozhodně chceme, aby rok 2016 byl ještě úspěšnější než ten úspěšný, rok letošní. Tomu bude odpovídat i zajištění naší přípravy.  Poprvé odcestujeme v prosinci na 3 týdenní soustředění do Jižní Afriky, hotová by měla být vymodlená atletická hala v Ostravě..... To vše by pro Zdeňka mělo být novým impulsem a také nezpochybnitelným přínosem..

Výkonnostní cíle roku 2016

60 m:  6,65 s

100 m: 10,22 s

 

J.V. 22.10.2015

 

 

 

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved