HONZA VÁCHA - 2016

Dalším členem skupiny, který v letošním roce oblékl reprezentční dres je Honza VÁCHA.  Honza úspěšně startoval na prvním dorostneckém mistrovství Evropy v Gruzii, reprezentační dres oblékl i  při mezistátním utkání v Brně a Olympic Hopes v Uherském Hradišti.

Honza s naší skupinou začal spolupracovat počátkem září loňského roku. Přestěhoval se z Havířova do Starého města u Uherského Hradiště, kde studuje a tak domů do Havířova odjíždí jen na víkendy. Pracovitý mladý atlet přišel do skupiny od trenéra Tomáše Kopeckého s osobními maximy na stovce 11,19 s a 22,94 s. V letošním roce zaznamenal výrazný výkonnostní progres, když na stovce celkem 11 x a na dvoustovce dokonce 17 x (!!) překonal své loňské maximum  a úspěšnou sezónu ukončil časy 10,88 s a 22,13 s !!

Po vydařeném dubnovém  soustředění ve Španělsku chytl Honza hned zkraje sezóny velkou fazonku. Již 19.května na Zlaté tretře v Ostravě zaběhl na stovce své nové osobní maximum 11,02 (1,7 m/s) s o týden později si výrazně vylepšil svůj osobák na dvoustovce, když při druhém kole NL běžel 22,26 s (w0,3 m/s). Svými jarními výsledky si zajistil nominaci do českého reprezentačního výběru, který se zúčastnil Olympic Hopes v Uherském Hradišti. Honza se 4. června představil v famózní formě, když dokonale využil příznivých klimatických podmínek. Na stovce se mu hned v rozběhu podařilo překonat časem 10,88 s (w 1,2 m/s) limit ČAS opravňující jej ke startu na ME v Tbillisi, který ve finále ještě vylepšil na 10,79 s, ovšem již s nedovolenou větrnou podporou 2,8 m/s.... V obou případech se mu podařilo zvítězit nad další nadějí českého mládežnického sprintu Janem Bártou z Českých Budějovic, který pak až do posledního dne bojoval néuspěšně o účast na ME 17. V ten samý den zaběhl Honza další vynikající výsledek, tentokrát na dvoustovce, když své týden staré maximum z Břeclavi vylepšil na 22,13 s (w0,3 m/s) a jen o setinu prohrál v souboji s Maďarem Barnabásem Bakim.

Posílen tímto úspěchem odjel ve vynikající formě běhající  Honza na mezistátko do Brna. Na superrychlém mondu neudržel v běhu na 100 m bohužel  emoce na uzdě a předčasně vyběhl. Velikánská škoda, Honza se cítil skvěle a na brněnském mondu se ten den běhalo hodně rychle. Slabou náplastí na neúspěch na stovce pak bylo třetí místo české reprezentační štafety, kde se Honza běžel 1.úsek.

Na dorosteneckém MČR, kde sprintery hodně srážel vítr doběhl Honza ve finále časem 11,20 s (-2,5 m/s) na třetím místě, na dvoustovce bral 5. místo v hezkém čase 22,25 s (+0,3), když před sebe v našlapené soutěží pustil jen 4 "limitáře" do Tbilisi (Krsek, Hampl, Klíma, Voborník).  Všichni kluci letos běželi dvoustovku pod 22 sekund, do Gruzie nakonec mohli odcestovat jen dva........ Honza pak ještě s hradištskou sprinterskou štafetou přidal další nečekaný cenný bronz a už pošilhával po ME.

Tam také po krátkém soustředění v Nymburku 11. července odletěl. Honza se zázrakem vyhnul střevním potížím, které provázely českou výpravu a tak se mohl nakonec radovat z úspěšné premiéry na vrcholné dorostenecké mládežnické akci roku. Na stovce postoupil časem 11,09 s do 24 členného semifinále, v něm už pak Honza příliš moc chtěl a časem o 8 setin horším , než dosáhl v rozběhu skončil na celkovém 23. místě. Postup do semifinále je ale jednoznačným úspěchem pro 17 letého rodáka z Havířova.

Ještě lépe se vedlo štafetovému kvartetu, "Medlay relay". Borci kteří beželi ve složení VÁCHA, Hampl, Klíma, Chloupek postoupila z rozběhů časem 1:55,58 min do nedělního finále,kde svůj čas ještě vylepšila na výborných 1:55,37 a štafetový český kvartet obsadil vynikající 6. místo v Evropě. Honza svůj nejkratší první úsek zvládl na jedničku, běžel velmi dobře a mimochodem 6. místo znamenalo nejlepší chlapecký výsledek na historicky prvním dorosteneckém ME !!!

Po návratu z Gruzie dostal Honza zasloužený 3 týdenní odpočinek a zbytek sezony už se nesl v tomto duchu, i když i na podzim dosáhl Honza několika hezkých výsledků. Na 3. kole dorostu v Třinci zvítězil v čase 11,08 s , o týden později ve Vítkovicích na MČR družstev doběhl dvakrát 3. na stovce i dvoustovce 11.10 a 22.34 s, když přemožitle našel vždy jen ve svých kolezích z reprezentace Hamplovi a Krskovi.... Na dvoustovce jej od Matěje, který se pyšní osobním rekordem 21.46 s(!!!) dělila dokonce ztáta pouhých 9 setin sekundy, když Honza rohrál až v posledních metrech na cílové šachovnici.

Honza se poprvé zúčastnil i MČR dospělých a MČR "22", kde sice nepostoupil ani v jednom případě z rozběhů ale bezpochyby se budou zde získané, cenné zkušenosti 17 letému sprinterovi v příštích letech moc a moc hodit.

V českých tabulkách najdemem nejvýše Honzovo jméno mezi dorostenci na stovce, kde je časem 10,88 s druhý, mezi českými sprintery dospěláky uzavírá první dvacítku. Po dlouhé době tak máme ve dvacítce na stovce opět dva sprintery, oblékající dres Uherského Hradiště. Víc se podařilo jen závodníkům Dukly Praha (4 zastoupení), dva zástupce, stejně jako Uherské Hradiště má Olymp Praha a  AC Slovan Liberec, zbylé kluby už pak mají po jednom zástupci..... :) V evropských dorostenckých neredukovaných tabulkách najdeme Honzovo jméno na lichotivém 55. místě...

J.V.26.10.2016

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved