SEZÓNA 2016 - KATEŘINA VÁVROVÁ

KATEŘINA VÁVROVÁ má za sebou velmi úspěšnou sezónu. Na všech tratích od 60 m až po čtyřstovku si vylepšila osobní rekord, z národních šampionátů si přivezla 4 tituly vícemistryně, dominuje českým juniorkám na trati 200 m, dokázala se prosadit i mezi českými seniorkami, zvítězila na mezistátním utkání, se sprinterskou českou reprezentační štafetou zaběhla český rekord a kvalifikovala se na MS do Bydhoště. K absolutní spokojenosti chybí jedna povedená předávka.Ta nepovedená na posledním úseku reprezentační  štafetě zabránila na MSJ v Polsku k postupu do finále a pravděpodobně i k výraznému vylepšení vlastního českého juniorského rekordu.

Také Kačka, stejně jako Zdeněk Stromšík vstoupila do sezóny velmi razantně. Na 1. kole NL v Olomouci 8.května zaběhla na úvod dvoustovku za  24.49 s a o 3 dny později si v Ostravě vytvořila osobní rekordy pod širým nebem na nemistrovské šedesátce (7,60 s) a stopadesátce (18,17s) Bohužel skvěle rozběhlou sezónu přibrzdilo virové onemocnění s nutností užití antibiotik a to znamenalo především odložení premiéry na dlouhých překách o celý jeden rok. Zatímco ještě na dubnovém soustředění ve Španělsku byla schopna Kačka běžet test 2 x 300 m s 15 minutovým intervalem ve výtečném průměru 39,9 s (38,8 - 41,2), v květnu už byla jeji forma bohužel v oblasti SV jen stínem formy dubnové a my se po zrale úvaze rozhodli zaměřit v letošní sezóně jen na krátké sprinty. A dnes už můžu říci, že jsme neudělali vůbec špatně...

Již 19.května na Zlaté tretře si vytvořila Kačka na stovce osobní rekord 12,00 s a s reprezentační štafetou ve složení Paličková, Seidlová, VÁVROVÁ, Bendová vybojovala hned při prvním startu účast na červencovém juniorském MS v Bydhošti, v novém českém juniorském rekordu 45,32 s !!! O týden později na Memoriálu Liese Prokop v Sankt Poeltenu se na stovce poprvé podívala pod 12 sekundovou hranici a to hned 2 x. Čas z rozběhu 11,97 s pak ve finále ještě o 5 setin na výsledných 11,92 s vylepšila. Ani čas na dvoustovce 24,35 s nebyl k zahození a leccos o Kateřině sprinterské napovídal. 

Úplná pecka přišla pri reprezentačním startu Olympic Hopes v Uherském Hradišti. Kačka se na domácí půdě, před spoustou příznivců chtěla předvést v co nejlepším světle a výsledkem byl neskutečný výkon 11,68 s (!!!). Radost z výkonu zakalil až údaj od větromětru. Při jejím běhu vál o 6 desetin silněji než povolují pravidla...

Na MČR dospělých, které se konalo v Táboře odjela Kačka v dobré kondici a s chutí čelit výzvám. A na jihu Čech také zaznamenala pozorohudný výsledek. Poprvé se jí podařilo postoupit do seniorského finále mezi nejlepších 8 sprinterek České republiky. Stalo se tak na dvoustovce a ve finále v průtrži mračen a citelném chladu dokázala 18 letá subtilní Kateřina vybojovat 4. místo, na poměry výborném čase 24,47 s.

O týden později se konal domácí juniorský šampionát v Třinci, ze kterého si Kačka odvezla stříbrné double. Se stříbrem na stovce byla moc spokojená. Přemožitelku našla jen v o rok starší favorizované Veronice Paličkové, které dvoumetrový protivítr přece jen více hrál do noty. Na dvoustovce však chtěla zlato. I tady ale nakonec byla rychlejší sprinterka z Hodonína, byť o jedinou setinu sekundy !! Kačka trochu podcenila výběh ze zatáčky, který mívá tradičně výborný  a mohutný závěrečný finiš pak přišel již pozdě. 

Kačka se kvalifikovala na mezistátko do Maďarska, kde zvítězila na dvoustovce v hezkém čase 24,33 s a Verče oplatila porážku z Třince, na stovce skončila celkově na hezkém 3. místě (12,08 s) a také pomohla holkám k druhému místu štafety.

Kačka absolovovala poté reprezentační soustředění sprinterek v Nymburku a zakrátko odjela na své 1. mistrovství světa do polské Bydhoště. To sice nedopadlo podle našich představ, ale  holky předvedly na prvních 3 úsecích fantastický výkon, včetně úseku Kateřiny. Do poslední předávky se český reprezentační kvartet držel na postupové pozici, když sváděl zcela rovnocený závod s favorizovanými Jamajčankami. Poslední nepovedená předávka mezi Kačkou a Nikčou Bendovou učinila konec nadějím, ale zkušenosti tam nabyté se budou moc a moc hodit v příštím roce, kdy se koná ME v italském Grossetu. Verča se Zdeňkou sice z juniorské kategorie odcházejí, ale Nikča a Kačka zůstávají. Navíc mezi juniorkami zůstává i vynikající sprinterka z Pardubic - Anička Šuhájková s osobním rekordem 11,80 s, která byla již i v Polsku v roli náhradnice a jistě nebude nouze o další kvalitní české juniorky, které se poperou o účast ve štafetě. Záznam z nešťastného zozběhu štafety ZDE  

Po návratu z Polska dostala Kačka zasloužené 10 denní volno a nebylo pro ni, ale ani pro trenéra vůbec snadné se v krátkém čase připravit na druhý domácí vrchol a tím byl mistrovský šampionát "22", který se konal na Kladně v poslední srpnový víkend. Trénovat začla Kačka počátkem srpna a první srpnové starty byly ještě ovlivněny nakumulovanou únavou.(13.8. VC Opavy 100 m/12.31 s , 200 m/24.93 s , 20.8. NL Olomouc 12.36 a 25.50).... Ale na Kladně to už byla zase ona střela ze Slovácka !!!! Tentokrát se nám podařil jak tréninkový mikrocyklus, tak i následné vyladění dokonale a Kačka se předvedla ve famózní formě, když dokázala porazit na obou tratích řadu favoritek s papírově lepšími časy a z prestižního šampionátu si odvezla dva cenné kovy v hodnotě stříbra !! Navíc vyšperkované novými osobními rekordy. Na stovce i dvoustovce našla přemožitelku jen ve famózní Nikole Bendové, ale pak se už přes "děvčicu ze Slovácka" žádná česká sprinterka nedostala !!! Na stovce Katka bralo  stříbro za osobní rekord 11,88 s , na dvojnásobné distanci vylepšila své osobní maximum, dokonce v mírném protivětru (-0.4) na 24,15 s. Pozorohudné je, že tímto časem skončí na 6. místě v průběžných tabulkách mezi českými ženami a v letošním roce dokonce dokázala běžet dvoustovku rychleji než české reprezentantky Denisa Rosolová (24.22 s) či Zuzka Hejnová (24.23 s)... Zásoba rychlosti se bude Katce moc a moc hodit na čtyřstovce ale chtělo by to stlačit čas alespoň pod 24,00 s. Přinejmenším do té doby se budeme soustředit pořád ještě na sprint....

Úspěšnou sezonu pak Kačka zakončila dvěma vítězstvími při juniorském kole v Třinci (11,96 a 24,40) a především  v Českých Budějovicích, kde dvěma druhými místy v hezkých časech 12,01 a 24,30 s přispěla výrazným bodovým ziskem k 16. mistrovskému titulu brněnského Olympu v řadě !! 

Vloni jsem napsal, že Kačka stojí v jakémsi předpokoji absolutní evropské elity své kategorie. Platí to i pro letošní rok. Na dvoustovce je Kačka v neredukovaném pořadí v první 30 ve svém ročníku dokonce mezi první 15..... V příštím roce bude víc a víc pošilhávat po čtyřstovce a to jak hladké, tak i s překážkami. Hlavní cíl  bude zaměřen k  juniorskému ME v italském Grossetu. Naším cílem bude 1 finálové umístění v individuální disciplíně a zajistit si účast ve štafetě a to krátké i dlouhé. Obě pak můžou mít ambice hodně vysoké, jak ukázala i letošní juniorská Byhhošť. Cíle pro příští rok jsou  vysoké a bude jim odpovídat i tréninková příprava. Individuální studijní plán umožňující trénink s 8-9 tréninkovými jednotkami týdně a finanční zabezpečení kvalitních soustředění doma i v zahraničí by mělo ke splnění těchto nemalých cílů dopomoci.

J.V. 13.10.2016

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved