Horror jako od Hitchcocka.......

Naše cesta na samotný jih „černého kontinentu“ začala hodně dobrodružně. Nakonec jsme sice v 7:15 přistáli všichni v pořádku na ranveji letiště v Johanesburgu, ale co tomu předcházelo vydalo na jeden skutečný horror !!!

Nevím jak mě to napadlo, asi nějaká vyšší prozřetelnost, ale v pondělí přesně ve 22:50 hodin, když jsem chtěl už jít spát, jsem do vyhledávače google, zadal jen tak z plezíru heslo „nezletilí a Jihoafrická republika“. To co na mě vypadlo ze stránek Českého a později i Slovenského velvyslanectví zapříčinilo, že by se krve ve mně nedořezal. Bylo hodinu před půlnocí a přesně  za 8 hodin nám měl jet vlak  z Uherského Hradiště do Prahy do odletu z ruzyňského letiště Václava Havla hodin 14 (!)..

A teď ta vskutku Jobova zvěstV rámci nových imigračních zákonů se zpřísňují požadavky na cestování všech nezletilých osob (do 18-ti let) do JAR a z JAR. Nezletilá osoba musí mít u sebe vždy svůj rodný list (originál nebo úředně ověřená kopie), na němž jsou uvedena jména obou rodičů. Rodný list musí být úředně přeložen do anglického jazyka. V případě, že nezletilou osobu doprovází pouze jeden rodič, musí mít u sebe navíc úředně ověřený a do anglického jazyka úředně přeložený souhlas (místopřísežné prohlášení) druhého rodiče, že do JAR může vycestovat, a také kopii jeho cestovního dokladu. Na souhlasu musí být uvedeny kontaktní informace rodiče, zejména telefonní spojení. V případě, že nezletilou osobu nedoprovází ani jeden z rodičů, musí uvedené dokumenty doložit za oba z nich. V tomto případě musí při vstupu na území JAR doložit i zvací dopis osoby, u níž bude v JAR pobývat, kopii cestovního dokladu této osoby a její kontaktní data (adresa, telefon). V případě, že nezletilá osoba nemůže doložit souhlas s uskutečněním cesty některého z biologických rodičů (adopce, pěstounská péče, úmrtí rodičů), musí doložit právně závazné dokumenty (soudní rozhodnutí, úmrtní list rodiče) dokládající tento stav, jež musí být úředně přeloženy do anglického jazyka. V případě, že nezletilá osoba je rovněž držitelem občanství státu, který vydává uvedené dokumenty v anglickém jazyce, může je rovněž použít (originály či ověřené kopie). Uvedená opatření týkající se cestování nezletilých vstupují závazně v platnost od 1.6.2015, doporučujeme však pro bezproblémový průběh cesty, aby nezletilé osoby cestovaly s uvedenou dokumentací již před tímto datem, a to i v případě, že přes JAR pouze tranzitují. 2.2.2015 byla zrušena povinnost mít doklad o očkování na žlutou zimnici, pokud se cestující vrací ze Zambie.

Samozřejmě jsem neměl nic z výše uvedeného. Budit rodiče dvou nezletilých „Vlčat“ Kačky a Majky cestujících na soustředění do Jižní Afriky půl hodiny po půlnoci, na to jsem ještě žaludek měl, ostatně nebylo zbytí, volat v 1 v noci však zcela cizí úřední překladatelku z angličtiny, už vyžadovalo notnou dávku odvahy, naštěstí ta sympatická dáma, mé ženě telefon s neznámým číslem zvedla a přislíbila pomoc !!! O půl 4. ráno jsem měl v poště kopie všech požadovaných dokladů, které  mi zaslali rodiče obou postižených. V 7:00 jsem zablokovali s oběma rodiči (ti Majčini museli přijet ze Slovenska) přepážku v Uherském Hradišti na dobu 40 minut a letělo se za překladatelkou. V 8:55 jsem měl všechny doklady v rukou přeložené a s požadovanou nekonečnou řadou razítek, V 9:00 nám odjížděl z Uherského Hradiště poslední možný spoj s přestupem v Olomouci na Pendolino. Bohužel vlak „Hradišťan“ měl několikaminutové zpoždění a na přestup v Olomouci jsme měli jen 4 minuty. Po dotazu zda „Pendolino“ bude na „Hradišťan čekat“ jsem byl slečnou ujištěn , že „Pendoloino“ nečeká nikdy a na nikoho…..

Bylo rozhodnuto. Po bezesné noci se musíme na Ruzyň dopravit poslední možnou variantou a tou je osobní automobil po D 1.  Času relativně pořád hodně, vždyť náš let odlétal za 6 hodin, ale každý kdo se pohybuje po nejznámějším českém tankodromu D1 ví, že to tak jen na první pohled vypadá. A den předtím stála D1 u Brna více jak 2 hodiny…..

Naštěstí tento nejčernější  scénář se nenaplnil a Ruzyň jsme dosáhli po 3 hodinách zběsilé jízdy….. Na odbavení do odletu jsme měli luxusních 150 minut. No a samozřejmě,  že všechny požadované doklady po nás chtěli již v Praze, kde se jimi zaobírali hned 3 zaměstnankyně letiště. Nakonec ale vše dobře dopadlo a o naší cestě přes Londýn a přistání v Jihoafrické republice zase někdy příště J

P.S. V závěru musím bezbřeze poděkovat mé manželce Daniele, která se mnou strávila bezesnou noc a všechny požadované doklady připravovala a přepisovala. Bez její pomoci sedíme ještě dnes na zadku doma na Slovácku :D :D

J.V. 4.12.2015

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved