I. kolo mistrovství MaS družstev dorostu

Ostrava nás přivítala tentokrát ne zcela přívětivou tváří. I přes pozitivní prognózy byly závody odstartovány za neutuchajícího deště a citelného chladu což nikomu příliš radosti nedělalo, sprinterům obzvlášť. Nakonec se v průběhu dne počasí trošku umoudřilo, alespoň přestalo pršet, ale jinak nic moc. Naši atleti se však s nepřízní počasí vypořádali se ctí. Famózní výkony předváděl opět Zdeněk STROMŚÍK, který startoval poprvé v dresu AC Slovácké Slavie Uherské Hradiště, i když zatím  po nepovoleném přestupu, jen jako hostující závodník. Stovka se v nabitém časovém programu (soutěžila družstva dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek) běžela rovnou jako finále a Zdena znovu suveréně zvítězil, když  běžel opět pod hranici 11 sekund, tentokrát 10,89 s. Nejlepšího slovenského dorosteneckého sprintera Richarda Pouše se kterým se už střetl vpřed týdnem v Uherském Hradišti porazil o 0,10 sekundy. Pouš hostuje za JAC Brno a starty slovenských hostujících reprezentantů byly výrazným oživením této soutěže.Soutěž získala na kvalitě, jen na stovce se běželo  5 rozběhů a zatímco v loňském roce stačilo na vítězství 11,39 a na 3. místo stačilo 11,69 s dnes byl takový výkon oceněn pouhým bodem. Stovka měla vůbec velice slušnou úroveň, nejkvalitněji obsazeného běhu využil i Vašek Vlček, když si časem 11,54 s zaběhl nový osobní rekord, když jej od 3. místa dělilo pouhých 13 setin a za 4. Majerem z Brna zaostal pouhé 4 setiny a nechybělo mnoho a Vašek si odnesl skalp tohoto brněnského závodníka, který umí 60 za 7,23 s a mimojíne zvítězil na této trati při MČR žactva v roce 2008 a v lonškém roce při dorostenecké mistrovské premiéře v hale získal bronz. Vašek ale mimojiné porazil například vynikajícího Ondru Macha, který běžel 60 už za 7,32 s ......a jiné. Radost z výsledku pak zakalila jen nedovolená podpora větru 2,5 m/s, ale Vašek ukázal, že výrazně zrychlil, překonal svůj os.r. o půl sekundy a určitě neřekl ještě poslední slovo, zvlaště, když jsme běželi závod ještě z plné přípravy.

V běhu na 200 m předvedl Zdena znovu doslova koncert. Zvítězil na setinu ve stejném čase jako před týdnem v Uherském Hradišti 21,83 s a potvrdil, že jeho výsledky nejsou žádnou náhodou, ale v současné době, může takovéto skvělé výkony předvádět téměř na požádání. I v tomto běhu se střetl se slovenskou jedničkou Poušem, ale tady bylo jeho vítězství mnohem přesvědčivější. Richard zaběhl 22,49 s. V silně obsazeném běhu, za dvojicí české a slovenské jedničky na této trati skončil Václav v novém osobním rekordu 23,41 s. V celkovém pořadí se před Vaška o 2 setiny sekundy pak nakonec ještě dostal , ve 4. běhu běžící nejlepší slovenský dorostenecký čtvrtkař Denis Denáč. Za Vaškem zůstali mimojiné sprinteři specialisté - Vlasák, Bednář, Bílek, Šmatlák..... Slušný vstup do sezóny na sprinterských tratích a výrazné zrychlení dává dobrý předpoklad ke kvalitnímu výkonu v jeho hlavní disciplíně, čtvrtce, na které by se měl představit už za 2 týdny.

Tomáš Boček měl na těchto závodech napravit ne příliš přesvědčivé výkony z halové sezóny a prvního startu sezóny hlavní. Nejdříve se představil na čtvrtce a časem 54,74 s zůstal jen 2 setiny za osobním rekordem. Očekával jsem sice výsledek lepší, ale Tomovi nemůžu tentokrát nic vytknout. Čtvrtkařům podmínky nepřály, protivítr na 2. stovce stál Toma hodně sil a navíc běžel dvoukilo na úrovni osobáku, na 300 už docházely síly (300 m - 38,9 s)  a poslední stovku už se Tomáš do cíle protrápil za téměř 16 sekund.... Tom ale bojoval, zasloužil si víc, ale bude si muset ještě počkat. Při troše štěstí a lepší konstalaci, může už příště běžet pod 54,00 s. Na dvoustovce už byla na Tomášovi znát únava a určitá odevzadanost a za výkon 24,66 s si v kvalitně obsazené soutěži nepřipsal dokonce žádný bodový zisk.

V běhu na 800 m mě zklamal Tomáš Daněk. Nastoupil v nejsilněji obsazeném 1.běhu a asi se mu z kvalitně obsazeného běhu podlomila kolena. Tomík se hned po první stovce poslušně zařadil na poslední pozici s 5 metrovou ztrátou na předposledního. Tak se půlka běhat nedá. Navíc tempo na špici byla přesně to co Tomáš potřeboval, čtvrtka za 61,5 s je oním tempem, které jej má dovést ke kvalitnímu výsledku v okolí 2:06-07, na který Tomáš prostě má a musí zaběhnout !!!! Bohužel se 600 za téměř 1:40 se nedá udělat nic, takové časy běhá Tom v tréninku, při 3. úseku se 4  minutovým intervalem . Nemůže takové tempo předvádět v závodě !!! Jsem přesvědčen , že se Tomáš ponaučí z předchzích chyb a do třetice už to vyjde !!! Za nepříliš povedený běh si, ale Tom připsal pro družstvo 4 body .  Tomáš pak ještě nastoupil k běhu na 400 m a zde závod rozběhl opatrně, přece jen půlka se čtvrtkou je trochu vražedná kombinace a proto se na něj v tomto případě nemohu vůbec zlobit. Tomáš si nakonec mohutným finišem v závěrečné rovince vybojoval nový osobní rekord 57,14 s když ho jen 2 setiny dělily od bodového zisku :-).

Na závěr pak ještě běžela zcela neseběhaná štafeta ve složení : Gregor, Boček,Vlček, Stromšík a i když výsledné 3. místo a čas 45,20 s je celkem uspokojivý, tak z většiny předávek mě hodně bolely oči a tak máme do příště co napravovat. V tomto složení by mohla štafeta běžet i pod 44,00 s.