Oslnivá forma Vaška v Třinci - 400 m - 51,25 s , 200 - 23,01 s !!!

Už za týden proběhne v Táboře letošní vrchol dorostenecké atletické sezóny - mistrovství republiky jednotlivců a tak jsme měli v Třinci jedinečnou možnost otestovat naši připravenost k zúročeni celoroční dřiny. A musím říci, že spokojenější jsem se snad ze severu Moravy vracet ani nemohl.... Ráno po probuzení to nevypadalo nic moc. Zakaboněno, poměrně chladno i na Slovácku, předpověď pro 130 km severněji vzdálený region, ukrytý v beskydských horách ještě trisktnější.... A skutečně příjezd do Třince tomu odpovídal. Naštěstí těsně před zahájením závodů přestalo pršet, ale vládl citelný chlad a foukal mírný protivítr což ovlivnilo zejména výsledky na nejkratším sprintu. V průběhu dne se  počasí umoudřilo, oteplilo se na přijatelných 18 stupňů a v závěru dne při dvoustovkách už vysvitlo dokonce i sluníčko a sprinterům se  otočil i vítr, aby jim pomohl v jejich úsilí. Do Třince jsme odjížděli tentokrát bez Zdeny, který si potřeboval odpočinout po náročné sérii závodů v rychlém sledu ( Moskva, mezistátko, Odložil..) a tak byl přítomen na stadionu jen v roli diváka na tribuně, ostatní tři však sváděli na třineckém oválu urputné boje, za které byly odměněni vynikajícími výkony.

V oslňující formě se ukázal Vašek VLČEK. Ten v Třinci vybojoval jedno vítězství, dvě druhá místa, domů si odváží i dva nové, velice kvalitní osobní rekordy. Nejdříve v běhu na 100 m poprvé ve svém životě porazil v přímém souboji brněnského Marka Majera (osobní rekord 60 m -7,23 100 m - 11,32), ale i jeho stájového kolegu Vlasáka. Rovněž tak překvapení letošních přeborů Moravy a Slezska - olomoucký Frnka, který v Ostravě při MMaS vybojoval stříbro za naším Zdendou skončil na Vaškově štítě se ztrátou 3 desetin. Čas v cíli - 11,68 s při mírném protivětru a za chladu, nebyl až tak úžasný, ale Vašek před sebe pustil jen opavského Ondru Honku, který zvítězil za 11,61 s (osobní rekord 11,23). Předvedený běžecký projev a porážka výše zmíněných, s kterými Vašek dosud prohrával ale dávaly tušit, že Vašek formu má. A to se potvrdilo hned při čtvrtce, která se běžela o 40 minut později. Václav proběhl dvoustovku tentokrát rozuměji za 24,1 s, ale mohla být klidně o pár desetin pomalejší, pak zatáhl příliš brzo při v běhu do třístovky (čas na třístocce 36,6 s), ale v závěrečné stovce náskok uhájil před zle dotírajícími severomoravany Grecmanem a Němcem, kteří s časy na 800 hluboko pod 2 minuty, mají přece jen lepší zásobu vytrvalosti a to i té speciální. Nakonec z toho byl nový osobáček 51,25 s, když ten starý překonal o 44 setin sekundy !!! Vašek před sebe pustil jen slovenského reprezentanta Denise Danáče, běhajícího v barvách brněnské Univerzity, kterého vítězství za 50,62 s stálo hodně sil a zcela zhroucený zůstal v cíli ležet ještě dlouhé minuty po doběhu čtvrtky... Naopak Václav působil hodně svěže, bezprostředně po doběhu se šel informovat na čas a tak nebylo divu, že 2 hodiny po čtyřstovce nastoupil k dálšímu závodu, tentokrát k běhu na 200 metrů. A tady se děly věci.... Jak jsem již předeslal, ke konci závodů se oteplilo, otočil se vítr a navíc třinecký polytan bývá hodně rychlý - a toho jsme chtěli náležitě využít. A Vašek využil příležitosti dokonale. Po několika metrech stáhl handicap ve velké formě letos běhajícího Tomáše VYSTRKA, který si na něj brousil zuby a při uvolněném provedení běhu se Vašek vřítil vítězně do cíle v novém osobním rekordu za 23,01 s (w +0,5 m/s) !!! Na druhém místě opavský Šmatlák (23,37 s) a až třetí vynikající čtvrtkař a půlkař Tomáš VYSTRK (PB 49,58 a 1:53,96 min) ze stáje Míry Mařádka... Skvělý osobák a cenné vítězství i nad přemožitelem ze čtvrtky Danáčem, který nastoupil až ve třetím rozběhu a dosáhl času 23,38 s. Vašek měl skvělý den, za vítězství na dvoustovce a dvě druhá místa si připsal na své konto 29 (!!) bodů a byl nejen suveréně nejužitečnějším členem družstva, ale i celého sobotního klání. VELKÁ GRATULACE !!!!

Ani Tomáš BOČEK se nechtěl nechat zahanbit. Ten nejdříve na stovce, při podmínkách, které jsem již popisoval výše nastoupil v druhém běhu s dvojicí dalších hradištských sprinterů - Romanem Gálem a Honzou Kobělušem. Byl jsem velice zvědavý na jejich vzájemný souboj, poněvadž Tomášovi se je i přes lepší osobní rekord ještě nepodařilo v přímém souboji porazit. Včera už ano. Tom si vůbec nepřipouštěl, že by nad svými oddílovými kamarády neměl zvítězit a nakonec se mu to i včera podařilo. Tomáš doběhl v rozběhu při mírném protivětru na 3. místě za 11,90 na 4. pozici finišující Gál dosáhl výsledku 11,95 s  až na 6. místě doběhl Honza Koběluš za 12,09. Celkově skončil  Tomáš 7. a připsal si pro družstvo cenné 4 body. Na čtvrtce nastoupil Tomáš v nejsilnějším 1. běhu a chtěl potvrdit že jho čas z Nitry nebyl žádnou náhodou. I když zaběhl 2. nejlepší čas co kdy běžel s výsledkem může být těžko spokojen. Ve velice kvalitně obsazeném závodě skončil ve svém běhu na poslední 8. pozici a čas 54,51 s, za který na Mistrovství Moravy a Slezska jednotlivců bral bronz nestačil tentokrát ani na bodový zisk. Čtvrtka byla včera v Třinci skvěle obsazena a to i kontextu , že vloni stačilo na finále dorostenců při mistrovství republiky na této tarti čas 52,45 s. Včera v Třinci vypadalo pořadí takto: 1. Danáč 50,62 2. VLČEK 51,25 3.Grecman 51,53 4. Němec 51,55 5. Timoranský 52,25 6. Sadil 52,34 7.Kubalák 52,40 8.Šmatlák 52,73 9. Tesař 52,92........... Skvělý závod, jedna z nejsilněji obsazených disciplín toho dne se spoustou osobních rekordů.... Co se Tomášovi nepodařilo na čtvrtce si zcela vynahradil na poloviční trati. Tomáš měl z loňského roku z Třince osobák a tuto "tradici" nechtěl v žádném případě porušit. Svůj běh suveréně vyhrál, nedal sebemenší šanci ani Romanu Gálovi, Lukášovi Němcovi či Honzovi Kobělušovi a zvítězil s podporou větru 0,9 m/s za vynikajicích 23,49 s, když starý osobáček překonal o 35 setin sekundy. Tom měl po nepovedené čtvrtce na dvoustovce zase  onen závan vítězného ducha a tak to má být!!! Využil dokonale podmínek a splnil i na této trati výkonostní cíl pro letošní rok !!!

Tomáš DANĚK si po marném a psychicky vyčerpávajícím atakování hranice 2:10,0 min na půlce, kterou by na základě tréninkových ukazatelů měl běhat i po celonočním 50 km pochodu na požádání potřeboval od této trati trošku psychicky odpočinout a 2 kilometrový stýpl k tomu nabídl ideální příležitost :-). Tomík se na svou závodní premiéru upřímně těšil a nutno podotknout, že se mu závod povedl. Tomáš si dobře rozvrhl tempo a stanovený cíl splnil téměř na desetinu přesně. Nebýt bolestí břicha v posledním kole mohl být čas ještě o pár sekund lepší. Ale i tak si Tomáš časem 7:30,06 min řekl o účast na MČR , když momentálně je na 13. pozici celostátních tabulek a pokud to tak vydrží i po tomto víkendu, účast při mistrákách v Táboře by ho neměla minout. Celkově se mi Tomáš na překážkách líbil. Kluk ze Salaše demonstroval, že na vesnici není skákání přes potok žádný problém a tak jej nějaký vodní příkop nemohl vůbec ohrozit. Za svoji vydařenou premiéru na této trati  si Tomáš připsal za celkové 6. místo 5 bodů, celkově pak naše skupina i při neúčast Zdendy Stromšíka vydolovala na třineckém oválu 43 bodů (Vašek 29, Boča 9, Tomáš 5) z celkového počtu 60 bodů........

Klukům patří uznání a dík za předvedené výkony, teď ještě zvážíme jeden superkompenzační start na kontrolních závodech a pak už hurá  dobýt husitský Tábor !!!