O vystoupení jabloneckých ateltů při prvním kole ateltické první ligy přináší obsáhlou reportáž

Dovolujeme si citovat:

Vynikající byly především oba sprinty, běh na 400 m, běh na 10 000 m, vrh koulí, hod diskem a sprinterská štafeta mužů, a rovněž oba sprinty, běh na 100 m překážek, hod kladivem a štafety 4 x 100 m žen. Vrcholem závodů byl běh žen na 400 m překážek, vítězství Evy Jeníkové a splnění limitu pro mistrovství světa do 17 let.

Silně omlazená jablonecká družstva mužů i žen překonala všechna očekávání, když obě bojovala v popředí svých soutěží. Vedoucím družstev Janu Cikánovi a Pavlu Procházkovi se podařilo vytvořit nadšeně bojující kompaktní kolektivy, i když v obou družstvech jsou značné věkové rozdíly závodníků.

U žen je to 28 let a u mužů dokonce 42 let. Lze však říci, že staří závodníci jsou především morálními oporami mladých závodníků a tmelícími činiteli kolektivů. V konečném pořadí obsadily ženy druhé a muži třetí místo. Pro vedoucího družstva žen Pavla Procházku, to byl krásný dárek k jeho 65. narozeninám.

V soutěži mužů má výraznou převahu Sokol Kolín. Dalších pět družstev je výkonnostně vyrovnaných, takže je pravděpodobné, že se v jednotlivých kolech bude jejich pořadí měnit. Jablonečtí muži mají rezervy, protože v tomto kole nestartovali chodci, byla diskvalifikována první štafeta na 4 x 100 m, vedoucí družstva šetřil závodníky, kteří budou koncem týdne bojovat na Střelnici na mistrovství ČR ve vícebojích a zatím nestartoval sprinter Jan Vrba, který je v plné přípravě na soutěž bobů na zimních Olympijských hrách ve Vancouveru, a atletika se tak stala jeho vedlejším sportem.

Jedničkou družstva a mimořádnou posilou se stal Martin Buffa, hostující Slovák z Bardějova. Lze tipovat, že v dalších kolech mohou jablonečtí muži bojovat o druhé místo, ale při eventuální smůle mohou končit klidně i šestí. Jistě není bez zajímavosti, že ve skoku o tyči startovali spolu Roman Pulíček, který skočil 411 cm a obsadil páté místo a o 40 let starší Antonín Hadinger, který výkonem 401 cm skončil šestý.

Do družstva žen zapadly novicky mílařka Barbora Jíšová, dálkařka Kristýna Pavlínová, překážkářka Barbora Hamáčková a žákyně Petra Vítová. Jablonecká štafeta žen na 4 x 100 m zvítězila, i když nastoupila bez svých dvou nejrychlejších sprinterek. Klára Kolomazníková si totiž natáhla stehenní sval a Evu Jeníkovou vedoucí družstva s ohledem na její další závodní vytížení šetřil.
Vynikající výkony z jabloneckých závodníků podali: Pavel Hýsek v běhu na 200 m časem 22,70 sec., Petr Urban v běhu na 1 500 m v čase 4:01,81 min., Martin Buffa v trojskoku a Jan Solfronk v běhu na 400 m překážek v osobním rekordu. V družstvu žen podaly znamenité výkony Eva Jeníková v běhu žen na 100 m a především v běhu na 400 m překážek, Klára Skoupá v běhu na 5 000 m, překážkářky Barbora Hamáčková, Petra Vítová a především dorostenka , která zaběhla 100 m překážek v čase o půl sekundy rychleji než je její osobní rekord na překážky dorostenecké. V trojskoku si vytvořila osobní rekord skokem 11,44 metrů.

První místa z jabloneckých závodníků ve svých disciplinách obsadili:
Muži: Solfronk v běhu na 400 překážek 52,87 sec., Holovský v hodu diskem hodem 48,33 m a štafeta 4 x 400 m v sestavě Tassler, , Hýsek, Urban za 3:25,23 min. Ženy: Skoupá v běhu na 5.000 m 18,56,29 min., Michalská v běhu na 100 m překážek 15,06 sec., Jeníková v běhu na 400 m překážek v 60,92 sec. a štafeta 4 x 100 m v sestavě Soprová, Hamáčková, Michalská, 50.18 sec. Nejvíce bodů pro svá družstva získali: Muži: Buffa 18, Holovský 16, Souček 13, Urban 11,75, Solfronk 11 a Hýsek 10,75.
Ženy: Michalská 21,75, Jeníková 19, Hamáčková 11,75, Skoupá 11, Rappová 10,75 a Zimová 10.

Nejvýnosnějšími disciplínami jednotlivých družstev byly – u mužů: Trojskok, ve kterém Buffa, Souček, Lechner a Rajch vybojovali 24 bodů, následován štafetou 4 x 400 m, kde dvě družstva získala 17 bodů, dále běh na 400 m překážek, ve kterém Solfronk a Kožíšek získali 16 bodů, skok o tyči, kde Pulíček a Hadinger vybojovali 11 bodů, stejně tak jako Holovský v hodu diskem.
Z družstva žen to byl běh na 100 m překážek, ve kterém Michalská, Hamáčková, a Dědinová vydolovaly 25 bodů, dále běh na 100 m, ve kterém Jeníková a Kolomazníková získaly 15 bodů, trojskok, kde trojice Michalská, Zimová a Soprová „vyskákala“ 14 bodů, stejně jako trojice Šikolová, Jandová a Drbohlavová, zatímco třetí trojice Zelenková, Hájková a Rožcová vybojovala o jeden bod méně – tedy 13.

Pořadí oddílů:
Muži: 1. Kolín 203 bodů, 2. Hradec Králové 157 bodů, 3. LIAZ 144 bodů, 4. SK Nové Město 136 bodů, 5. Ústí n. O. 135 bodů, 6. Slovan Lbc 132 bodů, 7. M. Boleslav 95 bodů, 8. Sparta 48 bodů.
Ženy: 1. Kolín 185 bodů, 2. LIAZ 161 bodů, 3. Nové Město 149 bodů, 4. A.C. Sparta 132 bodů, 5. AC Slovan Lbc 121 bodů, 6. H. Králové 121 bodů, 7. M. Boleslav 77 bodů a 8. Jičín 55.