Jak jsem ve zdraví přežil kurs atletiky

Dovolte mi abych se s Vámi a především s těmi, kteří by si přáli zvyšít trenérskou kvalifikaci podělil o pár poznatků, jak takové studium vypadá, jak je organizováno a co Vám přinese. Nejdříve pár obecných informací. K základním podmínkám přijetí patří II. trenérská třída, praxe, souhlas mateřského oddílu a v neposlední řadě finanční částka 8 500,- ročně. Tím finanční náklady samozřejmě nekončí,. Budete muset investovat do učebních pomůcek (skripta, odborné knihy..) a pokud nejste místní, tak i nemalé prostředky do dopravy a ubytování. Pokud zvolíte nejlevnější variantu a dopravíte se tam busem, tak cesta v mém případě stojí 280 tam, 280 zpět a 2 dny na hostelu FTVS, kdy se o pokoj a 1 klíč dělíte se 4 kamarády Vás přijde na 500. Také musíte něco jíst a  i když se stravujete v místní kantýně po "studentsku" a ničíte si svůj zažívací trakt vlašákem a uzeninama s rohlíkem z místní kantýny  (nemusí být vždy čerstvé) a  pijete k tomu kafe z automatu na chodbě, tak Vás položka za jídlo vyjde též minimálně na 500. Sumasumárum deset dvouapůldenních konzultací ročně = cca. 16 000,- No a pak také také jezdíte na zkoušky - minimálně 5 x do roka, pokud je uděláte všechny napoprvé, což se Vám zcela určitě nestane :-), takže to je dalších minimálně 5 000,. a 3000,- investujete v létě při kursu specializace..... Takže za rok vydáte zhruba 35 000,- korun českých, studium trvá 2 roky, ale spíše 3, tak si to spočítejte sami.. Pokud Vás ale nezbytně nutné výdaje neodradí od získání nejvyšší trenérské licence,  tak Vám můžu téměř garantovat že získáte nejen spoustu poznatků od těch nejpovolanějších, které pak použijete ve své trenérské praxi, ale užijete si hodně legrace a získáte moře nových kamarádů. A to je zcela určitě dobrá investice...

Velkou výzvou je letní kurs, který jsem právě absolovoval. Ten je nutným předpokladem spolu s odevzdáním 2 seminárních prací (zpravidla zpracování kinogranu s popisem - analýza pohybu  a cizojazyčný překlad z odborné literatury), aby Vám byl udělen zápočet. Kurs končí závěrečnou zkouškou, ale tu by jste měli bez problému zvládnout. Trošku těžší i přes určitou velkorysost přednášejících, kteří zpravidla respektují Váš věk by mohla být část praxe. 3 hodinový trénink dopoledne a další 2 odpoledne, kdy si Vás vyučující jednotlivých disciplín předávají jak ovečky, může být pro některé z nás opravdu náročný. A tak i já o 25 kilo těžší, než byla má závodní váha jsem nastoupil po 25 letech ( co rok to kilo nahoru :-) ) do výškařského, nebo dálkařského sektoru a i přes úpornou snahu, jsem se stával karikaturou sebe samého. Navíc Vaše úsilí je monitorováno, nejen okem zkušeného pedagoga, ale i technikou, takže pak ve vyčleněné lekci je Váš pohyb řádně  a přede všemi pod drobnohledem detailně prozkoumán a to Vás pobaví víc než nějaká silvestovská řachanda. Poslední den už pole praktikantů hezky prořídne a Vy jste rád, že jste to všechno ve zdraví přežil, že jste si neurval i tu druhou achilovku, nebo nemusíte na plánovanou operaci kyčle  o nějaký ten měsíc dříve, jako jeden z našich studentských kamarádů, který má operační temín v listopadu a přesto absolovoval téměř všechna praktická cvičení.

Ale stejně si na konci řeknete, že to bylo všechno úplně super a že jste tak nějak omládli na duchu i na těle. Zkrátka návrat do studentského života po 2 desetiletích je príma a posilněni takovým zážitkem zvládnete zcela určitě i tu nejtěžší a poslední zkoušku, která Vám ještě zbývá k uzavření 1. ročníku. A sice z tolik obáváné anatomie...... A o tom zase někdy příště.

 

J.V. 4.9. 2009

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved