Start kariéry z říše snů zažil tento týden na Mistrovství republiky žactva - náš nový andílek

Při klání nejlepších atletů-žáků, které se konalo tento víkend v Praze na Slavii nechtěl chybět ani náš nový andílek - Martin Černák. Přišel s touto myšlenkou na konci června k naší skupině. Během prázdnin se pak poctivě připravoval pod vedením svého tatínka, také Martina Černáka - bývalého vynikající sprintera LIAZU s osobním rekordem 10,80.

Po skončení prázdnin došlo na koupi treter a dalšího atletického vybavení a Martin vyrazil do atletických končin získávat zkušenosti. Nejdříve absolvoval dva mítinky v Houštce na 60 a 150 m. Poté následoval nominační závod o zařazení do štafety LIAZU na 3x300 pro Mistrovství republiky. Na všech těchto závodech ukazoval Martin velmi vysokou výkonnost a vrcholem pak bylo vystoupení v běhu na 300 m s časem 36,68.

Po zdařilých stratech na mítincích následovalo zvažování jaké tedy zvolit discipliny pro Mistrovství. Nakonec jsme zvolili velmi těžkou kombinaci 150 a 300 m. Byl to riskantní krok, ale Martinovi jako bývalému fotbalistovi jsem věřil, že jeho fyzický fond tento zápřah zvládne.

Nemýlil jsem se !!

Rozběh na 300 metrů byl v sobotu a byl to první start Martina na takovýchto závodech. Martin dodržel taktické pokyny na kterých jsme se dohodli v tempu, které zvolil si suverénně zajistil postup v čase 37,03.

Hlavní díl dřiny na Martina čekal v neděli. Po klidném příjezdu na stadion zahalený do mlhy nás čekalo rozcvičení a pak již velký kalup za úspěchy. Jednotlivé starty na 150 metrů rozběhy, 300 metrů finále a 150 metrů finále dělilo vždy něco kolem 45 - 50 minut což byla obrovská zátěž.

Martin byl před startem na 150 metrů  - rozběh dosti nervózní - avšak celá nervozita z něj spadla při výstřelu a zcela suverénně si doběhl pro postup do finále z prvního místa v čase 17,67. Následoval rychlý přesun do prostoru svolavatelny, prezentace, lehká uvolňující masáž, protřepání nohou a hybaj do prostoru startu na 300 m.

Martin si časem v rozběhu zajistil výhodnou čtvrtou dráhu pod dalším z favoritů Jakubem Žůrovcem, který byl považován za největšího favorita. Jakub i Martin začali hned od výstřelu startéra pěkně zostra a pustili se na trať bez okolků. Vzájemný souboj pak vrcholil při výběhu ze zatáčky, kde náš andílek zařadil další rychlost a bez uzardění se přehnal do čela závodu. Svou dominanci si pak již pohlídal a vynikajícím časem 36,15 (jedenáctý čas dlouhodobých českých žákovských tabulek a nový oddílový rekord starších žáků - po patnácti letech ! ) získal svou první medaili a mistrovský titul !!!

Následoval opět úprk do svolavatelny - vytřepání nohou a odchod na start finále 150 m. Zde byl jasným favoritem Marek Bakalár a upřímně jsem se bál co náročný program s naším atletem udělá. Startovní výstřel ukončil čekání. Po ne úplně výborném startu ztrácel Martin téměř dva metry za vedoucí skupinou. Ovšem opět přišel výběh ze zatáčky a rovinka, kde náš andílek prokázal velkou sílu !!. Vynikající bojovností doslova urval nakonec druhé místo v čase 17,73 - jen o dvě desetiny horším osobního rekordu. Po předcházejícím programu bych řekl - téměř nemožné.

To ještě nebyl konec, protože následovala ještě štafeta na 3x300. Hoši LIAZU neměli moc šancí avšak účastí Martina Černáka jejich akcie významně stouply v ceně. A tak štafeta ve složení Štěpán Jákl, Dan Viktorín a Martin Černák vyrazila do boje o úspěch. Všichni nechali na trati veškeré zbytky sil - Martin běžel svůj úsek velmi hluboko pod 36 vteřin (měřeno na ruku 35,0). Stačilo to nakonec na konečné páté místo v čase 1:57,87. Každopádně si štafeta za předvedený výkon zaslouží uznání.

Martin tak odjíždí ze svého prvního mistrovství s titulem a jednou stříbrnou medailí - navíc jako bonus, pak s nominačním listem pro mezistátní utkání se slovenským družstvem v příštím týdnu.

Martin Černák ukázal skvělý poteciál. Atletika s radostí tak má dalšího talentovaného atleta velmi vysokých kvalit. Držme mu palce na mezistátní utkání !