Zdenda 3. za 10,77 s, štafeta 4 x 100 m 4. v oddílovém rekordu za 42,56 s !!

Za nádherného letního počasí se v Písku bojovalo o republikové pocty v kategorii do 22 let.  Naše hradištská výprava ve složení Radek Hrabinec, Vašek Vlček, Zdeněk Stromšík, Tomáš Vondráček a Tomáš Boček se nevrací z malebného jihočeského města s prázdnou. Nejvíce se dařilo Zdenovi STROMŠÍKOVI, který si z Písku odváží bronzovou medaili a byl též členem sprinterské štafety, která i přes výrazně vylepšený oddílový rekord, oddolávající předlouhých 42 (!!!) let, si na cenný kov nakonec nesáhla .

Mužské sprinterské tratě od 100 do 400 m, včetně obou štafet byly na letošním šampionátu oproti minulým ročníkům skvěle obsazeny a bezpochyby patřily k ozdobám mistrovství. Zajisté za to mohlo nádherné počasí, lepší termín a zcela jistě  k velké účasti přispělo i umístění šampionátu na útulný stadion v turisticky atraktivním jihočeském městě. A tak technický delegát měl velmi těžkou práci a musel hodně škrtat. Jen na 200 nebylo k závodu vůbec připuštěno, více jak 20 jmen, včetně tak výrazných atletů jakými jsou například Martin Říčař, nebo Lukáš Haloun !!! O to víc je pro nás cenné, že krutým sítem proklouzli, byť s odřenýma ušima například Vašek na 200 či Boča na čtyřstovce......

Také Zdeněk Stromšík, pořád ještě teprve 16. letý dorostenec nepatřil v závodě na 100 m k nejžhavějším favoritům. Vždyť na startu, kromě sice přihlášeného ale na poslední chvíli onemocnělého Pavla Masláka, nechyběl nikdo z absolutní, české mládežnické špičky.  Jména jako Václav Zich, Lukáš Š´tastný,Martin Říčař,Honza Jirka, Jeník Hrnčíř a v neposlední řadě Marek Bakalár jistě musí budit respekt. Většina z nich v posledních letech řádně zahýbala dlouhodobýma rekordními listinami a většina ze jmenovaných je i držiteli nějakého toho českého rekordu........ Z předešlého vyplývá, že se Zdenda musel plně koncentrovat už v rozběhu ve kterém nastoupil společně mj. s Bakalárem a Říčařem a také běžet od začátku naplno, aby si zajistil přímý postup do 8 členného finále. To se mu nakonec povedlo, když doběhl v čase 10,97 s na 2. pozici za svěřencem trenéra Kaňky - Markem Bakalárem, který zvítězil v čase 10,93 s. O setinu za Zdendou pak  zaostal favorizovaný Martin Říčař, ale i on si zajistil z nejsilněji obsazeného rozběhu postup do 8 členného finále.

V něm překvapivě  chyběl Lukáš Šťastný,který po ulitém startu již v rozběhu byl ze soutěže vyloučen. Samotné finále pak mělo dramatický průběh, ve kterém si pro vítězství doběhl, letos ve skvělé formě běhající kladenský Marek Bakalár v novém osobním rekordu 10,62 s!!!!  Zkušený Duklák , připravující se ve skupině Dalibora Kupky -Vašek Zich,  zaostal za kladenským dorostencem 2 setiny. O 3. místě se svedl urputný souboj, pro nás se šťastným koncem . Zdeněk STROMŠÍK doběhl na třetí pozici ve vynikajícím čase 10,77 s o pouhopouhou jedinou setinu před Honzou Jirkou z Jeseniovy. Na 5. místě doběhl svěřenec trenéra Luďka Svobody Martin Říčař z pražského Olympu za 10,83 s, 6. místo patří Honzovi Hrnčířovi, zbylá 2 místa si odnesli moravští sprinteři Jirka Vognar Aleš Kácel. Skvělé finále, které se muselo líbit, byť  s trošku překvapivým výsledkem. Vždyť na bedně nakonec v nabitém poli zkušených až o 6 let starších závodníků stanuli 2  dorostenci !!!!

Zdenda byl i členem štafety, která běžela poprvé ve složení Vašek Vlček, Zdeněk Stromšík,Radek Hrabinec a Tomáš Vondráček. Kluci na tréninku přistupovali k nácviku štafet velice zodppovědně a já jim slíbil, že pokud zaběhnou pod 43,00 s medaile je nemine. Kluci nakonec domácí úkol splnili, ja svůj slib bohužel ne !!! I když současná forma Radka Hrabince a také Tomáše Vondráčka má daleko k jejich jarní výkonosti a jsou po 6 týdenním tréninkovém výpadku, na stometrové trati cca o půl sekundy pomalejší, než jsou jejich osobní maxima rvali se jako lvi a vyždímali ze sebe maximum. Nakonec po slušných předávkách zaběhli kluci výborný čas 42,56 s a překonali 42 (!!!) let starý absolutní oddílový rekord, který byl od roku v  1969 v držení dnes už legendárního kvartetu Duda, Rabas,Tichavský, Řičica .Jejich čas, který tak dloho oddolával měl hodnotu 43,2 s a kluci jej tedy v elektronickém přepočtu překonali o téměř 8 desetin !! Čas, který by v Česku v loňském roce byl mimo reprezentačních štafet byl 6. nejrychlejším v mužských dospělých složkách (!!!) a letos tomu nebude o moc hůře, nestačil tentokrát na šampionátu "22" na medaili..... Je ironií osudu, že 2 roky po sobě by bral bezpečně ZLATO !!!! Tento tým má ale před sebou skvělou budoucnost, kategoriii "22" opouští jen Radek, ostatní můžou na tomto mistrovství startovat příští 3, někteří i v průběhu dalších 5 let...... A tak se jistě brz dočkají i cenného kovu.

Ostatní naše vystoupení už tak dobrá nebyla. Radek Hrabinec, který po tréninkovém výpadku způsobeném odchodem jeho bývalého trenéra z aktivní činnosti, je jen stínem Radka, který běhal pod 11,00 s. Radek ztratil na síle(váží o 5 kg méně než na jaro) a tak jeho sobotních 11,47 s nestačilo na lepší než celkové 20. místo. Podobná je situace u Toma Vondráčka, který v běhu na 200 m sice předvedl svůj nejlepší výkon podzimu, ale ani jemu nestačil čas 22,89 s na postup do finále. Oba ale zaběhli skvěle své úseky na krátké štafetě a všichni se už moc těšíme až začátkem října zahájíme společně koncepční přípravu na příští sezonu .... Cíle budou mít oba kluci vysoké !!!

U Vaška  Vlčka je situace trošku složitější. V běhu na 400 m zaběhl výkon na úrovni svého osobního maxima, nicméně byl za vyšlápnutí do vnitřní dráhy později oprávněně diskvalifikován. I přes slušný čas se Vašek znovu nechal strhnou závodem a překopl prvních 300 m. Na 250 dokonce začal podbíhat Šorma s Pavlíčkem, tedy borce, kteří umí čtvrtku za 48.......Vašek se ale ponaučil brzy a už příští den  na svém prvním úseku ve štafetě si velmi dobře rozvrhl tempo a zaběhl měřených 50,0 s, když předával na druhé pozici součesně s domažlickým Faistem a před Slavistou Černým. Věřím, že disciplinovaný Vašek už v příštím závodě na mezinárodním mítinku v Dubnici ukáže na co opravdu má.

Tomáš Boček si vybral svůj slabší den. Na čtyřstovce zaostal o více jak 2 sekundy za časy které letos běhá, ve čtvrtkařské štafetě zaběhl taktéž průměr. Kromě Toma a Vaška běželi dlouhou štafetu ještě na 3. úseku Radek Hrabinec, který zaběhl na čtyřsetmetrové trati to na co v současnosti má a Tomáš Vondráček už doběhl se ztrátou 10 metrů do cíle hodně odevzdaně a rezignovaně. Štafeta pak časem 3:27,36 min skončila na 11. místě ze 14 přihlášených...

Mistrovství 22 tedy máme za sebou a sezona se pomalu blíží ke konci. Kromě Vaška, který byl 10 týdnů zraněný a chce ještě v příštím týdnu útočit na svůj osobní rekord na čtyřstovce, budeme se už jen lehce udržovat , regenerovat a někdo i závodit. Z Písku jsme si přivezli skvělé umístění Zdeny na stovce a taktéž ve štafetě, která zaběhla vynikající oddílový rekord a ke kovu chybělo jen málo. I když se ne všem dařilo, zejména dorostenci a junoři využijí nabytých zkušeností, aby v příštích letech útočili na medailové posty, či alespoň finálová umístění i oni.