Áda sahala na medaili.....

V Břeclavi včera odstartoval 1. den žákovského atletického šampionátu. Mladí atleti a atletky se po celý čas museli potýkat s velkým chladem a vytrvalým deštěm, přesto bylo na dráze vidět spousta kvalitních výkonů, včetně 4 českých rekordů !!!

V běhu na 60 m se kvalifikovala 14 letá Adriana FORNŮSKOVÁ a vedlo se jí znamenitě. Už samotná nominace mezi 24 nejlepších sprinterek z celé České republiky byla pro Ádu úspěchem. Vždyť z jejího mateřského klubu na žákovský šampionát byli v induviduálních disciplínách technickým delegátem vybráni a k individuálnímu závodů nominovánu pouze 2 atleti !!! Naše Áda a mladý skokan Ondra Buráň.

Šedesátka žákyň má letos až neskutečnou úroveň. Vždyť  magickou 8,00 sekundovou hranici překonalo letos už  25(!!!) závodnic. Jako vášnivý statistik takový dynamický vývoj nemůžu přehlédnout. Například před 10 lety se to podařilo jen 8 dívkám a o rok dřív  v generaci současné nejrychlejší české sprinterky Barbory Procházkové jen 5 (!!!). Ona sama  jako žákyně dosáhla na čas 7,98 s O to těžší byla pozice mladinké sprinterky Vlčí smečky, která do závodu vstupovala se 17. nejlepším časem ze 24 závodnic.

Situaci nám neulehčoval ani těžký los. Od doby, kdy se počet přihlášených závodnic na nejkratší sprinterské trati zredukoval na 24 závodnic (místo 32) a odpadly semifinále, tak postupový klíč ze 3 běhů je ve vyrovnaném startovním poli opravdu krutý.  Ze 3 rozběhů postupují přímo jen 2 závodnice, které do 8 členného finále doplní další 2 s nejlepším časem.Na nejkratší sprinterské distanci se tak každé zaváhání  nemilosrdně trestá a sebemenší chyba zmaří veškeré naděje na postup. Áda měla ze startujících 3. rozběhu až 5. nejlepší čas, byla nasazena do 7. dráhy a papírově neměla o postup bojovat. Ale to dobře neznáte mladou slečnu ze Slovácka !!!. V její drobné postavě se skrývá neuvěřitelně oddolný potenciál a Áda na papírové předpoklady moc nedá. Povzbuzena úspěchem na Evropských atletických hrách, šla do souboje s drzostí mládí a bez zbytečného respektu. A vyplatilo se.....

Áda vyletěla z bloků jako střela a do cíle doběhla na druhém místě ve vyrovnaném osobním rekordu 7,97 s !!! V samotném, nesmírně dramatickém  finále pak to byla právě ona, kdo ulil první start, naštěstí v žákovské kategorie to znamená jen napomenutí. Druhý start byl přece jen opatrnější, ale ne špatný. Áda se pak rvala jako lev a nakonec z toho bylo sice nevděčné, ale fantastické 4. místo v čase 7,98 s. V úžasném závodě nakonc zvítězil další velký talent české atletiky  a spoludržitlka českého rekordu Adéla Novotná z Jablonce, před Eliškou Semeckou z pražské Dukly. 3. místo brala Jana Janáková z Desné za 7,91 s. Na medaili bylo třeba běžet o 7 setin rychleji..... Až za Adriankou doběhla dvojice kolínských mladých sprinterek  Jana Šafránková a Kristýna Šlehubrová.s osobními rekordy 7,91 a 7,94 s. Další ze spolufavoritek Klára Sobotková ze Stříbra (PB 7,92 s)se musela spokojit se 7. místem a Kateřina Čapská z Domažlic pyšnící se osobákem 7,91 s doběhla v chladném finále v čase 8,17 s ve finále až poslední... Brány finále zůstaly zavřeny takovým závodnicím jakými je například Emě Kaletové z pražského Spartaku, která umí 7,86 s v Břeclavi jen 8,15 s, nebo Tereze Lamačové z Kladna s osobákem 7,87, včera jen 8,18 s..... Tak neskutečnou úroveň měla letošní šedesátka žákyň a o to víc mne těší vynikající umístění další sprinterské naděje naší tréninkové skupiny. Kdo by si to na začátku roku pomyslel ???

Adrianka pak ještě nastoupila jako členska štafety Uherského Hradiště. Šlo především o to,aby i ostatní děvčata, které ještě nemají výkonnost, aby se mohly zúčastnit individuálních startů, mohla zažít atmosféru žákovského šampionátu. Na start se postavilo nakonec neskutečných 26 (!!) štafet rozdělených do 5 rozběhů a náš kvartet  běžel ve složení tří Vlčic doplněný o Markétu Jurákovou, doběhl ve složení Juráková-Jelínková-Sklenářová-  Fornůsková ve 4. rozběhu na 2. místě. Čas  32,06 s nestačil pak v našlapané konkurenci, kdy jsem viděli i vyrovnání českého žákovského rekordu jabloneckou štafetou na lepší jak 16. místo...

Dnes se postaví Áda na na start stopadesátky a bude to zase masakr. Vžydyť přímo postup si do finále zajistí jen vítězka rozběhu a 2 další závodnice s nejlepším časem.