V Ostravě jsme se neztratili !!!

Všichni 3 dorostenci naší skupiny si vybojovali účast na MČR , konané letos v Ostravě - Vítkovicích, tedy na stejném stadionu, kde před 3 dny proběhl  U. Bolt - nejlepší sportovec světa roku 2009, stovku za vynikajících 9,77 s a my jsme toho byli společně s "Martyho andílky" očitými svědky. Není se co divit že i to byla pro naše mladé atlety dostatečná motivace předvést  na stejném oválu, o pár desítek hodin později, něco ze svého mnohem skromnějšího atletického umu. Přinášíme krátkou rekapitulaci dvou po sobě jdoucích dnů v pořadí jak nastupovali naši borci na start.

Nejdříve nastoupil do dálkařského sektoru nováček ve skupině Mirek BŘUSTEK. Mírovi se letos v disciplíně ve které dosáhl zatím největších atletických úspěchů moc nedaří a bohužel ani ostravské představení nebylo vyjímkou. Jeho skoky byly provázeny řadou technických nedostatků, na jejichž odstranění budeme potřebovat mnohem více času, než nám byl před MČR vyměřen. Navíc si Mirek stěžoval na silnou bolest zad v bederní oblasti, kterou jen částečně tlumily tišící prostředky a tak nakonec Mirkových podprůměrných 572 cm, nestačilo k dosažení cíle, který jsme si před závody vytyčili a sice postup do finále a Míra skonči celkově 13.

Jako druhý se postavil na start Vašek Vlček. Václav se kvalifikoval jak na 400 m tak i 800 m, nakonec jsme se rozhodli pro start na trati kratší. V poměrně chladném počasí se postavil na start ve třetím hodně silném a vyrovnaném rozběhu, kde nebylo výrazně slabších běžců.Vašek se tradičně  pořádně po startu do toho opřel a po 100 meterch stahl handicap na Dominika Žižku (!) který se v Ostravě představil ve vynikající formě. Do závěrečné stovky vběhl Vašek na 2. - 3. místě, společně s turnovským Zikmundem a pak už to byla jen otázka vůle. Vašek nejvíce ztratil v posledních 30 metrech a nakonec doběhl 5. v novém osobním rekordu 53,28 s, tedy časem který byl na setinu stejný jakého dosáhl v  rozběhu prvním další hradišták, loňský žákovský přeborník Mára Řezníček s kterým se dělí o celkové 12. místo. Vašek nastupoval na čas s 16. časem z 22 členného pole, nechal za sebou řadu zvucnějších jmen, např. mimojiné plzeňského Altmana (loňského žákovského reprezentanta ze 300), kterého porazil v přímém souboji či prostějovského Bílka. Na finále to letos ještě nestačilo, ale výsledek, kterého dosáhl v 15 a půl letech, kdy startoval proti borcům někdy až o téměř 2 roky starším je potěšující a velkým příslibem pro příští rok. Vašek pak nastoupil společně s Tomášm Bočkem, Markem Řezníčkem a Tomem Vondráčkem na start sprinterské štafety na 4 x 100 m. Nastoupili jsme tedy ve stejné sestavě v jaké kluci zaběhli oddílový rekord na tomto stadionu před 6 týdny. Volba tedy padla na Tomáše Bočka a ten svým vystoupením na 3. úseku stejně jako ostatní borci rozhodně nezklamal. Kluci nastupili ve druhém slabším běhu a ten s přehledem vyhráli. Mohutná hruď Tomáš Vondráčka, finišmana naší štafety proťala pomyslnou cílovou pásku v novém vylepšeném oddílovém rekoordu za 44,48 s. Zvítězila suverénní USK Praha, my skončili na 3. místě pouhé 2 setiny za Sokolem Č. Budějovice ale také pouhopouhé 2 setiny před dotírající Univerzitou Brno. Kluci si ten večer ještě ale medaile na krk nepověsili, nejdříve došlo k diskavalifikaci vítězné štafety, následoval jejich protest a tak se vše řešilo až v nočních hodinách a my jsme šli spát už tradičně v nejistotě. O půlnoci jsme ve výsledcích figurovali dokonce na 2. místě po ranním protiprotestu se pořadí vrátilo zasloženě do původní podoby. Svěřenci trenérů Milana Běloška a J. Vlčka, tedy v duchu tradice posledních let vybojovali znovu cenný kov a z MČR se nevracejí s prázdnou. A to ještě nebylo všemu konec, ale o tom později...

Nedělní ráno se postavil do trojskokanského sektoru jako první znovu Mirek Břustek, který ani nemohl dospat, aby napravil své nepříliš vydařené vystoupení ze sobotní dálky. Mirek se kvalifikoval doslova s odřenýma ušima a ze 16 členného pole měl nejslabší výkon. Tudíž mohl soupeře jen překvapit a to se mu povedlo dokonale. Hned v prvním pokusu předvedl Míra úplně lehce skok za 12 metrů a a hlavně záda držela, to bylo nejdůležitější. Ve druhém skoku předevedl svůj nejlepší skok kariéry a výkon 12,52 mu zajistil postup do finále, když nechal za sebou řadu zkušenějších borců, mj. Honců umí už 13,21, Mangel letos 12,64, Čmuda 12,69 ...... Mirek ve finále ještě 3 cm přidal a tak hodnota jeho nového osobního rekordu je po neděli 12,55 m, což je při jeho druhém trojskokanském vystoupení v životě velmi hezký výsledek. Navíc Mirek má ohromné rezervy nejen v technice provedení, zejména druhém - tzv. kroku, ale celkovém projevu. Pokud Mirkovi vydrží ukázněnost z posledních tréninkových týdnů co s námi pracuje a hlavně zdraví, můžeme příští rok, protože Mirek zůstává v kategorii dorostu, usilovat i o mety nejvyšší. Jinak musím Mirka ještě jednou pochválit za ukázněný a zcela bezproblémový projev jak na stadionu tak mimo něj.

A nakonec to nejlepší. Již tradičně uzavírají štafety na 4 x 400 m domácí šampionáty a to za vydatné podpory hlasivek všech ostatních závodníků a trenérů. Tentokrát tomu nebylo jinak, závěrečné štafety probíhaly v nádherné atmosféře a napětí do poslední chvíle. Náš kvartet nastoupil ve složení Vašek Vlček, Honza Zajíc, Marek Řezníček a jak jinak s výborným  finišmanem Tomem Vondráčkem. Kluci běželi ve velmi silném prvním běhu společně se štafetou Jablonce a favorizovaným Turnovem. Všichni 4 předvedli bojovné výkony na hranici osobních maxim, technicky dobře rozvržená tempa a v dramatickém závodě přinesl Tom do cíle štafetový kolík ve vynikajícím čase 3:29,69 min na druhé pozici za vítězný Jabloncem, se skvělým  Dominikem Žižkou. Čas je samozřejmě novým oddílovým rekordem a 3. nejlepším časem napříč všemi kategoriemi, co se kdy v  dresu Uherského Hradiště na této této disciplině běželo. Na legendární kvartet z 60. let Řičica, Borůvka, Rabas, Zábranský, který drží stále ještě rekord z roku 1968 (!!) chybí klukům už pouhá sekunda. Takže i vousatý mužský rekord se již třese v základech, ale co je hlavní i příští rok se dorosti  po odchodu Toma Vondráčka a Honzy Zajíce do juniorské kategorie nemusí obávat. Mára s Vaškem zůstavají ještě rok, výborný loňský žák ze stáje Milana Běloška - Honza Koběluš  se po zdravotních problémech určitě dostane brzy do formy a my mu držíme moc palce už aby to bylo, ale zcela určitě můžeme počítat s nárustem výkonosti v příštím roce  u Toma Bočka, ale i třeba Míry Břustka  a možná, že se objeví i někdo další... Takže o budoucnost tolik úspěšných hradištských štafet z posledních let by mělo být postaráno !!!

Celkově tedy hodnotím vystoupení členů skupiny jako vydařené, dostali jsme novou motivaci a elán do všedních tréninkových dní, které nás čekají  po  10 denním odpočinku, kteří si již všichni zaslouží. Předvedené výkony jsou dobrým předpokladem a odrazovým můstkem pro příští rok, kdy naše ambice budou zase o něco vyšší.

J.V. 23.6.2009

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved