Skvělý oddílák na 4 x 400 m, na kratší štafetě 14 setin od medaile !!!

Po oba dny uplynulého víkendu se bojovalo v nedaleké Břeclavi o mistrovské tituly "dvaadvacítek". My jsme při neúčasti Zdeny, který se právě vracel z Singapuru, kde se konala historicky první Olympiáda mládeže, vyslali do bojů dva zástupce. Tomáš BOČEK a Václav VLČEK byli nominováni a nakonec i technickým delegátem vybráni ke dvěma individuálním startům v bězích na 200 a 400 metrů, ale také jsme přihlásili ke startu štafety jak stovkové, tak i čtvrtkařské, kde dvojici závodníků naší skupiny doplnily zkušení borci, ze stáje Milana Běloška - Radek HRABINEC a Tom VONDRÁČEK. Zatímco v individuálních startech bylo naším cílem v silném startovním poli až o 6 let starších závodníků sbírat cenné zkušenosti ve štafetách jsme neskromně pošilhávali i po medaili. To se nakonec nepovedlo, ale kluci se za předvedené výkony ve štafetových bězích rozhodně nemusí stydět.

V sobotu, prvý den šampionátu nastoupili kluci nejdříve ke startu na 400 metrů. Počasí čtvrtkařům moc nepřálo. Chvíli před satrtem sprchlo ale především vál poměrně silný vítr -  proťák na protilehlé rovince zprava, takže i prvá stovka se běžela proti. Téměř všichni závodníci z početného pole tří rozběhů běželi hluboko pod své možnosti a nejinak tomu bylo i u nás. Lépe se s nástrahami počasí vyrovnal Vašek, který  běžel ve druhém, nejsilnějším běhu. Nakonec z něj postupovali 3 borci do nedělního 6 členného finále. Zvítězil Hedvičák, před Brýdlem a Šormem, Vašek se pral do posledních metrů o 4 pozici s Lukášem Halajem, který už letos běžel 50,40 s. Nakonec mu podlehl o pouhých 12 setin, čas 52, 49 s ale byl úměrný podmínkám onoho dne a Vaška stál hodně sil.

Tomáš se představil v běhu třetím společně s Lichým, Krupkou, Pálkou, Škodou a Matysem. Především s posledně jmenovaným závodníkem pražského Olympu, měl Tom svézt souboj o 5. pozici. Nakonec o 5 let staršímu závodníkovi, který měl téměř na setinu stejný osobák jako Tomáš podlehl o 35 setin, oba však zůstali svým nejlepším výkonům hodně vzdáleni. Tomášův čas 54,28 s byl o více jak 2 sekundy horší než minuulý týden při lize ve Vyškově. V konečném pořadí skončili Vašek s Tomášem, kteří byli nejmladšími účastníky startovního pole na 14. resp. 17. místě.

K běhu na 4 x 100 metrů se přihlásilo výrazně více štafet než při loňském ročníku, kdy čas 43,73 bral zlato a 46,52 s stačilo na bronz !!! Hradištská štafeta nastoupila v prvém rozběhu ve složení Vlček, Hrabinec, Boček, Vondráček se silnými štafetami Slavie a USK Praha, Tepem Kladno a Škodou Plzeň. Kluci obsadili v rozběhu za oběna pražskými štafetami 3. místo, když především předávka mezi Vaškem a Radkem snesla ta nejpřísnější kritéria na druhé a třetí to už trošku haprovalo, ale i tak proťal Tomáš cílovou pásku ve vynikajícím čase 43,69 s a od oddílového rekordu kluky dělilo pouhopouhým 35 setin!!! Ještě méně pak dělilo kluky od kovu, poněvadž ve druhém běhu štafeta Pardubic a Liberce, zaběhly časy 43,21 a 43,55 a rozdělily si sříbrné a bronzové medaile. Štafeta z Jeseniovy klesla časem 43,63 na místo čtvrté a odváží si bramboru, naši borci skončily na 5. místě před výbornými tými Kladna, Plzně, Dukly Praha (!!), Boleslavi a Kolína. Ironií osudu, ale je že za tento čas by na letošním MČR dospělých (!!) kluci kov brali. Ale to je sport a kdyby jsou jen kdyby.. Rozhodně kluci předvedli krásný, bojovný výkon a vzhledem k faktu, že i nejstarší člen štafety Radek Hrabinec může startovat na tomto šampionátu i příští rok a Vondrys se může podívat na toto mistrovství ještě 4 x a Tom s Vaškem dokonce 5 x je potenciál této štafety obrovský. Už letos by ale kluci při lepším provedení předávek mohli atakovat hranici 43,00 s......

Druhý den se počasí trošku vylepšilo a nás čekaly znovu 2 starty - na dvoustovce a ve štafetě. Dvoustovková trať byla v Břeclavi nějaká zakletá a až na čestné vyjímky nikdo nic nepředvedl. Na finále, dokonce šestičlenné, stačilo Radkovi Hrabincovi 23,09 s a to tento šampionát už dlouho nepamatuje. Nám se vedlo ještě hůře... Po dobře vyběhlé zatáčce Vašek vyhnil a časem 23,82 s skončil v rozběhu poslední. Stejně se vedlo i Bočovi jen čas 23,96 s byl ještě o 16 setin horší než ten Václavův. Kluci z toho byli hodně rozmrzelí, zvláště Vašek, který zaběhl s velkým odstupem nejhorší letošní čas a nedokázal si vysvětlit proč. V průběhu sezóny předváděl na požádání časy v oblasti 23,20 osobák 23,01 s zaběhl krátce po doběhu čtvrtky. Ale v Břeclavi to zkrátka v neděli tak bylo a i ostatní závodníci končily hluboko za svými možnostmi. Nakonec kluci, kteří i tady patřili suveréně k nejmladším účastníkům v poli skončili na 13. a 15. pozici a mají ještě 5 ročníků k tomu, aby své umístění mohli vylepšovat. Nepochybuji o tom, že se tak bude v budoucnu dít a to výrazně !!!

Čtveřice rozčarovaných mladých hradištských atletů, kdy snad jen Radek mohl být spokojen s účastí ve finále nastoupila k závěrečnému startu na 4 x 400 m. A jakoby si kluci snad chtěli vybít vztek nad nepovedeným vystoupením z dvoustovky, šli odvážně do konfrontace se soupeři, mnohdy s časy výrazně lepšími než jsou maxima našich borců. Kluci nastoupili znovu v prvém běhu se štafetami Dukly Praha, Slavie, Škody Plzeň a USK Praha. O prvenství Dukly v čele se suveréním  Vaňkem nikdo nepochyboval, ale o druhé místo se svedl velký souboj mezi naší štafetou a štafetami Plzně a Slavie. Nakonec doběhli štafety v pořadí Dukla 3:18,36 - Slavia 3:23,83 a jen 1 sekundu a 32 setin za pražským kvartetem doběhla naše štafeta ve složení Radek HRABINEC, Václav VLČEK, Tomáš BOČEK a Tomáš VONDRÁČEK ve výborném čase 3:25,15 min. Čtvrtá skončila štafeta Plzně, která doběhla 64 setin za náma, hluboko v poli poražených pak skončila štafeta USK Praha s vynikajícím Šormem, dorosteneckým mistrem republiky na čtvrtce z letošního roku. Bohužel v druhém běhu běželi lépe štafety Pardubic 3:23,85 a Děčína 3:24,16 min a tak naším klukům to bohužel i přes vynikající výsledek znovu necinklo a zbylo na ně "jen" 5. místo. Výsledek je o to pozoruhodnější že například v týmu Slavie a zejména 3. Pardubic běželi 2 borci s časy hluboko pod 50,00 s - Pálka 49,27 a Brýdl dokonce 48,24 s a půlkaři Cvejn s Ostřejšem oba s časy pod 2:00 a čtvrtkou v oblasti 51,5. Pouhým aritmetickým průměrem by tedy štafeta Pardubic měla běžet o cca 5 sekund rychlaji než naši borci a že tomu tak nebylo a kluci doběhli jen se ztrátou 1 sekundy a 3 desetin svědčí o nesmírné bojovnosti našeho kvarteta a náplastí za medaili jim může být pak nádherný oddílový rekord. Ten starý oddolávalneskutečných 42 (!!!) let a měl hodnotu 3:28,7 s. Čtveřice atletů Hrabinec, Vlček, Boček a Vondráček překonala legendární kvartet Řičica, Borůvka, Rabas, Zábranský o 3,5 sekundy a to stojí za všechny komentáře. I tady platí to, co jsem psal o této čveřici, při sprinterské štafetě. Pokud klukům i do příštích let vydrží tréninková píle, houževnatost, zdraví a chuť se poprat o hezký výsledek, zdaleka nemuseli říct poslední slovo a mohli by dát o sobě v budoucnu hodně slyšet. Třeba už na tom příštím šampionátu...