MMaS 2010 - 5 medailí, Zdena stovku za 10,74 s , Vašek 400 - 51,70 s !!!

Jen pouhé 3 dny co se na fantastické Zlaté tretře představili na vítkovickém ovále světově velezvučná jména jako Usain Bolt, Asafa Powell či Lolo Jones nastoupila na stejném stadionu více jak čtyřstovka nejlepších závodníků z Moravy a Slezska ke svým přeborům. Chyběla sice ona čtvrteční kulisa 22 000 aplaudujících diváků, ale i tak bylo v neděli na co koukat. V jediném čím se naše přebory Tretře opravdu ve všem podobaly bylo bohužel počasí. Po slibném začátku, vystřídal příjemné teplo a sluníčko, znovu déšť a navíc se i citelně ochladilo. I přes tento handicap nám přinesly Přebory skvělý úspěch. Z Ostravy si odvážíme celkem 5 medailí. Zdeněk STROMŠÍK se stal dvojnásobným přeborníkem Moravy a Slezska, Vašek VLČEK dvojnásobným vícemistrem a jednu bronzovou medaili si ze čtvrtky odváží i Tomáš BOČEK. V silné konkurenci se dvěma 6. místy neztratil ani Tomáš DANĚK.

Umístění jsou to sice cenná, ale umocněna byla zejména i 2 osobními rekordy. Zdendovou vítěznou stovkou z oblasti sci - fi a Vaškovým skvělým výsledekem na čtvrtce, kdy poprvé překonal limit pro udělení 1. výkonostní třídy mužů. Velká GRATULACE a teď podrobněji.

Nemůžu nezačít Zdendovým výsledkem ze stovky. Zdeněk se po svém úspěšném moskevském tažení na EYOT 2010, kde vybojoval dvě finálová 7. místa mezi nejlepšími dorosteneckými evropskými sprintery, cítil po svém návratu v pondělí hodně unavený a není se co divit. Jeho premiéra na akci tohoto typu musela být pro něj náročná nejen fyzicky, ale zcela jistě i psychicky. Proto jsem se operativně rozhodl k 3 denímu klidu s lehčím tréninkem na závěr týdne a tato "investice" do odpočinku se vyplatila. Zdeněk poté co v rozběhu suveréně zvítězil s vypuštěným závěrem za 11,07 s předvedl ve finále, které se už běželo za deště, neskutečný koncert. Po skvělém startu, krájel trať jako nůž máslo a když hlasatel oznamoval čas ( v cíli tentokrát chyběla tabule s časomírou) vyhrkly mi do očí slzy a vydal jsem nějaký neartikulovaný skřek. Zdena suveréně zvítězil v čase 10,74 s !!!!!!!!  Pokusím se krátce analyzovat co tento čas znamená a nechám mluvit statistiku. Samozřejmě Zdena vede letošní dorostenecké tabulky, ovšem vede i průběžné pořadí těch juniorských a v těch mužských obsazuje tento teprvé 15 letý dorostenec, který měl letos ještě správně závodit za žáky (narozen 24. listopadu 1994) 5. (!!!) pozici. Na skvělé 6. místo se zařadil i v dlouhodobých dorosteneckých tabulkách, s poznámkou že Říčař, Máslák, Zich, Grabmuler a Šťastný běželi své časy jako 17letí. Nikdo nikdy před ním neběžel v Čeké repiblice v 15 ba ani v 16 letech stometrovou trať rychleji.... Dle serveru All.athletics.com je Zdeněk STROMŠÍK momentálně 4. (!!!) nejrychlejším dorosteneckým Evropanem !!!! Není se co divit, že dnes ráno mě telefonicky informoval Dalibor KUPKA, že Zdenda by měl doplnit jako finišman trojici  juniorských sprinterů Říčař, Máslák, Zich, která usiluje o účast na Mistrovství světa 19. letých v kanadském Montconu !!!  Pokus a já chci věřit, že úspěšný , proběhne 14. června na Odložilově memoriálu v Praze a na čas 40,50 s kvartet v tomto složení rozhodně má !!!! Nádherný výsledek kluka, který se naplno věnuje atletice od října loňského roku .......

Zdeněk se pak ještě o 5,5 hodiny později představil na dvojnásobné trati. Za hustého deště a citelného chladu zvítězil s značným náskokem  za solidních 22,18 s a získal tak pro sebe druhý titul Přeborníka Moravy a Slezska. Byl to nejen pro něj ale i pro mne další skvělý den a nezbývá než si přát, aby nám to oběma ještě dlouho vydrželo :-).

Vašek VLČEK odjížděl do Ostravy s hlavním cílem překonat osobní rekord na 400 metrů. A to se povedlo dokonale. I když Václav znovu hodně a již tradičně závod přepálil (300 za 36,6) až do 350 metrů statečně dorážel na favorizovaného Rovenského, kterému podlehl až v závěru. Aleš nakonec zvítězil v novém osobáku za skvělých 50,53 s, Vašek skončil druhý za 51,70, když porazil v cíli i opavského Lukáše Němce 52,23 s a oplatil mu tak porážku z halových přeborů., Lukáš byl později diskvalifikován a tak bronzová medaile spadla do klína dalšímu členu naší skupiny Tomáši Bočkovi. Dle vlastních slov, Vašek se cítí ještě na víc, do poslední chvíle chce bojovat i o účast ve čtvrtkařské štafetě na mezistátku, které se koná již za 2 týdny v Brně.Moc času už nezbývá, možnost bude mít už jen na jedněch závodech, ale zatím nechybí mnoho. Stačí čas stahnout o 40 setin..... Časem 51,70 s Václav poprvé v nějaké disciplíně překonal limit pro udělení 1. VT dospělých, který koreluje s limity jiných disciplín , například dálka 680 cm,trojskok 14,20 disk 44,00 oštěp 59,00 , atd., atd. Výkon, který už snese přísnější kritéria.

Václav ještě před čtvrtkou startoval v běhu na 100 m, kde ze silného rozběhu postoupil přímo časem 11,75 s do finále A, když ve finále, které bylo one man show Zdeny Stromšíka pak časem 11,62 s obsadil 5. pozici, pouhé 2 setin za Markem Majerem a pouhou desetinu od sříbrné medaile. Tu si nakonec Václav na krk pověsil nejen za svůj výsledek na čtvrtce, ale i na závěr závodů, když při jeho posledním a již čtvrtém startu toho dne, předvedl, byť v únavě, chladu a dešti solidních 23,58 s a mimo suveréního Zdendy před sebe již nikoho nepustil Pěkný double skupiny na dvoustovce - 1. a 2. místo pak udělalo hezkou tečku na závěr letošního moravského gigantu.

Tomáš BOČEK startoval v neděli ve dvou disciplínách a sice v běhu na 100 metrů a na čtyřstovce. Na stovce se mu nepodařilo průměrným časem 12,03 s postoupit do finále a ještě víc jej mrzela porážka v přímém souboji od dalšího Hradišťáka Romana Gála.... Na čtvrtce jej potěšila bronzová medaile, ale osobák z loňského roku se nám pořád ještě nepodařilo překonat, tentokrát za ním zaostal o 12 setin a čas 54,89 s neodpovídá Tomovým možnostem. Má rozhodně na víc a pokud si chce vybojovat účast na MČR musí přitlačit...

Tom Daněk se představil v těžké dvojkombinaci 800 a 400 metrů. Půlku dle instukcí dobře rozběhl 62,5, pak si však nechal znovu soupeře utéct a bylo to. Na osmistovce se musí umět reagoavat i na rychlé změny tempa a to my ještě moc neumíme. Tom běží své tempo ať se děje co se děje a to nestačí. Nemám ale sebemenších pochyb, že se to Tomík naučí, teď si od osmistovky trošku odpočineme, budeme startovat i v jiných disciplinách a pak,  po nějaké době znovu zkusíme atakovat čas pod hranici 2.10 minut.  Ke splnění výkonostního cíle pro tento rok nám chybí už jen 3 sekundy a na to máme spoustu času , sezóna se teprve rozbíhá. Tomáš obsadil na půlce celkově 6. místo, stejně jako v běhu na 400 metrů, kde po opatrnějším začátku, mohutným finišem předběhl několik soupeřů a na setinu si vyrovnal svůj osobní rekord.

Celkově můžeme být se závody spokojeni, zejména pak s výkony Zdendy a Vaška, jejichž výkonost stoupá závod od závodu. S optimismem můžeme tak hledět do dalších závodů už naplno rozběhlé atletické sezony.