Úspěchem pro Andílky skončilo Mistrovství republiky dorostu v Ostravě.

Od středy minulého týdne se Andílci přestěhovali do Ostravy , která se po skončení fantastického mítinku Zlatá tretra, proměnila v hlavní město dorostenecké a juniorské atletiky. Počasí mladým atletům nepřálo bohužel tolik jako Boltovi, avšak nadšení mnohých mladých atletů vše vyvažovalo a tak padlo mnoho skvělých výkonů, kterým předcházely čestné souboje na ateltických sektorech nebo přímo na dráze. Andílci se při těchto bojích neztratili a nakonec získali celkem šest medailí včetně dvou zlatých ze štafet. Ale vezměme to popořádku.

Skok daleký

Jako první se na sektoru dálky rozběhl dálkařský souboj dorostenek. Anna-Marie Rappová nastupovala ze třetího místa v aktuálních tabulkách a společně s Míšou Kučerovou, Hankou Luticovou a Dominikou Horniakovou svedly hezký souboj o mistrovský titul. Amča začala přešlapem, naštěstí se podařilo udržet na klid a tak následoval pokus přes pět dvacet kterým bylo zajištěno finále. Od třetího pokusu už to bylo velké úsilí o překonání vedoucí Míši Kučerové, která vedla pokusem 565 cm. Amča nakonec zvládla 557 cm což nakonec stačilo na konečné druhé místo. Bohužel se nám letos v dálce nedaří úplně zvládnout všechny předpoklady, které jsme při přípravě získali a tak se nedaří dosáhnout výrazně lepšího výkonu. V dalším období se zaměříme na techniku dálky více a věřím, že se to brzy projeví výrazným zlepšením. Amča je každopádně bojovnice která i v nepříznivém chladném a deštivém počasí dokázala obhájit své tabulkové postavení a získala tak první, stříbrnou medaili pro andílky na tomto mistrovství.  Blahopřeji !!

100 m překážek

Současně se soutěží dálkařek probíhalo na vedlejším stadionu rozcvičení překážkářek. Pavlína Soprová se tam společně s dalšími adeptkami na medaile připravovala na svůj start. V rozcvičení vypadala Pavlína velmi dobře, avšak působila trošku - dost  nervózně. Pavlína však zvládal vstup do soutěží suverénně a v rozběhu si takticky pohlídala přímou postupovou pozici. Následovalo finále ve kterém nastoupila kompletní česká špička včetně Heleny Tomkové a Kristýny Toufarové - dvou překážkářek, které mají splněn limit pro mistrovství světa 17 v Brixenu. Pavlína nastupovala do finále v 8 dráze, což ji trošku znejistilo. Samotný závod přinesl překvapení v podobě druhého místa Jany Sotákové. Pavlína pak po velkém boji skončila nakonec na bramborovém čtvrtém místě v čase jen o setinku horším jejího letošního maxima 14,59. Pro Pavlínu to bylo zklamání a tak následovaly slzy a pláč, tyto emoce však nakonec přerostly do zdravého nažhavení k následným štafetám.

100 m

Nedlouho po skoku dalekém nastoupila Amča ještě k dašlí disciplíně -a to do rozběhu na 100 m. Opět jako jedna z favoritek startovala ve třetím běhu společně s další favoritkou Míšou Kučerovou. Amča neměla dobrý start jelikož, si před startem poškodila mikrofon v blocích z něhož jsoz slyšet pokyny startera. Po nevydařeném startu však získala dobrý rytmus a uvolněným během doběhla na prvním místě v čase 12,54. Asi za hodinu nás pak čekalo finále. Anna-Marie Rappová je již zkušenou závodnicí navíc startovala s vědomím velmi dobré rychlostní formy a tak bylo finále jejím velkým úspěchem. Start se ještě nevydařil podle všech představ avšak v následné akceleraci se Amča dostala do čela v němž uvolněným během v téměř robotickém tempu doběhla na prvním místě do cíle. Výsledný čas 12,31 - další vylepšení osobního rekordu v chladném počasí je velmi dobrý výsledek. Blahopřeji !!!

400 m

Toto vše sledoval z tribuny Dominik Žižka, který čekal na start svého rozběhu na 400 m. Dominik jako třetí v tabulkách byl nasazen do třetího běhu jako favorit do čtvrté dráhy. Dominátor ke svému běhu nastoupil sebevědomě s jednoznačným cílem - postoupit přímo do finále. Tento cíl Dominik beze zbytku splnil a suverénním způsobem si postup jistil z první pozice v čase 51,31. Na druhý den nás čekalo velké finále. Dominik už při rozcvičení vypadal velmi dobře. Jeho běh byl uvolněný avšak plný energie. Dominik si byl vědom toho, že obhajuje třetí místo z letošních tabulek. Před Dominikem běželi favorité - Martin Vinš a Miroslav Burian. Finále bylo strhující jak obrovským soubojem na prvních dvou místech , tak vynikajícím během Dominika na třetí pozici, který nedal nikomu žádnou naději na třetí místo. Obsadil bronzovou pozici v novém - skvělém osobním rekordu 50,03 sekundy. Zlepšení OR o více jak sedm desetin !!! To nepotřebuje komentář. Naprosto zaslouženě tak Dominátor k medaili z halové republiky přidává bronz z mistrovství pod otevřeným nebem včetně nového osobního rekordu. Blahopřeji !!

Štafeta 4 x 100 m - dorostenky

V sobotním podvečeru když již přestalo pršet se odehrály ještě velké boje v krátkých štafetách. jako první nastoupily ke svému běhu holky ve složení Pavlína Soprová, Eva Jeníková, Klára Michalská a finišmenkou byla čerstvá mistryně republiky na 100 m - Anna-Marie Rappová. Jako již tradičně byl nejvěšími soupeřkami holek děvčata z Tábora v čele s Lucií Šetelíkovou a Pardubic v čele s vynikající Nikolou Řehounkovou. Od startu se na dráze rozběhla urputná bitva, kdy se vedení průběžně měnilo a po jednotlivých předávkách se změny umocňovaly. Amča přebírala kolík do finiše přibližně na třetím místě - poté však ukázala proč získalal titul na hladké stovce, obrovským zrychlením se dostala do čela a ve strhujícím tempu na vlně euforie nakonec zajistila mistrovská trička pro všechny andílky, kteří byli na mistrovství. Čas 48,98 je nejlepším časem naší štafety a poprvé se jedná o čas pod 49 s.

Trojskok

Trojskok - nová disciplína Kláry Michalské, byl na pořadu v neděli jako první disciplína andílků. Klára měla před Mistrovstvím republiky drobné zdravotní potíže, kvůli kterým jsme nakonec odvolali i statr na 100 m. překážek a soustředili se pouze na jednu disciplínu s cílem získat individuální medaili. Samotná soutěž byla velmi vyrovnaná a Klára se bohužel nepotkala s takovou formou jakou měla před týdnem na mezistátním utkání. Medaili však velmi chtěla a tak bojovala do posledního pokusu. V poslední sérii jí z druhé pozice za Dominikou Horniakovou sesadila břeclavská Zuzana Štáhlová. Klára nastupovala k poslednímu pokusu už na třetí pozici a chtěla ještě zaútočit. Ovšem opět jako již mnohokrát v krátké kariéře ji zradilo vlastní tělo a přivodila si ve třetím skoku slušný výron v kotníku. Takže místo radostného tanečku na závěr, skončila pro ni soutěž v náručí zdravotníků a na ošetřovně. Při ošetření však mohl Klátu utěšovat fakt, že získala svou první individuální medaili z mistrovství republiky byť bronzovou za výkon 11,57 m. Blahopřeji !

Štafeta 4 x 400 m - dorostenci

Ve složení Jindřich Král, Filip Spura, Lukáš Kožíšek a Dominik Žižka nastupoval štafeta LIAZU k poslední disciplíně. Bronzový Dominik v roli finišmana všechny své kolegy správně nabudil a tak v nervy drásajícím boji se štafetami Uherského Hradiště a Turnova všichni vydali poslední zbytka sil a byl z toho parádní čas 3:28.73 a vítězství !! Porazit štafetu Uherského Hradiště s Vondráčkem, Vaškem Vlčkem či Řezníčkem byla pro naši štafetu velká čest a boj do posledních metrů. Dominik byl správným leadrem týmu a jeho výkon na posledním úseku byl vynikající. Stejně tak ostaní členové štafety zasluhují obrovské uznání. Gratuluji !!!