Letošní ročník MLADÉ EVROPY byl poznamenán nepřízní počasí.

Dopoledne před závodem byla obloha potažena těžkými mraky ze kterých se valily litry vody na Jablonec. Pro pořadatele byl dosti skličující pohled na stadion zmáčený proudy vody a startovní listinu na které zelo mnoho prázdných míst po závodnících, kteří se nakonec nemohli zúčastnit. Účast byla poznamenána povodněmi jak v regionu Liberecka, tak v případě zahraničních závodníků, také vzedmutými hladinami v Německu a Polsku. Mnohým zahraničním přihlášeným závodníkům uplaval i stadion na kterém běžně trénují.

Nutno také objektivně říci, že kromě počasí a povodní ovlivnil účast na našem mítinku také Zentiva Mítink v Novém Městě nad Metují, který se konal ve stejný den a na kterém se představilo mnoho špičkových mladých závodníků. Entuziasmus a nadšení pro atletiku společně se solidním finančním zajištěním byl z mítinku v Novém Městě cítit i z propagačních letáků a tak se nelze divit, že v tomto případě v některých ohledech zvítězil.

Pro andílky představovala MLADÁ EVROPA první ze závodů v nadcházející podzimní části sezony a byla také vytržením z usilovné tréninkové práce posledních dní. Zvláště Dominik Žižka a a Klára Michalská měli po dlouhé době usilovné přípravy možnost ukázat jak jsou na tom.

Jako první se představil Dominik Žižka, měl startovat na 100 a 200 metrů. V rozběhu na stovce se mu moc nevedlo a doběhl v čase 12,05. Myslel jsem, že finále bude náplastí na tento nepříliš úspěšný start, bohužel finálový čas 12,13, poslední místo a křeč v zadním stehně byl obrazem zmaru naší současné rychlostní formy. Dominik má 14 dní na to aby se dostal do optimální pohody před Mistrovstrvím republiky do 22 let. Snad se nám povede se z této nemilé situce dostat. Dominik by si to za svůj přístup k tréninku v minulých dnech opravdu zasloužil.

Anna-Marie Rappová letos o prázdninách více odpočívala a tak byl její start v dálce zkouškou jak jsme na tom před podzimem. Bohužel Amču opět pobolívalo koleno, které se ozvalo již koncem června na lize a tím byl ovlivněn i její výkon. Všech šest pokusů bylo spíše bojem s rozběhem než skákáním a tak pět přešlapů a jeden platný pokus 535 cm dokreslují jak jsme s rozběhem bojovali. Bylo to však první skákání po dlouhé době a já pevně věřím, že se nám podaří se dostat do lepší skokanské pohody. Amča nakonec i s tímto výkonem zvítězila, když porazila například kladenskou Nikolu Machovou.

Klára Michalská startovala ve své ligové kombinaci 100 metrů překážek - trojskok. V obou případech byl start velmi dobrým technickým tréninkem. Po objemové přípravě, kterou jsme v teprve v minulém týdnu začali přetavovat do techniky a kvality. V závodě na 100 metrů překážek se Klára střetla se svou starou známou soupeřkou z ligových kol  - Bárou Hamáčkovou. Byl z toho vyrovnaný souboj a na obou bylo vidět, že ke kvalitě na podzim teprve dozrají. Klára nakonec časem 15,58 obsadila druhé místo.

V trojskoku nakonec startovaly pouze dvě závodnice a tak soutěž probíhala společně s chlapci kterých bylo stejně. Soutěž se tak porměnila v poklidný trénink techniky a dokonce i počasí již ukázalo i sluníčko a teplo. Výkon ze třetí série 11,31 znamenal vítězství ale hlavně byl to celkem zdařilý počin do další fáze sezony. Vím, že Klára poměrně hodně trénovala a nyní bude již jen otázkou odpočinku a techniky z tohoto základu vykřesat ještě na podzim nějaký výkon. Samotných 11,31 pak není vůbec špatných, poté co jsme v týdnu skákali techniku a náš odhad reálného výkonu byl někde kolem 10, 80.

První start podzimu máme za sebou, někdo úspěšněji, někdo méně úspěšně ale každopádně čas nezastavíme, teď to již půjde ráz na ráz a než se nadějeme bude tady podzimní kondiční příprava. Věřím, že podzim ještě přinese nějaký ten úspěch všem !!