Gaudího Barcelona a nezbytný shopping.. 

 Páteční nepovedenou předávkou pro český tým de facto skončilo letošní MSJ v Barceloně.  Zklamání bylo natolik velké, že by si člověk nejraději zabalil kufr a co nejryychleji odletěl domů. Když ale emoce trošky odezněly a člověk si přečetl na sociální síly tolik povzbudivých slov jaké jsem já i kluci přes facebook obdrželi (za které všem ještě jednou i touto formou děkuji), smutek pomalu opadával a já začal uvažovat přece jen racionálněji.Co si ale počít s volným časem, který nám tady do odletu zbývá, ?? Naštěstí druhé největší španělské město má co nabídnout.

Tak především je to skvělá architektura. Stavby katalánské  metropole jsou monumentální a zejména Gaudího díla ohromující.  Můj milovaný Antonia Gaudí a jeho dílo je nepřehlédnutelné a zanechá na Vás hluboký dojem. Ostatně nejen pro katolíky bude zajímavá informace, že v současné době probíhá jeho beatifikace, což znamená že církev zaručuje za to, že dotyčná osoba je v nebi a proto je možné ji prosit o přímluvu... Rád jsem tak před Gaudího vrcholným dílem Sagrada Familia učinil ....

Basilika Sagrada Familia je dnes hlavním symbolem Barcelony a kdo jej neviděl, jakoby v Barceloně snad ani nebyl.D ílo, které mělo podnítit návrat k učení římskokatolické církve bylo započato roku 1882 a stavební práce pokračují dodnes. 18 věží reprezentuje 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista. Když půjde všechno dobře, v roce 2026 zmizí z okolí stavby ohyzdné jeřáby a dílo bude dokončeno...

Dalším šperkem Gaudího nezapomenutelného díla je Guell park. Park má rozlohu 17,8 hektarů. Osobitý styl architekta se projevuje i v těch nejmenších detailech. Promenády jsou kryty sloupořadím se sloupy ve tvaru stromů, zvlněné tvary připomínají potoky lávy. Některé plochy architektonických prvků parku jsou kryty barevnými mozaikami z glazovaných keramických střepů či skla. Park je doslova oázou klidu a ostře kontrstuje s ruchem velkoměsta.

Dalším symbolem města je třída La Rambla. Ať je den nebo noc, největší koncentraci turistů v Barceloně naleznete na hlavní tepně mezi mořem a centrem města, v ulici La Rambla. . Jeden konec ulice ohraničuje Olympijský přístav s majestátním Kolumbovým sloupem a ke druhému konci se dostanete přes středověkou čtvrť La Ciutat vella a arabskou čtvrť El Raval, až dorazíte na náměstí Plaza de Catalunya. Kolumbův sloup nestojí na břehu moře náhodou. Právě sem připlul Kolumbus po objevení Ameriky a v místním paláci Palau Reial byl přijat Izabelou I. Kastilskou a Ferdinandem II. Aragonským. Jeho zpodobnění na vrchu sloupu ukazuje zasněně na moře, jako by kamenný Kolumbus plánoval další dobrodružnou cestu.

Je toho nohem,mohem víc co vám toto nádherné město může nabídnout. To by už bylo hodně nad rámec, k čemu tyto webové stránky slouží .

J.V. 14.7.2012

 

J

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved