NOMINAČNÍ KRITÉRIA 2020 !!!

 Koncem kalendářního roku zvěřejnil ČAS nominační kritéria na vrcholné atletické akce olympijského roku. Kdo může z Vlčí smečky reálně uvažovat o účasti na některé z nich se dozvíte v novém příspěvku.

Za první dekádu existence Vlčí smečky se na evropských a světových atletických soutěžích objevila řada jmen z naší atletické líhně. Nejvíce účastí na svém kontě má Zdeněk STROMŠÍK, který startoval v reprezentačním dresu na dvou halových ME v Praze(2015) a Glasgow (2019), nechyběl ani na ME dospělých pod širým nebem v Berlíně (2018) ani na halovém MS v Birminghamu. Rovněž se zúčastnil 2 Světových univerziád. V roce 2015 v Taipei a v lońském roce v italské Neapoli. Opomenout nesmím ani jeho účast na ME družstev v Dublinu (2013) a ve francouzském Lille v roce 2017. Rovněž reprezentoval úspěšně české barvy v loňském roce na MS štafet v japonské Yokohamě.

Jako mládežník nechyběl na první mládežnické světové Olympiádě v SIngapuru v roce 2010, její evropské kavlifikace v Moskvě, zúčastnil se juniorského MS v Barceloně i juiorského ME v italské Rietti, kde u na stovce jen o pověstný fous utekla bronzová medaile a skončil 4.. Té se dočkal a  radostně vzpomíná na ME do 23 let v estonském Tallinu, odkud si přivezl fantastické štafetové stříbro...

I letošní olympijský rok je nabitý událostmi.  Největší metou jsou samozřejmě Olympijské hry v japonském Tokiu, kam se Zdeněk bude ucházet jak o individuální start na stometrové trati, tak společně se svými reprezentačními kolegy ze štafety, která v loňském roce 2 x překonala národní rekord (v Yokohamě a poté i v Ženevě.)

Výběr na nejprestižnější světovou sportovvní akci bude letos poprvé prováděn kombinací limitu a postavení ve světovém rankingu. Oproti minulým světovým olympiádám se výrazně zpřísnila nominační kritéria. Zatímco před 4 lety "stačil" k účasti na OH v Riu čas 10,16 s v Londýně v roce 2012 čas 10,18 a před 12 lety v Pekingu garantoval účast čas 10,21 s a český požadavek ČOV byl dokonce 10,28 s což plně využil Lukáš Milo, který se do Pekingu kvalifikoval výkonem 10,26, letos mají jistotu jen sprinteři, kteří zaběhnou čas 10,05 s což je v našem případě představitelné jen v ideální formě, za skvělých podmínek, včetně nadmořské výšky.

Nejrychleji běžel Zdeněk zatím v roce 2018 v Brně, kde časem 10,11 s zaběhl nejrychlejší stovku české historie, ovšem s nedovolenou větrnou podporou, která o 1 m/s překročila povolenou normu.Reálněji tedy vede cesta do Tokia přes ranking, k dnešnímu datu figuruje Zdeněk v redukovaném pořadí na 52. pozici a to by mu účasrt v tuto chvíli zajistilo. Uzavérka nominace je ale až 28.6. po MČR v Brně a do té doby dozná světový žebříček zcela 100 % ještě mnoha změn. My pevně věříme, že v náš prospěch :)

Cesta do Tokia samozřejmě vede i se sprinterskou štafetou a ani tady nejsou sny o OH z říše snů. 8 míst do Tokia je již obsazených, jsou to všichni finalisté z MS v Dauhá o dalších zbývajících 8 se popere celá řada světových sprinterských kvartetů. Ten český je momentálně na první nepostupové pozici, tedy 17. místě, ale bude to ještě hodně těžké. Na účast na olympiádě si brousí zuby samozřejmě  i ostatní, ale ani současný národní rekord 38,62 s nemusí být při ideální konstalaci zdaleka posledním  českým slovem.

V roce 2020 se nekoná samozřejmě jenom Olympiáda, která je snem snad každého sportovce, ale řada dalších významných atletických soutěží. Ta nejprestižnější už za pouhých 63 dnů a tím je MS v čínském Nanjingu. Limit zůstal stejný jako v roce 2018, tedy 6,63 s a to je jistě ve Zdeňkových současných možnostech. Právě v roce 2018 v rakouském Linci běžel jeho dosavadní osobní rekord 6,60 s v závodě ve kterém 3 týdny před světovým šampionátem v přímém souboji porazil dva pozdější světové finalisty z Birminghamu Jána Volka i jamajského Turka Bárnese. Právě v tomto běhu ale došlo k drobnému zranění svalové povázky a přes veškerou snahu a lékařskou péči v rozběhu, kdy se Zdeněk do 30 m držel na postupovém pozici v jedné lajně se světovým rekordmanem Colemanem a Collinsem, imkriminové místo nevydrželo a Zdeněk doběhl do cíle s bolestivou grimasou.  Letos bychom si přáli, aby to bylo jinak......

Tři týdny po Olympiádě v Tokiu se koná další významná akce a tím je ME v Paříži. České limity jsou na stovce 10,28 (limmit A) a 10,31 výkonnostní požadavek B, pro štafety čas 39,40 s což by neměl být problém. Na minulém ME postoupil Zdeněk do semifinále a štafeta si dokonce vybojovala finálovou účast, bohužel po známé anabázi nakonec ve finálovém běhu Zdeněk do bloků na prvním úseku nazaklekl. I v tomto případě pevně věříme, že by to mohlo v Paříži dopadnou ještě lépe než v Berlíně.

Na seniorské akce letos se letos reálně reálně zcela jistě žádný další z členů tréninkové skupiny nepodívá, ale u mládežníků se to již vyloučit nadá. V letošním roce se totiž koná juniorské MS v Keni a dorostencké ME v  Itálii.

V minulosti na juniorském MS starovala v polské Bydhošti(2017) dnes už bývalá členka skupiny Kačka VÁVROVÁ, která se zúčastnila i juniorského ME v Grossetu (2018) o rok později. Největšího úspěchu však dosáhla na EYOF v holandském Utrechtu v roce 2013, kde šokovala výraznými vylepšenimi osobních rekordů na obou sprinterských tratích a ze stovky si odvezla cenný bronz a na dvojnásobné distnaci skončila jen o stupínek níže.

Naše slovenská akvizice Mária ŠIMLOVIČOVÁ ochutnala atmosféru MS v daleké kolumbijském Cali (2015), kde se představila na obou sprinterských tratích a se štafetou 4 x 400 m postoupila na juniorském ME v Grossetu v národním rekordu až do 8 členného finále. 

V Grossetu startoval i Honza VÁCHA a se štafetou jim jen těsně unikl postup do finále, když čeští juniorští reprezentanti skončili 9., v roce 2017 ale na dorostenckém ME v Tbillisi štafeta postoupila dokonce do finále a z Gruzie si odvezla velmi hezké 6. místo, na stovce postoupil Honza do semifinálových běhů.

A tím výčet "vlčáků" na vrcholných akcích konči. Reprezentační dres, ale už jen při mládežnických mezistátních utkáních oblékli Štěpánka Kolářová, Adriana Fornůsková, David César, Vašek VLČEK a Milan Ščibráni.

Právě posledně jmenovaný by měl být naší největší nadějí na účast na ME dorostu v Itálii. Na čtyřstovce byla nominační kritéria stanovena na 49,60 s (B limit) a 49,22 (A limit) a to by mělo v létě být v Milanových možnostech. Nicméně pro účast na ME "hormonálních poruch"  neuděláme "absolutně všechno" a naši pozorní čtenáři už zcela  určitě tuší proč....

Ostatně to platí i pro Tezezku SKLENÁŘOVOU, pro kterou se v dálce oproti entry standartu, limit trochu zpřísnil. 602 cm (B limit) resp 610 (A limit) leží hodně vysoko. Ale kdo ví. Vloni šokovala ještě v té době 15 letá Terezka obrovským zlepšením na 570 cm , letos se výrazně zrychlila a do sezóny vstoupila skvěle a v pořád ještě teprve rozjíždijící se sezóně kraluje dorosteneckým tabulkám...

Kompletní nominační kritéria najdete ZDE 

J.V. 9.1.2019

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved