Jiří SÝKORA vybojoval v Eugene titul mistra světa !!!

Pohádka o Jirkovi..., tak tento název jsem si upraveně vypůjčil od spisovatele Oty Pavla, který v půvabné knížce pojednává o největším sportovním úspěchu - olympijském vítězství, skokana na lyžích, rodáka z Frenštátu pod Radhoštěm Jiřím Raškovi. 

Paralela se skvělou knihou která mne dnes v časné ráno při sledování vítězného Jirkova tažení napadla, je vyjádřením směsice pocitů z let minulých, kdy jsem měl možnost sledovat při různých reprezentačních kempech tohoto všestraně nadaného mladého atleta a práci jeho zkušeného trenéra a také výborného pedagoga Pavla Svobody. 

Vzpomínám si a snad to mohu prozradit, že jsme před léty při jednom z reprezentačních srazů, poslali za drobný kázeňský přestupek (porušení večerky, ale opakovaně  ) mladého talentovaného vícebojaře domů. Jirka výmluvy nehledal (na ten napínavý film se přece musel dodívat..), "trest" přijal, v budoucnu pravidla hry precizně dodržoval a vrátil se silnější jak dřív. Jistě na tom má velkou zásluhu i jeho trenér Pavel, který rozhodnutí přítomných trenérů bezezbytku respektoval a podpořil, ale současně Jirku s citem zkušeného pedagoga a mladým lidem rozumějícího člověka vedl správným směrem. Inu co naplat, ti nejlepší bývají čato tak trochu enfant terrible - zlobivými dětmi.....

Dobře si také vzpomínám  jak v loňském roce, kdy jsem v italském klášteře s trenérem Pavlem na Mistrovství Evropy v italském Rieti, sdílel skromný pokojíček a na jeho bezmoc a zklamání, když si Jiří, který již tehdy měl medailové ambice, musel své úsilí o zisk medaile, pro obnovené zranění vzdát již v úvodu. Strávený čas se tam na evropském jihu pro oba neúprosně vlekl, oba by nejraději odjeli hned domů a zklamání, které se v ten moment zdálo bezbřehé, jsme museli s Pavlem léčit kalíškem dobré moravské slivovice a kombinací skvělé italské zmrzliny a výborné kávy....

No a rok se s rokem sešel a Jirka je novým juniorským mistrem světa !!!! A to je také krásný happy end, příběhu o naději a víře pro všechny, kteří královnu sportu milují nade vše !!! Takoví pak dobrovolně přijímají vzestupy i pády, jedete jako na horské dráze, nahoru a dolů, vaše nálady se často střídají jako noc a den, jednou svatba a hned pohřeb ...Když ale vytrváte, vše se nakonec  v dobré obrátí a jak říkame my latiníci: "Per aspera ad astra" !! Éra českého desetiboje nekončí !! Robert Změlílk, Tomáš Dvořák a Roman Šebrle mají skvělého nástupce !!!

Za celou Atletiku s radostí - VELKÁ GRATULACE,  Jirko a Pavle  hezky si ten megaúspěch vychutnejte !!! Oba si jej zasloužíte jako málokdo !!!

J.V. 24.7.2014

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved