Zdeněk, Amča a Klárka v Evropě a ve světě !!!

Atletický server rozšířil už tak svůj velký informační záběr a v polovině prosince poprvé začal zveřejňovat i žebříčky mládežnických kategorií dorostu a juniorů. Nás nejvíce zajímalo jak si povedou naší mladí atleti v konkurenci těch nejlepších z nejlepších - mládežníků. A nutno říct, že se nám naskytl radostný obrázek, poněvadž hned 3 mladí atleti našeho sdružení se objevili v evropských i světových žebříčcích. Server All-athletics je znám tím, že mimojiné ohodnocuje jednotlivé výkony podle tzv. maďarských tabulek,  tedy metodou, která najde od příštího roku uplatnění i u nás a sice v bojích družstev o extraligové body.

Tady to konkrétně znamená, že musíte zdolat hranici minimálně cca 880 bodů, aby jste své jméno v tabulkách našel(a) a mohl se srovnávat s těmi nejlepšími z Evropy či ostatních kontinentů. A tak například v kategorii dorostenců či juniorů musíte umět zaběhnout stovku minimálně za 11,00 s, dvoustovku za 22,40 čtvrtku pod 50,00, půlku zdolat za 1:55,00 ... etc, etc......

Kdo se tedy v tabulkách našel ?? V mužských kategoriích zatím figuruje jen jedno jméno, ale zase pořádně vysoko. Zdeněk STROMŠÍK zaběhl letos v Evropě 10. nejrychlejší čas a ze svého ročníku 94 je 5. nejrychlejším Evropanem ! Na dvojnásobné trati si za čas 21,69 s oproti stovce o 2 místa pohoršil ale z ročníku 94 je Zdena dokonce druhým evropoským dorostencem !!!!! Rychleji než on běžel letos  mezi 16 letými pouze Francouz Guy Elphene Anouman, který je  druhým Evropanem i celkově, tedy včetně ročníku 93 a letos běžel vynikajících 21,26...... Zajímavý je i poznatek, že pouze 2 čeští atletičtí dorostenci mají vyšší postavení v evropských tabulkách než má Zdenda. Konkrétně Jaromír Mazgal figuruje za vynikajících 60,66 m v disku na 2. pozici a Vašek Sedlák na krátkých plůtkách, které proťal za 13,70 s je čtvrtým Evropanem. Mazgal je pak ještě v kouli s výkonem 19,49 šestý.

 Ve světě je to díky nadvládě černých sprinterů z USA či Jamajky již mnohem těžší, ale i tak je Zdenovo postavení vynikající. Na krátkém sprintu Zdena obsazuje v neredukovaných tabulkách 76 pozici. Rychleji než on běželo hned 23 Američanů  samozřejmě, že na vrcholných akcích typu mistroství světa můžou startovat za každou zemi 2 resp. 3 atleti a tak se  jeho postavení  vzhledem k šancím na solidní výsledek při MS 17 letých, které se koná příští rok ve francouzském Lille výrazně vylepšuje.... Na dvoustovkové trati je jeho postavení kupodivu ještě lepší a obsadil 63. pozici. Z ročníku 94 běželo ve světě rychleji jen 19 dorostenců a tak se Zdena vešel do první dvacítky. Vzhledem ke skutečnosti, že atleti černé pleti vyspívají až o 2 roky dříve, je to vynikající výsledek. Nejlepším dorosteneckým dvoustovkařem světa není ale ani Američan či Jamajčan ale Číňan Shangbin Lu, který v 17 letech zaběhl dvoustovkou trať za 20,74 s. Určitě za pozornost stojí výsledek Jamajajčana Ratraye, který ve 14 (!!) letech zaběhl dvoustovku za 21,25 a tímto časem se zařadil na 14. místo světových tabulek !!!

 A jak si vedly naše holky šampionky z  Jablonce nad Nisou ? Obě letos se svým trenérem Martinem Michalským načasovaly formu v ten nejsprávnější den D a své nejlepší výkony skočily při MČR v Táboře. Anna Marie RAPPOVÁ  zvítězila v nádherném souboji se Slavistkou Nejedlovou  výkonem 591 cm za který si pověsila na krk zlatou medaili. Tento výkon ji zařadil mezi nejlepčími dorosteneckými dálkařkami Evropy na 32 pozici, ve světě obsadila Amča skvělé 53. místo !!! Nejlepší dálkařkou světa je taktéž Evropanka a sice Němka Malkusová, která figuruje na špici s výkonem 641 cm. Amča se od příštího roku přesouvá mezi juniorky a stanovila si výkonostní cíl v oblasti 615 cm. Pokud by se jí cíl podařilo splnit, rázem by se ocitla mezi nejlepšími 15 juniorkami Evropy a to je vzhledem ke skutečnosti, že se příští rok koná MEJ v estonském Tallinu jistě velká výzva !!!!

Také Klárka MICHALSKÁ letos zvítězila na domácím šampionátu, i ona dosáhla nejlepšího výkonu v Táboře. Výkon 12,08 m v trojskoku ji zařazuje na lichotivé 59. místo evropských tabulek . Těm kraluje výkonem 13,56  Švédka Khaddi Sagnia. Stejná atletka vévodí i tabulkám světovým... V těch se objevila i Klárka a její osobní rekord z letošního roku je 103. nejlepším světovým výkonem. Klárka stejně jako Amča se stává již za několik dní juniorkou, kde je konkurence zase o stupínek větší než v kategorii, kterou opuští. Pokud se jí ale podaří splnit vytyčené cíle pro letošní rok, své postavení by taktéž výrazně vylepšila....

A tím výčet jmen členů Atletiky s radostí prozatím  končí.... Jsem si téměř jist, že pokud nám vydrží zdraví, tak se nás  v tabulkách roku 2011 objeví zase o něco více. Chybět by neměli oba "blbě" narození čtvrtkaři Dominik Žižka a Vašek Vlček. Hodně o sobě může dát slyšet Martin Černák, kterému při letošní hale utekl český rekord na třístovce o pouhopouhých 26 (!!) setin. A překvapit může třeba i Tom Boček....

I když naším cílem není okupovat žebříčky tabulek v mládežnických kategoriích, postavení našich svěřenců v evropských či dokonce světových tabulkách, při zachování přiměřeného tréninkového zatížení odpovídajíci věku a tělesnému vývoji, na který oba trenéři důsledně dbají, není jistě žádnou ostudou a nás upřímně těší.

 

J.V. 28.12.2010

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved