Stříbrný kov pro Zdendu a štafetu 4 x 400 m !!!!

Víkendový gigant nám přinesl veskrze radost i když první den se nám smůla trošku lepila na paty. Pojďme se na uplynulý šampionát podívat po jednotlivých disciplínách krok za krokem.

100 m: Stovka juniorů měla jednoho velkého favorita v osobě našeho Zdendy  STROMŠÍKA, který se časem 10,56 s nominoval na MSJ a které začne již za 2 týdny ve španělské Barceloně. Není lehké nést na bedrech od začátku sezony stále roli favorita a právě v disciplíně, ve které se mladým českým nadějím v posleení době, tak mimořádně daří. Vždyť z 15 nominovaných atletů se do Barcelony podívá hned 8 (!!!) atletů a atletek ze sprinterské sekce. Ohromná konkurence posouvá všechny dopředu, vynikající individuální výsledky katapultovaly reprezentační štafetu 4 x 100 m do katalánské metropole taktéž, a tak přišlo to co jednou přijít muselo. Zdenda tentokrát překvapivě nezvítězil a ve finále v posledních metrech podlehl skvěle připravenému Honzovi Jirkovi z pražské Jeseniovky.

V rozběhu Zdenda suveréně velmi uvolněným a kontrolovaným během postoupil nejryhlejším časem 10,94 s do finále. V něm to pak až do 95 metrů vypadalo na těsné vítězství, co se stalo v posledních 5 metrech ví jen snad Zdena sám. Možná chvilka nekoncentrovanosti na cílové šachovnici, anebo jen deficit sil a vynikající finiš na samotné pásce Honzíka Jirky znamenaly, že Zdena Honzovi o 2 setiny podlehl. Zdenda byl z toho na chvíli trochu rozmrzelý, ale oba dosáhli v protivětru -1,5 m/s kvalitních času 10,71 s a 10,73 s...... Kdyby fouklo opačným směrem o stejné intenzitě atakovaly by se osobáky.... Mít stříbro a prohrát se skvěle připraveným Honzou , který se v Barceloně představí mimo štafety i v běhu na 200 m, kam se kvalifikoval vynikajícím časem 21,37 s není jistě žádná ostuda, přesto jsme doufali, že si ze Strahova odvezeme mistrovský titul. Nestalo se tak a my už jsme si i přímo na místě řekli proč. Naše slabinky známe a hodláme na nich i tvrdě zapracovat 

V běhu na 100 m se představil i druhý náš zástupce Tomáš BOČEK. Bylo by parádní mít ve finále dvojí zastoupení, bohužel v Tomově běhu opět nespolupracoval nevyzpytatelný strahovský vítr a při jeho běhu fouklo do protivky o síle 2,3 m/s a tak čas 11,40 s a 3. místo v rozběhu nakonec znamenal pro Toma stopku. V rozběhu ve kterém zvítězil pozdější překvapivý vítěz Honza Jirka v čase 11,20 s chyběly Tomovi na finále pouhé 4 setiny sekundy, ale i tak zanechal Tomáš mezi sprintery specialisty svým projevem sympatický dojem.

Štafeta 4 x 400 m: Uherské Hradiště disponuje momentálně hned několika výbornými čtvrtkaři a tak jsme po medaili tak trošku pošilhávali, nicméně konkurence se sešla v juniorech  obrovská. Na startu se představily hned 3 (!!!) vynikající kvartety z pražské Slavie, nechyběla pražská USK s lídrem letošních tabulek Patrikem Šormem (47,53¨) na startu byl i opavský kvartet s vítězem čtvrtky Albertem Holibkou a 4. z nedělního finále Alešem Rovenským, silný byl Liberec s finišmanem a taktéž účastníkem MSJ Radkem Povýšilem....... Kluci mohli pomýšlet na úspěch jen v případě zcela vyjímečého výkonu a byli si toho dobře vědomi. Kvartet ve složení Vašek VLČEK-Tomáš BOČEK-Tomáš DANĚK- HONZA MOŠTEK, běžel na samé hranici svých možností, ale nakonec z toho bylo nádherné 2. místo ve skvělém čase 3:22,75 min !!! Tento čas je nejen novým oddílovým rekordem absolutním, ale i juniorským rekordem krajským, když ten starý , který byl v držení 36 let v Sl.Kroměříž překonali kluci o 4,5 sekundy !!!

Závod fantasticky rozběhl Vašek Vlček. Ten znovu dokázal že ve štafetě se mu běhá ještě lépe než individuálně a i když na společném úseku běžel spočesně slavistou Rounem, Vlašimákem Jendou Jánem nebo 4. z finále čtvrtky ALešem Rovenským , Vašek předával po fantasticky zaběhlém úseku na Boču jako první v čase 48,85 s !!!! Bylo by skvělé běžet brzy stejně i při individuálním startu.... Boča přebral štafetový kolík a po výběhu ze zatáčky svůj náskok na rovince zvyšoval až na úctyhodných 15 metrů. V cílové rovince přece jen na něj zle dotíral Ondra Honka z Opavy, nicméně závěrečný spurt jej stál asi tolik sil, že si Opava nebyla s to kolík předat, ten jim upadl a Sokol závod nedokončil. Tomáš Daněk to měl na svém úseku hodně těžké a zkušený Slavista Vojta Kotek, který umí pod 50,00 s šel rychle před Tomáše. Druhou pozici však Tomáš nechtěl za žádnou cenu ztratit a tak se i stalo. Mezera mezi naším kvartetem a třetím v pořadím se nijak nezvětšovala a Tom předal finišmanovi Honzovi Moštěkovi s dostatečným náskokem. Honza, který na Starhově chytil fantastickou formu a byl jediným zástupcem, který nepochází z naší skupiny, ale připravuje se pod vedením Roberta Sklenáře, předvedl na 4. úseku vynikající výsledek. Nejen že svůj náskok neztratil, ale zle dotíral i na vedoucí Slavii !!! Nakonec s přehledem a velkým náskokem přinesl do cíle štafetový kolík na krásné, druhé pozici.... A pak nastalo dlouhé čekání, vždyť na řadě byl ještě druhý běh s vynikajícími Slavisty a USK Praha. Bylo to hodně dramatické, ale nakonec skončilo vše s dobrým koncem. Kluci se obejmuli na dlouhé, předlouhé 3 minuty jako hokejisti při MS, když se konají nájezdy a kolektivně sledovali časomíru. Už při výběhu do poslední rovinky bylo jasné, že ani Patrik ŠORM, nedá poslední stovku za 11,0 s , kluci raději ještě 50 metrů počkali a když na časomíře naskočilo 3:20,0 a Patrikovi do cíle chybělo ještě 40 metrů vystřelily jim ruce radostně nahoru a začali oslavy. Nakonec USK přece jen vybojovala bronz, vítězství si zasloženě odnesla pražská Slavie, mezi dva pražské velkkluby se vklínil náš kvartet z Uherského Hradiště a znovu dokázal, že u nás štafety umíme  VELKÁ GRATULACE, tato parta má před sebou hodně velkou budoucnost a i když pro Vaška, Tomáše a Honzu to byl poslední juniorský šampionát, přikrášlený zaslouženou medailí, kluci budou brzy konkurence schopní i v dospělých a také po 3 roky mohou startovat na mistrácích "22" !!

Štafeta 4 x 100 m: To co se povedlo v neděli na dlouhé štafetě se nepovedlo o den dříve a my to málem obrečeli. I když kluci běžící ve složení Vašek VLČEK-Zdeněk STROMŠÍK-Tomáš BOČEK a JAn MOŠTEK, dosáhli fantastického výsledku na medaili nakonec v nesmírně silné konkurenci nedosáhli. Kluci časem 42,86 s dosáhli v dlouhodobých tabulkách výsledku, který je řadí historicky na 15. místo a přesto na ně zbyla jen "brambora". Tento čas by  v minulosti stačil vždy na medaili, někdy i zlatou, nicméně silná generace sprinterů, která se nyní vyrojila to tentokrát nedovolila. My měli minimálně na stříbro to nám uteklo o 20 setin, na 3. Liberec jsme ztratili setin 19.   Na předávkách a to zejména mezi druhou a třetí bylo ještě hodně rezerv, po jejich odstranění by se kluci mohli pokusit letos ještě i o atak na český juniorský rekord !!!! Příležitostí budou mít mnoho. Zatím se v sobotu tedy přepisoval jen juniorský rekord krajský (ten drželo z roku 1981 rovněž Uherské Hradiště ve složení Kliment-Bělošek-Ressler-Suchý) Součásné kvarteto tedy překonalo tento čas, který oddolával předlouhých 31 let (!!) o více jak sekundu no a současně je logicky i novým rekordem oddílovým. Věřím, že v tomto složení a při řádném a poctivém nácviku předávek mohou kluci svůj včerejší čas vylepšit i o sekundu a to by znamenalo opravdu atak na rekord český !!. Přes prázdniny by se mohlo na tom zapracovat a já po svém návratu z Barcelony, na to budu mít i dostatek chuti a času. Pro kluky  by to měla být výzva a motivace do druhé poloviny sezony, jsou šance, které se neopakují......

Běh na 400 m: Poslední finále, které se nám podařilo vybojovat bylo na silně obsazené čtvrtce. Vašek VLČEK v rozběhu, který skvěle a uvolněně rozběhl pvních 200 metrů začal s finišem tentokrát příliš brzy a i když měl v cílocé rovince hodně velký náskok před Alešem Rovenským a Vojtou Kotkem, svůj náskok nakonec v posledních metrech ztratil a doběhl v čase 50,30 s až na 3. pozici a my museli čekat jak dopadne poslední běh a zda postoupíme. Nakonec vitěž 3. běhu Dominik Kubalák, měl ještě o 2 setiny pomalejší čas než Vašek a bylo rozhodnuto. Vašek postoupil se 6. nejrychlejším časem do nedělního finále. V něm bohužel Vašek, na kterého znovu dolehla odpovědnost za výsledek  a moc toho nenaspal nezopakoval pohodový projev ze soboty a nakonec skončil ve finále časem 50,47 s 7. Kdyby běžel tak, jak se mu to povedlo o několik hodin později při štafetě, bylo by z toho minimálně stříbro, ale to jsou jen kdyby a ty neplatí ..... Finále byl náš cíl a to splnit podařilo a tak nemůžeme být nespokojeni, nicméně Vašek už dobře ví, ža letošní čas, kterého doposud dosáhl 49,86 s by zdaleka neměl být jeho posledním slovem....

Běh na 200 m: Ke běhu na 200 m nakonec nastoupil jen Tomáš BOČEK. Dvoustovka byla bezpochyby jedna z nejsilnějších, ne li vůbec nejsilnější disciplína celého mistrovství. Není se co divit. Na startu se představili celkem 4 atleti, kteří odcestují do Barcelony, 1 který měl splněný entry limit ale zůstane doma a vítězný čas Michala Desenského 21,23 s byl nakonec vyhlášen nejkvalitnějším výsledkem celeho dvoudeního mistrovství !!!! V takové konkurenci to měl Boča opravdu hodně těžké, ale i tak nechybělo mnoho a podíval se do silně obsazeného finále. Nakonec kvalitní čas a nový osobní rekord 22,60 s netačil na lepší než 10. místo. :-(  Jen připomínám, že v loňském roce stačilo současnému členu naší skupiny Tomovi Vondráčkovi na bronz čas 22,40 !!! Výsledky letošního roku jsou mnohem drsnější: 1. Desenský 21,23 2.Jirka 21,37 s (oba se na dvoustovce představí Na MSJ) 3. Povýšil 21,79 s !!! Na Patrika Šorma nezbyla za čas 21,93 s medaile......... V takové konkurenci je třeba na 10. místo Boči pohlížet trošku jiným úhlem pohledu a ocenit, že na domácím vrcholu si dokázal zaběhnout kvalitní osobnír rekord !!!

Pro Blanku Španělovou a Tomáše Daňka bylo mistrovství jistě velikým zážitkem a také sbíráním cenných zkušeností. Blanka si v rozběhu časem 13,28 s vytvořila sice nový osobní rekord, ale její čas nestačil na lepší než 16. místo, stejné pořadí pak obsadila i na dvoustovce. Nicméně pro Blanku, která absolovovala své teprvé první mistrovství pod širým nebem, byl již samotný postup mezi 24 nejlepších českých juniorských sprinterek úspěchem. Blanka zůstavá i pro příští rok v kategorii juniorek a za rok, už to může vypadat úplně jinak. Sympatická blondýnka má do tréninku velkou chuť a je ochotná na sobě tvrdě pracovat. A to jsou vlastnosti, které královna sportu dokáže odměnit ...

Tomáš DANĚK si svou první velkou medaili ve štafetě vybojoval, ale v individuální disciplíně si potvrdil, že pro velký úspěch musí a to zejména na technice překážek ještě hodně zapracovat. Čas 60,26 nakonec stačil v 18. členném poli na likchotivé 13. místo, na finále bylo potřaba běžet o cca 2,5 sekundy rychleji. Po důkladné průpravě to zcela bezpochyby je v Tomových silách.

Nyní nás o víkendu čekají žákovské mistráky v Olomouci, po nich dostane většina skupiny zasloužené 2 týdenní volno. Jen Zdeněk STROMŠÍK a trenér odcestují v neděli navečer do Nymburku na krátké reprezentační soustředění a potom už oba čeká odlet na vrcholnou akci světové mládežnické atletiky. Do odletu do španělské Barcelony zbývá již jen 13 dnů !!!

J.V. 25.6.2012

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved