II. kolo soutěže družstev ve Vyškově mužů a GPS Nitra

Tlaková výše nad střední Evropou přinesla konečně letní atletické počasí a tak obbdobí chladu, záplav a depresí, vystřídala 26 stupňové teplo, sluníčko a skvělá nálada. A to s se závodí hned jinak, o čemž se přesvědčili i všichni členové naší skupiny. Dobrých atletických podmínek využili takřka dokonale a během 2 dnů si celkem 7 x  přepisovali  osobní rekordy !!!! Nejdříve nastoupil kompletní tým na hezky připraveném stadionu ve Vyškově, v neděli pak už jen Vašek s Tomášem Bočkem na GPS ve slovenské Nitře.

SOBOTA - VYŠKOV: Skupina D II. ligy ve které startuje náš tým hodně utrpěla postupem Hodonína a Univerzity Brno do ligy první. V obou týmech, které o postup usilovaly byly hostující opory, například i z nedalekého Slovenska, které na kolech vytvářely mnohem větší konkurenci než je tomu nyní. Jejich odchodem  soutěž v některých disciplinách připomínala lokální přebory Vyškova a Uherského Hradiště. Upřímně řečeno, polívá mě pot z představy, ža by například v bězích od 100 do 400 m nenastoupili mí svěřenci a svěřenci mého kolegy Milana Běloška, kteří dávali soutěži svou výkoností úroveň a určitý glanc. Jen pro představu: na 100 m získali mimojiné první tři místa a celkem 39 (!!) bodů na dvoustovce stejná situace, první 3 místa pro UH a bodů 37 a na čtvrtce opět všechna místa na bedně okupovali atleti výše zmíněných skupin a celkem si atleti UH připsali 34,5 bodů !!! Dohromady je to z pouhých 3 disciplín plná polovina bodového zisku vítězného družstva !!! Naštěstí si uměli vytvořit konkurenci mezi sebou a především díky jejich výkonosti se bylo v sobotu na co dívat. Zdravá rivalita obou skupin přinesla řadu pěkných osobních soubojů a teď pěkně chronologicky po jednotlivých jménech....

Zdeněk STROMŠÍK nastoupil v sobotu znovu na obou sprintech a já byl moc zvědavý jak si poradí v přímém souboji  s dvojící dalších vynikajících hradištských sprinterů Tomem Vondráčkem a Radkem Hrabincem. Zdena suveréně postoupil z rozběhu se zcela vypuštěným závěrem za 11,08 v protivětru (-0,8) a ve finále se postavil na start odhodlán zvítězit. To se mu také  povedlo a zvítězil se značným náskokem 3 desetin. Bohužel samotný závod byl poškozen výpadkem časomíry a tak se pro tentokrát musíme spokojit jen s časy ručními. Zdena při protivětru 10,7 s , na druhé pozici Radek Hrabinec za 11,0 s a ve shodném čase doběhl na pozici 3. Tom Vondráček.

K běhu na 200 m nastupoval Zdena už v nastupující únavě a i když foukalo proti, snažil jsem se jej namotivovat , aby to přece jen zkusil , že osobáky se dají běhat všude a i v protivětru. A Zdena poslechl jako Forrest Gump.... Řekli mi běž a tak jsem běžel..... (OSOBÁK). ..... Zdena již po 40 metrech zcela stahl handicap Toma Vondráčka a i přes poměrně již silný protivítr (-0,9 m/s) si suvérením vítězstvím vytvořil časem 21,69 s nový osobní rekord, když ten starý překonal o 0,14 s. Z dlouhodobého pohledu se jedná o 6 nejrychlejší dorosteneckou dvoustovku  historie a zcela nejrychlejší která kdy byla dorostencem prvoročákem běžena. Co k tomu říct ?? Zdena se nachází ve fantastické fazóně, zlepšuje se technicky, nyní už i na startech a to se promítá i do časů, kterými patří mezi absolutně nejužší evropskou dorosteneckou špičku. Svým suveréním postavením v českých tabulkách si samozřejmě vybojoval místo v reprezentačním týmu, který se utká tuto sobotu v Brně proti stejně starým soupeřům ze Slovenska a Maďarska, v ponděí by jej měl čekat na Odložilově memoriálu start v juniorské štafetě, která bude bojovat o účast na MS 19 letých. Pohádka nekončí.....

Vašek VLČEK  nastupoval k sobotním závodům s cílem vybojovat si účast při mezistátku alespoň ve štafetě a potřeboval k tomu stahnout 0,4 destiny což je v současnosti jeho možnostech. Nakonec i přes nový osobní rekord se mu to nepovedlo, což jej ale v konečném důsledku nemusí mrzet, poněvadž po dohodě zástupců všech 3 reprezentací se nakonec v Brně poběží stejně jako v loňském roce štafeta "švédská". Václav nastoupil k závodu s Tomem Vondráčkem a až do třístovky se jej srdnatě držel, bohužel závod opět (pokolíkaté už) překopl . Třístovka za 36,7 by byla ještě akceptovatelná, když chci běžet pod 51,0 s,  ale ne při dvoustovce za 23,6 (!!). První polovina tratě stojí Vaška příliš mnoho energie, která pak zoufale chybí v závěrečné rovince. I přes tento "handicap" Vašek stahnul ze svého týden starého osobního rekordu další 3 setiny a časem 51,67 s skončil druhý za vítězným Tomem Vondráčkem, který zvítězil za 50,43 s . Až se Václav ukázní na první dvoustovce, můžeme očekávat další vylepšení už tak hezkého času.

Na dvoustovku nastoupil Václav už se čtvrtkou v nohách, ale odhodlaný znovu vylepšit osobní rekord. I přes protivítr (-0,9 m/s) se mu to povedlo, což je hodné obdivu. Vašek běžel v prvním rozběhu a zatáčku šel trošku opatrněji, pak však pořádně zatáhl a až do cíle svůj náskok zvyšoval. Čas v cíli 23,33 s při protivětru a po čtvrtce, kterou běžel taktéž v osobáku má můj respekt. Vašek získává pro dvoukilo cit a když se bude soustředit v nějakém závodu jen na dvoustovku, tak při dobrých klimatických a povětrnostních podmínkách není čas pod 23,00 s pouhou fantazií......

Tomáš BOČEK se v sobotu představil na stovkové trati a na čtvrtce. V běhu na 100 m mu o fous uteklo finále A, když po nevydařeném startu i přes mohutný finiš už nestačil na vyškovského Hertla a Honzu Koběluše, kteří si "´áčko" vybojovali. Chybělo 5 metrů a 4 resp. 5 setin. Časem 11,98 s (protivítr 0,6 m/s) byl nejrychlejším sprinterem finále B a tuto pozici také obháji. Zvítězil s velkým 4 desetinovým náskokem v průměrném čase 12,04 s.

K běhu na 400 m bastoupil Tomáš v nejsilnějším 1 rozběhu společně s Vondráčkem a Vaškem a tak také doběhl. Na 3. pozici v novém osobním rekordu 54,44 s, ale s téměř 3 sekundovou ztrátou za Vaškem. Že má Tomáš rozhodně na víc, čemuž já jsem na základě tréninkových časů pevně věřil, se mělo ukázat až následující den. Ale o tom později. Tom pak ještě přispěl k vítězství štafetového kvarteta, když na svém úseku zaběhl nejrychlejší čas z celé čtveřice (54,9), která běžela ve výletním tempu jen na vítězství.

Tomáš Daněk zvolil pro něj netradiční kombinaci disciplin 100 - 400 m. Chtěli jsme si trošku odpočinout od půlky, kde se zatím marně pokoušíme o překonání hranice 2:10 min. Tom si při svém premiérovém startu zaběhl na stovce ustanovující osobáček 12,76 s, který pak již ve finále B nepřekonal, ale i tak si připsal první byť jednobodový zisk na mužském sprintu.  K běhu na 400 nastoupil tentokrát mnohem svěžejší, než obvykle (neměl za sebou závod osmistovky) a v druhém běhu zvítězil v čase 56,00 s, když si vylepšil osobní rekord o plnou sekundu a 14 setin. Za tento hezký úspěch si Tomáš připsal 6,5 bodový zisk, když se dělil o 4 pozici s domácím Hertlem.

Celkově zvítězilo družstvo Uherského Hradiště s bodovým ziskem 219,5 bodů. Skupina Wolfpack, včetně trenéra získala pro družstvo 70,25 bodů, což je třetina bodového zisku družstva.

NEDĚLE - NITRA: předpověď počasí na neděli vypadala více než slibně ,  Vašek s Bočou byli v laufu a chtěli závodit a tak nebyl problém odjet do 150 km vzdálené slovenské Nitry, kde se v odpoledních hodinách konal jeden z mítinku GPS tour. Cesta se vyplatila. Dobře zorganizované závody s kvalitní slovenskou konkurencí měly spád a my jsme byli odměněni i velice kvalitním výsledkem a tentokrát především  u Tomáše BOČKA. Ten po nepříliš vydařené halové sezóně se rozbíhal i pod širým nebem na čtyřsetmetrové trati velmi zvolna. Premiérový čas sezóny za 55,58, následovaly časy 54,76 - 54,89 - 54,44 s ... Včera to bylo ale jiné kafé. Tom skvěle dodržel taktické pokyny, běžel konečně na sebe, dvoustovku téměř ideálně za 25,4, následovala třístovka za 37,9 s na které vypadal výrazně svěžejší než kdy jindy a nakonec v cíli čas 52,76 s (!!!) výrazné překonání osobního rekordu a mimojiné splnění výkonostního cíle pro tento rok !!! A to Tom ještě nemusel říct poslední slovo. Tom v praxi ukázal jak je na čtvrtce důležité správné rozložení tempa a překvapil sám sebe a možná i okolí. Musím říct neskromně, že mne osobně ne, poněvadž jsem Tomovi i přes ne příliš výrazné výsledky věřil a věděl jsem již, že z testu 2 x 300 m po 15 minutách s průměrem za 38,25 s nemůže donekonečna běhat okolo 55 sekun a že to dříve či později musí přijít. Tomovi patří VELKÁ GRATULACE a výsledek bude pro něj určitě velkým povzbuzením !!!

Na čtvrtce nastoupil i Vašek. A musím jej tentokrát pochválit za skvěle a poprvé letos správně rozvržené tempo. Václav téměř na desetiny dodržel modelové mezičasy. Na dvoustovce 24,5 , třístovka 37,2 s .... Až do 350  i přes únavu z předešlého dne prakticky netuhnul. Bohužel čas se nedovíme.... Vašek si vyšlápnul hned po startu do vedlejší dráhy a byl za tento přestupek diskvalifikován.!! Již ve Vyškově byl rozhodčími upozorněn, že běžel po čáře, v neděli mu to už neprošlo. Uskutečnil tak i přes mé důkladné předešlé varování před závodem a musí si na to dávat v budoucnu velký pozor!!! Mohlo by jej to někdy  hodně mrzet !!! Pozitivní je, že Vašek tentokrát dodržel pokyny ohledně tempa a to může být  příslibem do závodů příštích.

Na dvoustovku  nastupoval Vašek pouhých 50 minut po doběhu čtvrtky, už hodně unavený z předešlých startů, ale s velkou chutí. Nastoupil v nejsilnějším 1. rozběhu se silnými slovenskými sprintery - muži a rval se v první dráze statečně se soupeři i silným protivětrem (-1,9 m/s). O to víc mne překvapil výsledek v cíli. Čas 23,48 s je za daných podmínek vynikající a platí pro něj to samé, co už jsem psal k dvoustovce sobotní. Vašek se vyběhává, technické provedení se lepší, běh pozbývá křečovitosti, to všechno může znamenat dobré vyhlídky do dalších dnů.  Výkonostní cíl pro tento rok (23,45) který už Vašek o 10 setin překonal, pro druhou polovinu sezóny trošku navýšíme.....

7 překonaných osobních rekordů, v průběhu 2 dnů všemi svěřenci dává jasně najevo, že forma stoupá a chci věřit, že vygraduje na neúprosně se blížícím Mistrovství republiky, které se koná již za necelé 3 týdny v jihočeském Táboře.

 

J.V. 7.10.2010

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved