Souboj titánů již v sobotu - Stromša versus  Baky .......

Jedno historicky z nejdramatičtějších finále českého juniorského halového sprintu klepe na dveře !!! Již za 72 hodin se rozhodne, kdo si nasadí korunu juniorského krále českého sprintu a měl by to být souboj , který v minulosti neměl  obdobu, snad jen s vyjímkou finále roku 2010, kdy ze souboje Pavel Maslák versus Martin Říčař vzešel český juniorský rekord a oba sprinterští borci zaběhli před 3 lety časy, které jsou dodnes jejich osobními maximy. Pavel Maslák v onom památném vyšponovaném finále zaběhl dodnes platný český rekord 6,76 s, Martin Říčař 4. nejrychlejší čas juniorské halové historie 6,79 s !!!

Není od věci si krátce připomenout jak se události  roku 2010 pro oba borce v halové sezóně vyvíjeli. Pavel Maslák nastupoval k domácímu šampionátu s časem 6,81 s , Martin Říčař dokonce s časem 6,90 s !!! Až atmosféra domáciho mistrovství a zdravá řevnivost dvou členů stříbrného kvartetu z ME z Noviho Sadu je vyprovokovala k nejlepším časům juniorské halové šedesátky.

Z tohoto úhlu pohledu jsou Baky a Stromša na tom ještě o něco lépe a již dnes lze řící, že v historii české juniorské atletiky k mistrovské soutěži na nejkratším sprintu nevstupovali aktéři do soutěže s tak kvalitnímy časy jako nyní. Kladeňák Marek Bakalár, kterému nikdo neřekne jinak než Baky, zaběhl o tomto víkendu 4. nejrychlejší juniorský čas všech dob (6,79 s) a na halovém šampionátu dospělých si po zásluze zavěsil na krk stříbrnou medaili. Zdeněk STROMŠÍK, který z taktických důvodů šampionát dospělých vynechal, o 4 dny dříve, taktéž v pražské Stromovce běžel při veřejných závodech v Praze ještě o setinu rychleji a třetím nejrychlejším juniorským časem všech dob zostal jen 2 setiny za rekordem Pavla Masláka !!!! Jaký čas vzejde z jejich vzájemného souboje a kdo pro sebe urve palmu vítězství ???? No můžete si soukromě sázet již nyní...  

Je to k neuvěření, ale na trati 60 m se za celé 4 roky  tzv "face to face", utkali tito jedni z nejrychlejších evropských mládežnických sprinterů jen dvakrát (!!) a i to je už hodně dávno. V obou případech zvítězil Zdenda ........ Poprvé to bylo na v roce 2009 na MČR žactva v Olomouci. Tady s náskokem 4 setin vteřiny zvítězil časem 7,08 Zdeněk, odvetu si pak kluci střihli o tři měsíce později v prosinci  při Vánoční hale žactva, která se tradičně  koná  ve svátečním čase v pražské nafukovačce na Strahově. Z jejich posledního vzájemného souboje se tehdy zrodil český žákovský halový rekord, který má dodnes platnost !!! Oba tehdy v památném souboji překonali stávající český rekord Václava Zicha, který měl do té doby  hodnotu 7,03 s a jako první a do dnešního dne jediní žáci Česka, pokořili na trati 60 metrů hranici 7,00 s !!! Zdeněk nejdříve  v onen mrazivý den vylepšil český rekord  časem 6,97 s již v rozběhu, ve finále o hodinu později pak čerstvě upečený český rekord ještě vyšperkoval, na dodnes platných 6,93 s !!!! Marek se musel druhým nejrychlejším časem žákovské historie (6,97 s) spokojit s druhým místem.

A tím výčet jejich vzájemných soubojů na šedesátce opravdu končí.... V následujícím roce 2010, přestoupil Zdeněk mezi dorostence, Baky zářil nadále v žácích, v roce 2011 zabránilo jejich vzájemnému souboji v hale Zdendovo lednové zranění a v roce loňském oba opět dominovali ve svých kategoriích - Baky zvítězil v dorostu, Zdeněk, byť prvoročák, mezi juniory ....

Letos, pokud se v průběhu následujících dnů, které zbývají do zahájení MČR junniorů a dorostu nic mimořádného nestane, se tedy dočkáme. A nejen na šedesátce. Oba borci by se měli utkat i na dvoustovce. I tady je dosavadním tabulkovým lídrem časem 22,29 s Zdenda, Baky je o pouhé 2 setiny zpět . O výsledku se rozhodne na atletické dráze v čestném souboji, ale již dnes si troufám tvrdit, že jejich vzájemné souboje budou patřit k ozdobám nadcházejícího MČR dorostu a juniorů, které začíná v pražské hale Otakara Jandery již za 3 dny !!!! 

J.V. 20.2.2013

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved