Štafety na finále nedosáhly.......

Na nedávno skončeném Mistrovstv Evropy startovaly i obě reprezentační štafety. I přes skutečnost, že jak štafeta chlapců, kde jsme měli zastoupení v osobě Jana VÁCHY, tak štafetový kvartet děvčat s Kačkou VÁVROVOU předvedly výborné výsledky do finále nepostoupily..... Doplatily tak na zcela mimorádně silnou konkurencii, která se v Grossetu sešla.

V toskánském Grossetu se mezi juniorkami postavilo na start neskutečné množství 18. štafet, které byly rozděleny do 3 rozběhů.Už na rozcvičovacím stadionu bylo zřejmé, že konkurence bude ohromná. Na ploše se pohybovalo mnoho sprinterek s tmavou barvou kůže a zatímco u tradičních bývalých koloniálních mocností jakými jsou Velká Británie či Francie jsme si na to již dávno zvykli, zastoupení černošských sprinterek či sprinterů v národních týmech Německa, Švýcarska či dokonce tradičně hodně konzervativního  Irska přece jen stále  trošinku překvapuje. Ale svět se globalizuje a my si chtě nechtě na tuto skutečnost budeme muset v budoucnu zvykat. V přímé úměře tomu i odpovídala kvalita soutěže.

Naše devčata běžela v improvizovaném složení Kaiserová - Šuhájková - VÁVROVÁ - Záhorová, přičemž ještě v den závodu stále nebylo jasné, zda se na start postaví nejrychlejší juniorská česká sprinterka současnosti a marketingová tvář české mládežnické atletiky Nikola Bendová, která se nakonec na start z důvodu zranění nepostavila. Zranění přímo na místě nepotvrdili ani lékař českého týmu, ani přítomní fyzioterapeuti . Samozřejmě nemůžu tvrdit, že obtíže neměla. Pravda je, že se od samotného začátku se jí do štafet moc nechtělo a také se nezúčastnila jediného přípravného soustředění.

Následné sono vyšetření v České republice ale  nakonec skutečné ukázalo na zranění a za daného stavu Nikola opravdu ke štafetovému závodu nastoupit nemohla, tak aby neriskovala zhoršení zdravotního stavu.

Přesto štafeta, ač nesplnila požadovaný limit svou šanci od šéftrenéra Tomáše Dvořáka dostala. Svou šanci na mimořádný výsledek ovšem 100 % nevyužila. Ke vší úctě k Adélce Záhorové, která svůj úsek na pozici finišmanky běžela velmi dobře, rozdíl mezi nejlepším letošním výkonem  Nikoly a Adélky tvoří 63 (!!) setin a ten se jen dá stěží dohnat i mimořádnou vydařenou předávkou.

I přes tuto skutečnost český juniorský kvartet dosáhl vynikajícího času 45,61 s (!!), což je třetí nejrychlejší český juniorský čas historie. Ještě před rokem by tak za českým rekordem, který byl od roku 2005 v držení  kvartetu Mazáčová-Dostálová-Hřivnová- Ščerbová zaostaly o 2 setiny sekundy. Nový český rekord roku vytvořily časem 45,34 s vloni na ZT v Ostravě děvčata, která běžela ve složení Paličková - Seidlová - VÁVROVÁ - Bendová. A právě tato děvčata měla skvěle našlápnuto i na loňském MS. Jejich sen o finále však ztroskotal na nevydařené předávce mezi Kačkou a Nikolou.......

Čas 45,61 s by taky od roku 2005 , tedy v posledních 7 ročnících konání MEJ stačil s přehledem na finálovou účast v každém ročníků konání ME !!!!! A například v roce 2009 by v Novém Sadu braly holky za takto předvedený výkon dokonce bronzové medaile !!! V roce 2015 v Eskilstuně by doběhly 5. !!! Letos pro ně znamenal kvalitní výsledek pouze 14. místo i když už víme, že to mohlo být ještě o hodně lepší a v nejsilnější sestavě by kvartet sahal stoprocentně nejen po finále i zcela určitě i po novém českém rekordu. Z tohoto úhlu pohledu šance zůstala nevyužitá, šance na mimořádný výsledek zmařená a určitá pachuť při vzpomínce na letošní šampionát v případě juniorské reprezentační štafety děvčat už zůstane bohužel napořád..... VIDEO:ZDE

Z pohledu umístění dopadla juniorská chlapecká štafeta lépe. Kluci skončili na 9. místě těsně za branami finále. Klukům, kteří běželi v sestavě VÁCHA-Hampl-Trafina- Polák uniklo finále o 16 setin sekundy. Borci dokázai porazit kvalitní týmy Polska, Estonska, Irska, Turecka či Maďarska. Čas 40,72 je 6. nejrychlejším časem české historie, přičemž rychleji běželo jen 5 kvartetů, nejčastěji dnes již legendární tým ve složení Říčař-Šťastný-Maslák-Zich (celkem 6x), který je také držitelem českého juniorského rekordu a stříbra z evropského šampionátu v Novém sadu.... VIDEO: ZDE

Také kluci doplatily na velmi silnou konkurenci. Mimo letošního Grosseta by jim předvedený čas nestačil na finálový postup ještě v i roce 2013, kdy se ME konalo v italském  Rietti, v ostatních ročnících ovšem ano. V roce 2015 by v době konání šampionátu ve švédské Eskilstuně brali borci 5. místo a v roce 2011 v Tallinu nebo v roce 2007 v Hengelu by jen těsně skončili za medailovými pozicemi na 4. místě !!!

 V obou případech jsem tak přesvědčen o oprávněnosti startu obou štafet. Do budoucna by pak vedoucí trenéři štafet  měli získat ještě větší pravomoce, které by jim umožňovali lepší plánování společných soustředění s ohledem na individuální starty atletů a atletek se kterými se do štafetového týmu počítá . Pravomoc je od slova "moc" , tu by pak dle mého soudu ale měli zodpovědní trenéři využívat laskavě s přihlédnutím, že atletika je přece jen individuálním sportem. Jsem nicméně přesvědčen, že domluva možná je. Restriktivní opatření mnoho nepřinášejí, lepší je se s cílem identifikovat, ztotožnit. Minimálně chlapecký tým, do jehož přípravy se letos zapojilo 8 chlapců a který jsem měl možnost v letošním roce vést, se včetně Grosseta  postavil na start 6 závodů !! Naznačil, tak že shoda a podřízení se společnému cíli je možné dosáhnout,  což je dobrým předpokladem pro společnou práci do příštího roku, kdy se koná MS. Zaběhnout požadované limity a zejména uspět na této vrcholné akci, bude ještě výrazně těžší a vyžaduje ještě větší spolupráci a nasazení, než tomu bylo v roce letošním....

J.V. 27.7.2017

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved