Mládežnická olympiáda - Brána k OH

První starty do halové sezóny bývají vždy monitorovány s jistým očekáváním a napětím. Po dlouhém více jak 3 měsíčním závodním půstu, vyplněném tvrdou dřinou se svěřenci i trenéři ptají. Je cesta kterou jsme na podzim nastoupili správná a promítne se i do výkonnosti atletů ??? V podmínkách České republiky je příprava  drtivé většiny oddílů navíc zkomplikovaná absencí atletických hal či alespoň tunelů a tak se není co divit, že první starty, navíc většinou ještě z plné přípravy, jsou vždy tak trošku sázkou do loterie.. Úspěšný start může psychicky podpořit, neúspěch ji pak naopak trošku nahlodat... Nám se první start až na jednu vyjímku vydařil a tak můžeme do dalších startů hledět bez bázně a optimismem.

Na nejkratší 60 metrové trati se představili Zdenda, Vašek a Tomáš Daněk. Pro novopečeného českého žákovského rekordmana na této Zdeňka STROMŠÍKA to byl premiérový start v kategorii dorostu. Do jeho výkonu se promítla ještě jednak zátěž z nedávno absolovovaného reprezentačního soustředění v Jablonci nad Nisou a taktéž náhlá zdravotní indispozice z nevolnosti. I tak Zdena suveréně postoupil z rozběhu časem 7,23 s a ve finále pak tento čas ještě o 2 setiny vylepšil na 7,21 s. Tento čas mu zajistil vítězství. V obou bězích pak byla ještě řada technických nedostatků, Zdenda se dokonce vrátil ke starým chybám, zejména střehová poloha v rozběhu, kdy měl pánev níž než ramena (!!), byla příčinou nejhorší startovní reakce ze všech účastníků běhu. Zde máme tedy velké rezervy a s vervou se pustíme do odstraňování těchto nedostatků. Zdendu ale chválím za velkou bojovnost a odhodlání jak se popral se zdravotní indispozicí, po finále 60 mu nebylo vůbec dobře a tak jsem jej raději z plánovaného startu na dvoustovce odvolal... V případě uspokojivého zdravotního stavu čekají Zdenu příští týden 2 závody, ve Vídni a znovu v Bratislavě.

Vašek VLČEK si na nejkratší trati věřil, ale já měl trošku obavy zda po absolovovaném  soustředění není ještě v útlumu. Vašek už ale ve středu v olomouckém tunelu naznačoval sprinterskou formu a tu také v  sobotu potvrdil. Novým absolutním osobním rekordem z rozběhu - 7,50 s postoupil do dorosteneckého finále a v něm pak svůj hodinu starý osobák vylepšil na velice pěkných 7,44 s. Oproti lońské halové sezóně se Vašek zlepšil na této trati o 22 setin, absolutní osobák pak překonal o setin 9. Absolutní osobák se Vaškovi podařilo překonat zcela nečekaně i na trati 200 m. Po více jak 5 hodinovém pobytu v přeplněné hale a hodinovém skluzu zaběhl na halu vynikajících 24,10 s a nebýt škobrtnutí v zatáčce a vypuštěného závěru se zbytečným vítězným gestem mohl zaběhnout i pod 24,00 s. Vaškovi se první závody podařily na jedničku a po vyladění je v jeho možnostech oba časy v letošní halové sezóně ještě vylepšit. Značné zrychlení je příslibem i pro jeho hlavní trať - 400 m, na které by se měl představit už příští sobotu taktéž v rakouské metropoli.

Tom DANĚK se v uplynulých měsících poctivě připravoval a tak jsem byl moc zvědavý v jakém světle se představí. Nakonec potvrdil to co jsem od něho očekával a udělal mi radost. Na 60 běžel Tomáš podruhé v životě pod 8,00 s a za svým nejlepší výkonem z léta zaostal časem 7,97 s o pouhých 0,01 s. Halový osobáček pak překonal o 0,39 s. Ještě výrazněji se pak Tom zlepšil na třístovce, kde časem 41,41 s vylepšil svůj nejlepší výkon z léta o více jak sekundu a ten halový o téměř 2,5 sekundy. Výrazné zlepšení na této trati může znamenat i posun osobního rekordu na jeho hlavní disciplíně - půlce, na které se představí znovu v Bratislavě za týden v neděli. Rozhodně budem chtít běžet pod hranici 2:15,00 min...

A tak jediný kdo z Bratislavy odjížděl zklamaný byl Tomáš BOČEK. Tom si v posledních dnech stěžoval na bolest v tříselné oblasti, přesto si prosadil start na trati 200 m, oproti trenérem plánované kontrolní 500. Ostré halové zatáčky v plné rychlosti neudělaly jeho potížím asi úplně nejlíp a tak Tom proťal cílovou pásku pro něj dnes už v podprůměrném čase 25,09 s. I tento čas je Tomovým osobním halovým rekordem, ale to je pro něj určitě jen slabou náplastí. Rozhodně si zaslouží za jeho poctivou přípravu v posledních měsících čas mnohem lepší, příště by to chtělo jen více kázně. Hlavním úkolem teď zůstává návštěva lékaře specialisty a dostatečné množství regeneračních procedur. Jsem přesvědčen, že po odstranění potíží, Tomáš předvede na co opravdu má a potvrdí další výkonostní vzestup, který signalizoval v přípravě.

 

J.V. 17. 1. 2010

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved