Ve Stellenboschi se cítíme jak v atletickém ráji...

Za námi je první třetina našeho pobytu na africkém jihu, ale již dnes mohu řící, že dlouho plánované a zodpovědně připravované soustředění se vyplatilo. Ve Stellenboschi se cítíme jak v atletickém nebi.  Nechybí nám tu vůbec nic a navíc jsme obklopeni překrásnou přírodou, které dominují malebné vinice na svazích majestátného pohoří. Až se musím někdy štípnout, jestli se mi to všechno jen nezdá.

Samotné městečko Stellenbosch není nijak velké, ale disponuje významnou uiverzitou, která patří k nejlepším nejen na africkém kontinentu. A také je hlavním městem vína.... Ulice lemované duby a bělostné budovy v kapholandském stylu , překrásná poloha u řeky Eerste dávají městečku románový přídech, jemuž příidávají na tempu studenti a studentky ze stellenbosché univerzity. 

Ač nelze samozřejmě tu krásu nevnímat, my jsme přijeli především trénovat, nicméně věřte, že nádherné okolí dává na únavu zapomenout velmi rychle. Na samotný africký jih jsem chtěl po 3 návštěvách Potschefstroomu odletět již vloni, ale stále jsem si nebyl jist, jestli stadion, který prošel náročnou rekornstrukcí bude dokončen. V Africe vždy trvá všechno o něco déle a na kokrétní dotaz dostanete jen rozotomilou odpověď "This is Africa" , samozřekjmě vyřčenou s odzbrojujícím úsměvem.Nakonec se to vloni, jak jsem se později dozvěděl jakž takž stihlo a přesně před rokem se zde připravovalo na 60 členů německé reprezentace. Místo si oblíbila i létající Holanďanka Dafne Schippers, která se do Stellenbosche často a ráda vrací. Dnes 8 dráhový stadion je v perfektní stavu,  září  novotou a patří k nejhezčím, které jsme kdy navštívíli. Slušelo bu mu jen trochu více stínu. Když teploty přesáhnou třicítku, není se moc kam schovat....

V bezprostřední  blízkosti stadionu je nádehrné fitness s 25 metrovým vnitřním a 50 m venkovním bazénem.Fitko se nachází ve 3 podlažích a je vybaveno nejmodernějšími posilovacími stroji, nechybí malá tělocvična, dokonce ani malý atletický oválek na rozklusání. Nás samozřejmě zajímá nejvíc počet mol s klasickou olympijskou činkou a těch je tu asi 10-12, takže jsme doposud nemusili nikde čekat ani minutu. Jak je to důležité ocení zejména ti trenéři, kteří dobře ví, jak to bývá s rozpisy posiloven na soustředění často složité a jak často se musí dělat kompromisy, které přípravu přece jen malinko naruší. 

Na prosincovém soustředění ještě tu a tam zařadíme i výběhy kopců a ve Stellenboschi máme i v tomto případě neuvěřitelné podmínky. Jen pár stovek metrů od našeho moderního domu,  se na úpatí hor, nachází celá siť vhodných stezek s písčitohliněným podkladem. My jsme včera absolovovali výběhy ve stínu borovic, kde nám bilo i přes tropické vedro (včera ručička teploměru přesáhla 37 C) příjemně. A co teprve, kdyby jste cítili tu vůni.

Apropos vzduch je tady nesmírně čistý, nezatížený exhalacemi. My "Ostravaci" to umíme ocenit, to mi věřte. Extrémní čistotu vzduchu má na svědomí vítr, který vane od obou oceánů a kterému se tady říká "kapský doktor".  Právě jeho zásluhou  jsou všechny nečistoty rozfoukány a téměř nepřetržitě tu na Kapském poloostrově září azurově modrá obloha, poněvadž oblačnost doputuje někam do vnitrozemí, tak jak je tomu právě v těchto dnech..

Od pondělí co se naplno rozběhla příprava nám už moc časů na nějaké výlety nezbylo a polední pauzy využívali svěřenci maximálně tak k regeneraci sil přímo u bazénu před naší vilkou, nicméně po 5 tréninkových jednotkách následovalo ve středu odpoledne volno a to jsme využili k návštěvě Akvária dvou oceánů, které patří k nejkrásnějším na celé planetě a pravidelně se umísťuje na přední pozici žebříčku nejlepších světových akvárií. . Jak už sám název napovídá, Akvárium ukazuje život dvou oceánů, tedy Indického a Atlantiku, přičemž právě u jihoafrických břehů se nachází jejich předěl. Korýši, jejichž klepeta mají rozpětí až 4 metry, světélkující medůzy, nádherné ryby a rybky nad kterými zaplesá srdce nejednoho akvaristy, roztomilí tučňáci a samozřejmě majestátní žraloci nás doslova nadchli. Před ohromným akváriem a expozicí pradátorů jsme stáli dlouhé desítky inut v němém úžasu.....

Ze Stellenbosche J.V. 6.12.2019

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved