Adrenalinové toulky hlavním městem....

Nedělního volna využil trenér s chotí k návštěvě hlavního města Jihoafrické republiky - PRETORIE. Město, které bylo v roce 1855 založeno burským generálem Martinem Pretoriem, bývalo v minulosti doslova baštou "bílé menšiny". My starší pamatujeme častá bolševická slovní spojení jako například. " neblahý pretorijský režim spojený s apartheidem"... atd....... Město, pro které jsou typické rozlehlé městské parky a kde v září a říjnu rozkvétají aleje jacarand, zbarvující  celé město do fialova, se ale za posledních 20 let změnilo k nepoznání. Bohužel ne k lepšímu.

V porovnání s Johanesburegem byla Pretoria v minulosti mnohem klidnější a také malebnější. Dnes v celé aglomeraci (Tshwane) žije již více jak 2,5 milionu obyvatel a další a další přicházejí. Za posledních 20 let se malebná a klidná metropole "vyšplhala" alespoň podle serveru Numbeo na 14. nejnebezpečnější město světa, kde krádeže a znásilnění za bílého dne jsou denní normou. Chtěl jsem věřit, že tato tvrzení jsou přehnaná médii a že pro historické jádro se spoustou honosných, historických a  majestátných budov toto neplatí. O to větší a nemilé bylo mé překvapení, že jsem se krutě mýlil. Ale popořádku. 

Z Potschefsroomu jsme na předměstí Prétorie dorazili po klidné jízdě po necelých 2 hodinách. Prvním místem, které jsme navštívili byl tzv. Voortreker monument, ležící asi 6 km jižně od města. Obří žulovou  krychli nemůžete přehlédnout a patří k nejvsvětějším místům všech bílých Afrikánců. Památník je symbolem vítězství několika desítek Búrů, bránící se ohromné přesile 10 000 Zuluů u řeky "Blood river" a také symbolem burské Velké cesty. V obří kopuli celé stavby je malý otvor, kterým vždy na den vítězství projde sluneční paprsek a osvítí žulovou desku s pamětním nápisem umístěnou uvnitř monumentu. Místo je to působivé magické, vládne tam až božský klid.

Oč větší klid a pořádek tu byl o to větší "divočina" zcela nečekaně vládla v centru města. Auto jsme zaparkovali u radnice Citty Hall  s obrovskou hodinovou věží , v níž je zabudována zvonkohra s 32 zvony. Na první pohled nás překvapil zjevný nepořádek, ale doufal jsem, že o 2 ulice níže v samotném centru tzv. Church Square, kde stojí pomník někdejšího prezidenta Paula Krugera to bude výrazně lepší. Nebylo..... Po celou dobu, kdy jsme se po městě pohybovali jsme si nemohli nevšimnout, že jsme jedinými bílými na ulici a ač nebývám bazlivý a pro strach mívám uděláno, tentokrát jsem okamžitě věděl, že jsme na špatném místě.....Já s batůžkem na zádech a manželkou v letních šatičkách s krokodýly jsme na Church Street, která byla lemována v pravé poledne polehavajícími bezdomovci a dealery drog, působili jako bílé vrány a maximální obezřetnost byla na místě. I když jsme se snažili tvářit jakoby nic, vyhýbali jsme se očnímu kontaktu a  fotoaparát, zůstal raději uzamknut v brašně...... Příliš  mnoho pohledů bylo více než nevraživých a my byli pro současné obyvatele centra, mnohé už od božího ráno pod vlivem alkoholu a drog, zkrátka vetřelci. Rychle jsme přehodnotili naše plány dát si v nějaké příjemné kavárně alespoň kafe a vydali se zpátky k autu ulicí, která připomínala světoznámy klip "Thriller" Michaela Jacksona plných zombíků a umrlců. Nepřeháním. Ostatně věděli jste, že v JAR je minimálně 6 (!!!) milionu HIV pozitivních a věřte mi, že na mnohým to bylo v to nedělní poledne i vidět....

Proletěli jsme Paul Kruger Street a s úlevou, že se nám nic nestalo naskočili do auta, rychle zamkli a z centra vyletěli rychlostí blesku. Mírně otřeseni nevšedním zážitkem jsme rezignovali na návštěvu jedné z největších zoologických zahrad na světě, poněvadž už samotný pobyt v ulicích Pretorie nám tento zážitek plně vykompenzoval.

Po krátkém bloudění jsme opustili centrum, které v jeden okamžik připomínalo spíše dopravní kolaps někde v Dílií a vydali se od centra směrem na sever k další největší atrakci Prétorie, kterým je mohutný komplex Union Buildings, budovu jihoafrické vlády. Jedna z hlavních dominant města stojí na vyvýšeném místě Meintijes Kop a celou stavbu obklopuje krásný a upravený terasovitý park. Jaký rozdíl oproti džungli v centru..... Půlkruhovitá stavba v délce 275 m se zcela shodnými křídly vzniklka v letech 1910 -1923. Jedno z křídel mělo symbolizovat anglickou část obyvatelstva Jižní Afriky ,druhé pak část bělošského obyvatelstva (búrskou). V roce 1994 se zde konala slavnostní prezidentská inaugurace Nelsona Mandely, kterému zde byla po smrti vztyčena 9 metrová socha z bronzu. Mandela se na ní dobrosrdečně usmívá s rozpaženými pažemi, jakoby chtěl obejmout svůj celý nový "duhový národ". Po návštěve centra Pretorie se obávám, že tato myšlenka je již mrtva a tuto nádhernou zem, čekají v příštích letech hodně těžké časy. Kéž bych se mýlil.....

J.V. 5.12.2016

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved