18 medailí z národních šampionátů.......

Nejen kalendářní rok, ale i atletická sezona se přehoupla do druhé poloviny. Pojďme se podívat, jak se nám první polovina roku povedla a provést krátkou rekapitulaci....

I když je teprve červenec a vrcholné mezinárodní akce jsou teprve před námi, národní šampionáty zbývají už jen dva. Oba se budou konat v září. Na jeho samotném počátku se budou na Slavii konat "mistráky dvaadvacítek" a v druhé polovině měsíce pak mistráky žákovské. Naše skupina z hlediska počtu medailí na národních šampionátech se zatím může pyšnit nejúspěšnější bilancí od svého vzniku. Včetně šampionátů halových jsme zatím získali v Česku a na Slovensku celkem 18 medailí (!!)

Zlatý double v hale i venku se v kategorii juniorek povedl KATEŘINĚ VÁVROVÉ a ziskem 4 zlatých se důstojně rozloučila s juniorskými šampionáty. Kačka pak přidala ještě 1 stříbro na dospělých v Třinci ve štafetě a také 2 finálová umístění na silně obsazených sprintech. Na "22, kde vloni získala dvě stříbra, bude mít možnost svou fantastickou medailovou sbírku rozšířit. Velkou radost jsem měl i z vylepšení jejich osobních rekordů a ještě výraznější nakonec znehodnotil příliš silný vítr, který vál jen o něco málo rychleji, než povolují pravidla, jako například v Javlonci nad Nisou, kdy Katce při jejím finálovém vítězství za čas 11,59 s foukalo jen o 3 desetiny rychleji, než pravidla  pro uznáníčasu akceptují...

Úspěšnou bilancí, hned 9 (!!) medailí se může pochlubit MÁRIA ŠIMLOVIČOVÁ. Na Slovensku závodící "vlčice" v dresu Spartak Dubnica získala 2 mistrovské tituly. Ten nejcennější na MSR dospělých , které se konalo v B.Bystrici a Majka si zavěsila na krk zlato jako členka čtvrtkařské štafety a druhé juniorské zlato ji po zásluze patří jako člence štafety sprinterské.V individuálních disciplínách vydobyla 3 bronzy (2 v hale 1venku) mezi dospělými, jedno juniorské stříbro z haly a znovu 2  juniorské bronzy pod otevřeným nebem. Majka se těšila i ze stříbrné medaile ve sprinterské štafetě v Bystrici. No zkrátka bilance jako hrom, která dívce, která celý loňský rok stála z důvodu zranění, vlila novou energii do žil.

Vůbec nejcennější titul získal v kategorii dospělých ZDENĚK STROMŠÍK. Ten by poté co za limitem opravňující jej ke startu na HME v Bělehradě hodně necitlivě vyřazen z RMV, ukázal odborné i méně neodborné veřejnosti, že stále umí běhat hodně rychle a mistrovský titul z Třince v nejsilnější možné konkurenci, včetně českého rekordmana Jana Veleby i fenomenálního Pavla Masláka je toho nejlepším důkazem !!! Zdeněk, který letos už dvakrát běžel čas 10,29 s úspěšně reprezentoval Českou republiku i na ME družstev ve francouzském Lille, kde skončil ve finále stovky na skvělém 6. místě. Na extralize doběhl Zdeněk v 1. kole jednou druhý, když zaostal jen za vícemistrem Evropy Janem Volkem, na druhém kole zvítězil !!! Druhý kov z domácích šampionátů přidal v hale , kde na šedesátce skončil stříbrný. Zdeňkovi se dostalo i ohromné cti, běžet na Zlaté tretře v jednom z posledních závodů kariéry s nejlepším sprinterem všech dob, 9 násobným olympijským vítězem a světovým rekordmanem Usainem Boltem !!!!!! VIDEO Z FINÁLE MČR v TŘINCI: ZDE

Nejméně očekávanou medaili získal na  šampionátu mužů a žen DAVID CÉSAR !! Ten se v Třinci potkal se svou životní formou a ve finále čtvrtky výrazně vylepšil své osobní maximum na 47,48 s , když mohutným finišem na cílové rovince doslov vydřel fantastický bronz. Přemožitele našel jen v českých reprezentantech Patriku Šormovi a Danielu Němečkovi, naopak na jeho štítě zůstala celá paleta skvělých českých reprezentantů, včetně  Michala Desenského, nebo Lukáše Hodbodě. Nejméně očekávaný o to cennější výsledek letošního roku.

A velkou radost měla ze své první mládežnické medaile i ŠTĚPÁNKA KOLÁŘOVÁ. V Jablonci nad Nisou ji získala na stovce,a Tak jsme na bedně měli poprvé hned 2 vlčice. Zlatou Kačku a bronzovou Štěpánku !!! Moc nechybělo a medaili brala Štěpánka i na dvoustovce, kde nakonec skončila na nepopulárním 4. místě.

Na medaili letos nedosáhl Honza VÁCHA, ale nemusí se za nic stydět.  Časem 10,77 s by bral vloni suveréně zlato a čas 21,91 s na dvoustovce také není k zahození….. Letos v neuvěřitelně silné konkurenci z toho bylo „jen“ 5. a 7. místo.

Velkou radost mi udělala i nominace a účast všech 3 nejmladších členek skupiny Adrianky FORNŮSKOVÉ, Terezky SKLENÁŘOVÉ a Barunky JELÍNKOVÉ na LODM v Brně. Skvěle se prezentovala především Adriana, která postoupila do finále šedesátky, ve kterém získala moc hezké 5. místo.

Ještě cennější než medaile z národních šampionátů je obléknout národní dres!!!!! To se letos do této chvíle podařilo již 4 „Vlčákům“. O účasti Zdeňka STROMŠÍKA v Superlize na ME družstev v Lille, již jsem psal, juniorský reprezentační dres na mezistátku oblékli KAČKA VÁVROVÁ, MAJKA ŠIMLOVIČOVÁ a HONZA VÁCHA.

Skvěle se dařilo Kateřině, která byla nejúspěšnější členkou české výpravy, když zvítězila v běhu na 100 a 200 metrů. Z vítězství ve štafetě se radoval i Honza VÁCHA a potěšilo i 5. místo MAJKY ŠIMLOVIČOVÉ na stovce a především její úsek ve čtvrtkařské štafetě. Výkon, kterým se definitivně kvalifikovala na juniorské ME v Grossetu !!! A zdaleka tam nebude sama. … Nominační dopis do Grosseta obdrželi i Kateřina VÁVROVÁ a Honza VÁCHA !!! Mít v jednom roce z 8 členné skupiny a 4 v kategorii juniorů, 3 svěřence na vrcholné mládežnické akci roku, mě jako trenéra samozřejmě moc těší. Chci jen pevně věřit, ať se jim na slunném jihu, kam již za 5 dnů odcestují, daří.

No a na jednu dalekou cestu se bude chystat i Zdeněk STROMŠÍK, který pokořil limit, který by jej měl opravňovat k účasti na Světové univerziádě v Tajpej.Ta se koná v druhé polovině srpna a nominace bude zveřejněna už 19.7.

Tolik tedy ve zkratce bilance v poločae sezóny. Věřme, že ta druhá půlka s řadou významných závodů, bude stejně úspěšná, jako ta první DRŽTE NÁM PROSÍM PALCE !!!