Aklimatizace je úspěšně za námi, od pondělka jedeme naplno !!!!

Atleti, kteří přilétaji za tréninkem na jih afrického kontinentu, nemohou hned následující den po přistání začít trénovat naplno.  Jednak je tu vzdálenost více jak 8700 kilometrů vzdušnou čarou, která vám odčerpá síly i když cestujete tím nejmodernějším dopravním prostředkem jakým airbus 380 bezesporu je, jednak s vámi řádně zacloumá 40 stupňový teplotní rozdíl mezi Českou republikou a místem našeho současného pobytu. No a zapomenout nesmím ani na nadmořskou výšku, v jaké oblíbený cíl českých atletů - Potschefstroom leží. Vždyť se svými 1322 metru nadmořské výšky má jen o 24 metrů méně než naše druhá oblíbená destinace - slovenské Štrbské pleso !!!!

Aby se se všemi těmito nástrahami organismus sportovce vyrovnal, musíte začít trénovat velmi pozvolna. Že méně je v tomto případě více, platí tady dvojnásobně. Ostré tréninky od samého začátku by sportovcův organismus "hodily" do značné únavy, která by se s ním táhla po celou dobu soustředění. Zatím se zdá, že jsme se letos s nástrahami aklimatizace vyrovnali dobře. "Vlčáci" absolovovali celkem 7 tréninkových jednotek no a při včerejších 9 stopadesátkách se mnozí už ani nezadýchali.  Pravda běhali jsme jen cca 70 % úsilím a tak Zdeněk s Honzou absolovovali časy v oblasti těsně pod 20 sekund a děvčata okolo 23,0 s i když jim občas nějaký ten úsek ulítl i rychleji a já je musel hodně brzdit, aby ukázněně dodržovali předepsané úsilí a intenzitu Jedinou vyjímkou byla Kačka Vávrová, které bohužel téměř 3 týdny před odletem laborovala s virovým onemocněním a to bylo na jejím projevu i na první pohled znát. Kačka odchodila úseků jen 6, ale pevně věřím, že každý další den bude lepší a lepší.

Vrásky na čele dělá trenérovi i Štěpánka Kolářová, kterou začalo dnes  bolet v krku a tak po zbytek dnešního dne a i zítřek zůstane v posteli. Naštěstí teplotu nemá a tak se zdá, že i  ona bude brzy ok a  moci absolovovat náročné tréninky, které jsou před námi. I z tohoto důvodů jsme posunuli návštěvu lví farmy z dnešního odpoledne na středeční, kdy budou mít všichni zase volný půlden.

Ostatní tři Zdeněk Stromšík, Honza Vácha a Majka Šimlovičová se prezentují v dobré kondici a z toho mám samozřejmě radost.  V úterý jdeme i první rychlostní trénink. Starty by měl především Zdeněk absolovovat s českým rekordmanem Honzou Velebou, alespoň tak jsme se na tom předběžně s jeho trenérem Daliborem Kupkou domluvili. Možná se přidají i svěřenci Petra Habáska a Zdendovi reprezentační kolegové Michal Desenský a Honza Jirka, kteří tu s námi rovněž pobývají. Takže v tuto chvíli na jihu afrického kontinentu pobývají hned 3 členové sprinterské štafety, která v loňském roce z Talinu přivezla z ME do 22 let stříbrné medaile !!!.

Mimo výše zmíněných tu s námi pobývá další celá řada vyniakjících českých atletů, jako Pavel Maslák, Kuba Holuša nebo silní vrhači ze skupiny Petra Stehlíka - Laďa Prášil a Tomáš Staněk. Slovensko zastupuje mimo naší Majky i dvojička vynikajících skokanek Danka a Janka Veldákovy a do dnešního zde pobývali i dva  současní nejrychlejší  sprinteři našich východních přátel Jan Volko a Jakub Matůš, které trenérsky vede  Naďa Juričeková Bendová.

Čas kdy nesportujeme vyplňují atleti většinou spánkem či poleháváním u bazénku, večer pak nechybí tradiční barbecue, kterému ovšem na jihu Afriky říkají "braii" a pro Jihoafričany je to téměř obřad. My máme také před každým domkem svůj gril a přenosné grily najdete jinak i po celé Jižní Africe. O kvalitu a dostatek vhodného masa ke grilování nemusíte mít obavy. Fantastické a levné jsou zde až neskutečně velké hovězí steky, ale nepohrdneme ani těmi exotickými ze pštrosího masa nebo i antilopy. A k těm se nejlépe hodí i vynikající jihoafrická vína, kterých si na rozdíl od svěřenců, může trenér dopřávat v hojné míře.Zvláště červené jihoafrické odrůdy se kre grilování hodí nejlépe. A jsou to vína vynikající, světová, vždyť pro pěstování vinné révy jsou zde na jihu Afriky podmínky mimořádně příznivé . A tak pro "kluka" z moravského Slovácka je téměř povinností je v hojné míře ochutnat :)

J.V. 3.12.2016

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved