Moravská ročenka podává realističtější obraz atletiky na východě republiky....

Halová sezóna je sice již v plném proudu, ale právě v těchto dnech vychází mimojiné i ročenka Moravy a Slezska za rok 2012. Dovolte mi proto ještě jedno malé ohlédnutí, poněvadž moravská atletika má svá určitá specifika. Jak je všeobecně známo, do dnešního dne na území Moravy a Slezska nestojí jedna jediná atletická hala a není zde  zřízeno ani resortní středisko, které by zastřešovalo ty nejtalentovanější moravské atlety. Není potřeba zakrývat, že se jedná o určitou anomálii, přece jen se za posledních 23 let v naší zemi mnohé změnilo k lepšímu, ale tato problematika je natolik závažná, že si zaslouží podrobnější analýzu v samostatném příspěvku, který v brzké době zcela určitě najdete na našich stránkách . Do té doby musíte tedy vystačit s konstatováním, že moravská ročenka podává realističtějsí a opravdovější obraz výkonosti a to u atletů kteří trénují zhruba ve stejných tréninkových podmínkách. Vyjímku tvoří snad jen extraligový celek Kroměříže, nicméně atleti hájící jeho barvy na Moravě z velké části nepůsobí, ale to je úplně jiná kapitola...

No a nyní ke zvěřejněné ročence. Členy naší skupiny může těšit, že svá jména v ní naleznou opravdu hodně vysoko. Výborně si v ní stojí zejména sprinteři, konkrétně po jednotlivých disciplinách to vypadá následovně.

Nejvyššího individuálního postavení dosáhl Zdeněk STROMŠÍK. Ten mezi dospělými muži obsazuje na stovce 4. místo, hned za trojicí Milo, Veleba, Szetei, 4. je i na dvoustovce za stejným triem atletů, kteří si jen prohodili pořadí (Veleba, Szetei, Milo). Mezi moravskými sprintery junory Zdenda časy 10,56 s a 21,82 suveréně a s velkým náskokem na druhého v pořadí, kraluje (100 m Juška 11,13, resp. 200 m Holibka 22,32 s).

V doplňkové disciplíně 60 m pod širým nebem, byl časem 6,88 s dokonce nejen nejrychlejším dospělým  "Moravanem", ale vede i žebříček celostátní. Navíc se tímto časem stal spoludržitelem moravského rekordu, který byl zatím samostatně v držení dalšího vynikajícího sprintera původem z Opavy Libora Žilky. Jen setina chyběla Zdendovi aby minimálně vyrovnal moravský rekord Perta Vaňka i na trati 150 m, když letos zaběhl v Olomouci 16,23 s a mezi muži obsazuje skvělou druhou pozici, když rychlejší byl je Petrem Szetei.

Mezi deset nejlepších Moravanů mužů se vyšvihl i dnes již bohužel bývalý člen skupiny Tomáš VONDRÁČEK. Tomáš, který po složení zkoušky dospělosti trošku nečekaně a dle mého soudu velmi unáhleně opustil atletickou dráhu si letos, pod mým trenérským vedením překonal osobní maxima v běhu na 200,400, ale i 150 m a na třístovce. Nejvyššího postavení dosáhl mezi muži na 200 a 400 m, kde obsazuje shodně 7. pozici. Časy 22,03 a 49,49 s pak byť prvoročák kraluje na lídrovské pozici i v kategorii "22" !! V doplňkových disciplinách 150 m a  na třístovce najdeme Toma také pořádně vysoko a vešel se i tady do první desítky.

Prolomení magické 50 sekundové hranice a čas 49,49 ze čtvrtky vyšvihlo juniora Václava VLČKA na vynikající 13. pozici mezi moravskými muži. Neztratil se ani na dvoustovce, ketrou sice v loňském roce běžel jen dvakrát, ale čas 22,66 s jej přesto řadí na 19. pozici mezi moravské dospěláky a na 4. místo mezi juniory. I na stovce pak proklouzl mezi nejlepších padesátku dospěláků a je celkově 33. mezi juniory pak 8. Vysoké postavení si Vašek udržel i v doplňkových disciplinách 60 m, 150 m, 300 m. Na šedině se děli s Filipem Klvaňou časem 7,20 s o 19. pozici a je 3. juniorem, na 150 m je celkově 8. a opět 3. nejlepším juniorem a na 300 m za čas 35,48 s mu právem patří 9. pozice mezi muži a lídrovská juniorská !! 

Rok 2012 přinesl i velký výkonostní skok Tomáše BOČKA. Ten si vytvořil ve všech disciplinách ve kterých startoval osobní rekordy a odměnou mu je doposud nejvyšší tabulkové postavení. Mezi dospěými se v mistrovských disciplínách zařadil překvapivě nejvýše na dvoustovce. Finalista MČR "22" v této disciplíně obsazuje mezi muži 15. pozici, mezi juniory je 3., v jeho hlavní disciplíně a tou je čtvrtka je mezi muži 19. a na stovce , kde letos něžel 11,25 s  s mírnou větrnou podporou dokonce 11,12 s je 7. juniorem a 31. dospělým.  Ještě vyšší postavení najdeme u jeho jména v doplňkových disciplínách. Na 150 m, dokonce držel časem16,57 nějaký čas oddílový  i dokonce juniorský krajský, než jej překonal Stromša, nicméně kvalitní čas  znamená 6. pozici mezi dospělýmí jen jednu setinu za jeho jmenovcem Tomášem BoŠkem a Boča je druhým moravským juniorem. Na třístovce pak se vešel Boča taktéž do první desítky, je 8. mužem a za Vaškem druhým juniorem !!

Samostatnou kapitolou jsou pak mužské ŠTAFETY: Atletům z Uherského Hradiště se letos povedl doslova husarský kousek, když v roce 2012 budou mezi muži kralovat ve štafetách složených jen ze členů jednoho oddílu kralovat jak v krátké, tak i dlouhé a to se Hradišťákům ještě asi nikdy nepodařilo.

Štafeta 4 x 100 m složená ze samých juniorů, běžela letos ve složení :VLČEK, STROMŠÍK,BOČEK a doplněna o svěřence Roberta SKlenáře Honzu Moštěka překonala juniorský oddílový rekord a časem 42,86 s kraluje jako nejrychlejšíí kvartet i mezi moravskými muži.

Lídrovskou pozici  mezi dospělými zaujímá i čtvrtkařský juniorský kvartet VLČEK, DANĚK, BOČEK, Moštěk, který časem 3:22,75 min vybojoval na juniorském MČR stříbrné medaile, vylepšil výrazně oddílový absolutní rekord a po právu kraluje moravským kvartetům !!!!

No a zapomenout nesmím samozřejmě i na naše obě "kuřátka" žákyně Kačku Vávrovou a Simču Sedláčkovou. I ony se již přes svůj mladistvý věk začínají prosazovat mezi ženami. Kačka VÁVROVÁ svými prosincovými výkony v závěru roku si výrazně vylepšila svou pozici a na 60 m je mezi žákyněmí časem 7,82 s - 4.a mezi ženami 12. Na třístovce pak figuruje mezi žákyňkami, byť prvoročačka časem 41,41 s na krásném 3. místě a mezi ženami je 8. (!!)

Dvojnásobná finalistka žákovského MČR Simona SEDLÁČKOVÁ pak v běhu na 60 m je časem 8,10 s v neskutečně silné konkurenci(české rekordmanky Paličková, Gerulová.....)   8. nejrychlejší moravskou žákyní, stejné místo jí patří za čas 19,48 i na stopadesátce. Simča se dokázala prosadit poprvé i mezi moravskými ženami, konkrétně  na stovce obsazuje časem 12,99 s 45. místo.

Za pozornost stojí jistě i vynikající postavení sprinterské štafety žaček 4x60 m, která běžela ve složení Resslerová, Brázdilová,SEDLÁČKOvÁ, VÁVROVÁ. Holky se předvedly zejména při Přeborech Moravy v Třinci, kde překvapivě zvítězily a čas 30,91 s je katapultoval mezi 3 nejlpeší žákovské kvartety Moravy.

Moravskou ročenku najdete na následujícím odkazu:  

 J.V. 18.1.2013

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved