Sezóna 2012 - Zdeněk STROMŠÍK

Zdenda má za sebou vynikající sezónu. Po vydařené tréninkové přípravě v zimě se mu na halovém juniorském MČR  v hale podařilo zaběhnout 6. nejrychlejší juniorský čas české atletické historie a ve Stromovce také za čas 6,84 s bral zaslouženě zlato a mistrovský titul. Ve vídeňské hale Ferry Dusika pak běžel svou jedinou halovou dvoustovku a i tady se mu v přímém souboji s Markem Bakalárem, kterého nakonec porazil, podařilo výrazně překonat dosavadní halové maximum a to má hodnotu u jeho jména nyní 22,20 s. Bez možnosti kvalitní přípravy v hale se jistě jedná o pozoruhodný výsledek a Zdena naznačil , kde mohou ležet jeho možnosti v letní sezoně.

A do té vstoupil Zdena famózně !!! Hned při prvém startu na sprinterském trojboji v Přerově zaběhl Zdena čas 10,56 s, což znamenalo nejen nové a výrazné posunutí osobního rekordu, ale i splnění ostrého limitu opravňující jej k účasti na MSJ ve španělské Barceloně. Tento čas už v průběhu Zdena sezony nevylepšil i když nejblíže k tomu měl na MČR dospělých, kde v rozběhu zcela vypustil posledních 20 metrů a byl z toho čas 10,60 s !!! Vůbec jeho letošní bilance nejlepších 5 časů je úctyhodná. Zdena letos běžel časy 10,56 - 10,60 - 10,61 -10,63-10,69 a hned 6 x překonal loňský osobní rekord !! A tak svou slabší chvilku si vybral jen při vytouženém mistrovství světa, kdy vypadl v rozběhu v druhém nejslabším čase sezony 11,02 s, nutno ale zdůraznit, že právě ve Zdendově běhu vál nejsilnější vítr do protivky o síle -2,3 m/s. I tak ale musíme naše vystoupení v Barceloně hodnotit jako neúspěšné. Pro Zdendu to byla ale vynikající zkušenost, kterou rozhodně hodlá v budoucnu náležitě zužitkovat, navíc se na velkých akcích již hodně otrkává. V průběhu tří let to bylo jeho již třetí vystoupení na vrcholné akci. Po EYOF v Moskvě v roce 2010, kdy byl dvakrát ve finále, přes Světovou olympiádu mládeže v Singapuru, přišla nyní tedy Barcelona. V příštím roce se koná Mistrovstvi Evropy v italské Rieti a Zdena bude chtít být rozhodně u toho. A zcela určitě budeme chtít dokázat více než v katalánské metropoli.

A teď pojďme hodnotit Zdenovo vystoupení podrobněji disciplínu po disciplíně, jeho postavení v českých, ale i evropských žebříčcích .....

Nejvíce se letos Zdenovi dařilo na stovce: 

Stovka byla Zdendovou nejparádnější disciplínou. Psal jsem o ní již něco málo výše, tak nyní jen heslovitě nejdříve postavení v žebříčcích: Čas 10,56 s znamená:

- 1. místo českých juniorských tabulek v roce 2012

- 19. místo juniorských evropských tabulek (redukce :  v ročníku 94 a 95 tedy těch, kteří mohou příští rok startovat na MEJ je ZS 8.)

-  5. nejrychlejší česká juniorská stovka všech dob

a z pohledu nejdůležitějších závodů:

- MSJ Barcelona - vypadl v rozběhu v čase 11,02 s (-2,3 /s)  52, místo

- MU Slovenj Gradec : 100 m 1. místo (10,77 s)

- MČR dospělí Vyškov: 4 místo (10,61 s)  r. 10,60

- MČR junioři Praha: 2. místo (10,73 s)

K absoutní spokojenosti nám chybělo více štěstí na nevyzpytatelný vítr v Barceloně, bramboru z Vyškova přetavit v bronz a neztratit nepovedeným závěrem tratě mistrovský titul o 2 setiny sekundy na MČR juniorů. Naopak si velice ceníme postupu na vrcholnou mládežnickou atletickou akci roku - MSJ, ale i vítězství na turnovském Memriálu L. Daňka, kdy Zdena v přímé konfrontaci porazil celou českou sprinterskoušpičku včetně obou bratrů Šulců, Vaška Zicha, Jirky Vojtíka , Lukáše Šťastného nebo i Petra Szeteie......

Také šedesátka byla parádní Zdenovou disciplínou, o té halové za 6,84 s jsem již psal výše, Zdena v létě běžel sice jen dvě, ale tou, kterou běžel jako první za 6,88 s bude figurovat mezi dospělými v roce 2012 ne vedoucí pozici !!!! Žádný z českých sprinterů neběžel letos šedesátku pod širým nebem rychleji !!!!

Na dvoustovce se letos Zdenda představil bohužel také jen dvakrát. Naš úsilí na této trati se upínalo až k podzimu, nicméně v chledném počasí při MČR postihl ve finále stovky Zdenu tak silný spasmus, že jsme raději sezonu odpískali a na dvoukilo již bohužel nedošlo. Je to velká škoda, poněvadž Stromša mohl běžet letos hodně hluboko pod 21,50 s... A tak si Zdena zapíše za letošek výkon 21,82 s z Ostravy při protivětru -2,0 m/s....

Kde mohy ležet na podzim Zdenovi ambice na dvoustovce, napovídá jeho čas z druhé poloviny srpna na stopsdesátce. Zdenda časem 16,23 s zaostal jen setinu sekundy za rekordem Moravy a Slezska P.Vańka z Opavy. Mezi juniory tímto časem na doplňkové disciplíně kraluje (mimochodem další člen naší skupiny Tomáš Boček je časem 16,57 druhý v pořadí a Vašek Vlček za 16,82 s pátý !!!! A to letos běželi tuto oblíbenou doplňkovou distanci takový borci jako Šorm,Stehno, Petrák, Sedlák a další.....) a mezi českými muži se Zdena zařadil na třetí pozici za P.Szeteie 15,96 s a Jirku Vojtíka 16,09 s !!!

A nakonec štafeta: Ta juniorská reprezentační, která se připravovla pod mým vedením za to letos pořádně zatáhla. Časem 40,06 s ze Zlaté tretry s přehledem pokořila ostrý limit ČAS 40,40 a vybojovala si postup do Barcelony. Před MSJ figuroval český kvartet dokonce na 7. pozici (!!!) světového žebříčku a současně se jednalo i o druhý nejrychlejší čas české historie. Rychleji a to pouze jedenkrát běžel jen stříbrný kvartet z MEJ z Noviho Sadu v roce 2009 !!!! Bohužel v Barceloně si v rozběhu kluci na 2. předávce nepředali a tak Markovi BAkalárovi, Michalu Desenskému, Honzovi JIrkovi a Zdendovi zbyli jen oči pro pláč. Nakonec kluci ve světovém juniorském žebříčku obsadí lichotivou 18. pozici, ale pozor mezi Evropany 4. (!!!) jen 6 setin sekundy za třetí Francií. A vzhledem k tomu že se příští rok koná v Itálii ME juniorů a Marek Bakalár a Zdeněk Stromšík zůstavají v juniorské kategorii, jejich vyhlídky pro příští rok mohou být obrovské. Doplněni o dva rychlíky a že se už rýsují, by mohli dokonce pomýšlet o překonání 40 sekundové hranice. A to už je čas za který se na juniorském ME bere minimálně medaile ....   Rozhodně je to nejen pro Zdendu ohromná výzva !!!!

Co říci závěrem ?? Zdena má za sebou výbornou sezonu a k plné sokojenosti nám chybělo jen trochu příslovečného štěstí. Nepovedené vystoupení v Barceloně jak v individuální disciplíně tak i ve štafetě háže na jinak blyštivou  sezonu 2012 malinkatý mráček. Ta první polovina sezony (se dvěma splněnými limity na MSJ byla jako sen) ta druhá byla již krátká a méně úspěšná. Nicméně oba dobře víme na čem zapracovat, aby ta příští byla ještě zářivější a jsme proto ochotni udělat maximum.

Minimálně v oddíle Uherské Hradiště už bude Zdena navždy výrazně zapsán do jeho téměř 100 leté historie. časem 10,56 s je jedním ze 6 Hradištanů historie, ketrým se podařilo v dresu UH získat mistrovskou třídu !!! Překonal všechny oddílové rekordy dospělé kategorie !! Tedy na 60,100,150 i 200 metrů. Překonat je v nejbližší době může asi jen on sám......

A jaké jsou cíle Zdeny Stromšíka pro nadcházející sezonu ???? Nemalé....

- 60 m (hala)  6,75 s = překonání českého juniorského rekordu Pavla Masláka

- 100 m 10,45 s = překonání českého juniorského rekordu téhož atleta

- 200 m: 21,40 s

- vybojovat si účast na MEJ v Reiti a na stovce postoupit do finále

- vybojovat si účast na MEJ i ve štafetě a zde útočit na medaili

Nejsou to cíle malé, naopak, ale v případě , že se Zdendovi budou vyhýbat zranění jsem přesvědčen, že leží v jeho možnostech. Příští rok se v juniorské kategorii sejde s dalším supertalentem českého sprintu Markem Bakalárem z Kladna. Ten v letošních evropských dorosteneckých tabulkách obsazuje fantastické dělené 1. místo a já se na jejich vzájemné souboje v roce 2013 těším strašně moc 

J.V.5.10.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved