Sen o Amsterdamu se rozplynul......

Neděle byla poslední možností splnit nominační kritérium, které by umožnilo Zdeňkovi STROMŠÍKOVI startovat na ME v holandském Amsterdamu. Jeho úsilí v individuáním startu i reprezentační štafetě však vyšlo naprázdno....

Na Pražských memoriálech, které se konaly na stadionu v Edenu se sice Zdeňkovi podařilo zvítězit nas Saudem Ahmedem Mabrukem Al Majrashim, dosáhl však pouze průměrného času 10,74 s. Nejlepšího letošního výkonu tedy dosáhl Zdeněk zatím při prvním extraligovém kole v Plzni, kde běžel 10,48 s a od požadovaného limitu jej dělilo 10 setin sekundy, které už po drobném zranění nedokázal stáhnout. Dva podniky, kde měla Zdeňkova forma kulminovat, jsme museli vynechat ( Lise Prokop Memorial v Sankt Poelten a Odložilův memoriál v Praze) a tak nám zůstati jen oči pro pláč. 

Veškerou energii Zdeněk věnoval pak již úspěchu štafety, kterou tvořili 3 stříbrní borci z  ME do 22 let v Tallinu Marcel Kadlec, Jan Jirka,Zdeněk STROMŠÍK doplněni o českého rekordmana Jana Velebu !!! Štafeta pod vedením Petra Habáska začala s nácvikem již na soustředění v Jižní Africe, kde byli přítomni Veleba, Jirka i Stromšík. Pokračovala soustředěním v Nymburku a vše se zdálo být na nejlepší cestě. Celkem 5 x (!!) se pokusila o požadovaný limit ČAS (39,40) a 4 x by mu byla velmi blízko. Nejblíže pak na MČR v Táboře, kde štafetový kvartet zaostal za požadovaným limitem o nicotných 15 setin sekundy .....

Štafeta úspěchu obětovala opravdu hodně, 2 starty na extraligových kolech v Plzni a Kolíně se asi moc nelíbily vedoucím extraligových družstev, alespoň v našem případě to tak bylo, start na MČR jednotlivců na úkor oddílových štafet také není žádnou samozřejmostí, ale vždy jsme k tomu přistoupili s vědomím, že reprezentace má přednost a že štafety mají větší naději na úspěch než individuální starty ve sprinterských disciplínách, tak jak se to nakonec ukázalo i loňském roce v Tallinu.

Ano limit stanovený ČAS se spnit nepodařilo (entry neexistuje !), nicméně jsem doufal, že předsednictvo ČAS, které schvalovalo nominaci přihlédně k několika důležitým fakktorům a účast štafetě umožní:

1.Reprezentační štafeta je v tzv. Relay Qualifiying List zveřejněného na stránkách EAA na 13. místě, které jí umožňuje účast na evropském šampionátu.

2. Na výsledném součtu 2 nejlepších časů se podíleli 3 současní aktéři (2 x Tallin) , doplněné letos o českého rekordmana Jana Velebu

3.Perspektivě týmu, který letos opravdu šlapal, pro úspěch kolektivu obětoval i část individuální přípravy a až na Honzu Velebu jsou všichni velmi mladí (ročník 93,94.)

4. Před 4 lety v olympijském roce, kdy se konal evropský šampionát v Helsinkách stačil k postupu do finále čas 39,66 s ve finále pak štafeta Portugalska časem 39,96 s brala krásné 6. místo evropského šampionátu ZDE

A tak bych mohl ještě chvilku pokračovat, ale na skutečnosti že tým, zůstanene sedět doma na zadku v Česku nic nezměním. Často slyším řeči o podpoře štafet, teď mně však v uších zní věta jednoho z největších českých sprinterských odborníků v Česku Luďka Svobody, na jeho webu a která se vztahuje k nenominování reprezentační štafety v olympijském roce 1988, jejímž členem byl hradištský odchovanec Milan Bělošek, kterého Luděk v 80. letech trénoval  a následky takového rozhodnutí...... "Osobní rekord na 100 m si zaběhl v roce 1988 ve Varšavě při Kusoczinského memoriálu časem 10,48 a tentýž den byl členem sparťanské štafety, které zaběhla český rekord 39,41 a mimo jiné porazila reprezentaci Polska a Brazílie se slavným Robsonem Caetanem da Silvou! Jeho partnery byli Kopeček, Roun a Mezihorák. Milan běhal ve sparťanské štafetě první úsek, na rozdíl od reprezentační štafety, kde běhal úsek třetí. V roce 1988 společně s Hudcem, Rounem a Valíkem zaběhli čas 39,07 a ačkoliv byli na sedmém místě světových tabulek na OH českou štafetu nenominovali a to byla dost těžká rána pro všechny její členy. Nedlouze poté většinou skončili s aktivní kariérou...... "

J.V. 28.6.2016

.

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved