Časová analýza rekordní stovky z MČR v Táboře ....

Katedra atletiky FTVS zveřejnila časové analýzy sprinterských běhů , které se konaly při MČR v Táboře. Záznamy byly snímány 4 fotoaparáty se sekvencí 240 snímků za vteřinu a následně vyhodnoceny počítačovými programy Dartfish a Kinovea.

Z analýzy vyplývá, co jsme doposud jen tušili a sice, že Zdeněk STROMŠÍK při svém rekordním v běhu v Táboře běžel nejen vynikající stovku, ale v mezičase i šedesátku a také skvělou letmou 30, kterou využíváme běžně  k otestování maximální rychlosti.

Již ve sledovaném rozběhu, ve které Zdeňkovi pomáhal vítr o hodnotě 1,4 m/s předvedl Zdeněk fantastický výkon a časem 10,36 s vylepšil český juniorský rekord. Zdeněk se mohl pochlubit poměrně slušnou startovní reakcí 0,152 s a na všech měřených úsecích, byl ze všech sprinterů nejrychlejší, včetně závěrečných meřených úseků 60-80 m (1,82 s) i 80-100 m (1,86 s). Šedesátku z nízkým startem pak proběhl ve vynikajícím čase 6,68 s !!

Rekordní finále, ve kterém dosáhl Zdeněk výsledného času 10,32 s pak mělo malinko jiný průběh. Sprinter z Uherského Hradiště vytězil z vynikající startovní reakce 0,139 s a do šedesátky (6,63 s !!!) byl nejrychlejším mužem na trati. Od 60 m však k mohutnému finiši nastoupil Pavel Maslák, který závěrečných 30 m běžel o 3 setiny rychleji něž Stromša (časový úsek 70 - 100 m  ZS 2,80, PM 2,77 s). Není bez zajímavosti že posledních 20 metrů v rekordním finálovém běhu, běžel Zdenda o 2 setiny sekundy pomaleji, než ve vypuštěném závěru tratě v rozběhu. 1,86 x1,88 s. Závěr je jednoduchý a byl viditelný pouhým okem. Pod tlakem se  horší technika Zdendova běhu a ten se stává "křečovitější", tudíž i pomalejší .

Podobný scénář se odehrál i ve finále mistroství Evropy juniorů v Rieti. Do 90 metrů Zdeněk ještě držel bronzovou pozici, po nástupu Němce Polkowského, však přemíra snahy českého sprintera znamenala zjevné zpomalení a medaili si nakonec na krk pověsil německý sprinter, který byl v cíli o bohužel 3 setiny rychleji....