Zdena mezi sprinterskou světovou juniorskou elitou !!!!

Až neskutečný, ale o to radostnější pohled nabízí  současný aktuální žebříček serveru all-athletics.com. V běhu na 60 metrů figuruje v redukovaných světových tabulkách na 10. pozici, člen uherskohradištské odnože "Atletiky s radostí" sprinter Zdeněk STROMŠÍK. Ten o uplynulém víkendu zaběhl ve Stromovce nejrychlejší 60, ze všech přítomných juniorů a v nepřímém souboji předčil o 1 setinu dokonce  i kladenského Marka Bakalára,který ještě patří mezi dorostence. Ostatně jen poznámka, nechybělo mnoho a i Zdeněk ještě v letošním roce startoval mezi dorostenci.... Nicméně, ač nevýhodně narozen (25.11.1994) zdá se, že to Zdenovi nedělá žádné potíže. Pojdˇme se ale na jeho vynikajících 6,84 s podívat z několika úhlů pohledu, protože jsem přesvědčen, že si to takový výkon bezpochyby zaslouží.

Nejdříve tedy k jeho postavení ve světě , dle all-athletics.com. Jak již jsem napsal Zdenovi patří v redukovaných tabulkách (2 z jedné země na disciplinu) 10. pozice. Je skvělým úspěchem českého sprintu, že dorostenec Marek Bakalár, svěřenec trenéra Kaňky kterému neřekně nikdo jinak než Baky je s časem 6,80 s, který letos zaběhl dokonce 8. nejrychlejším juniorem planety !!! Dva mladí sprinteři z Česka mezi nejlepšími 10 sprintery - juniory světa, to už je něco. V neredukovaných tabulkách, které vede časem 6,67 s  Američan BeeJay Lee obsazuje Zdena 21. pozici, když celkem 8 sprinterů pocházejícich  z USA je před Zdendou. Jen by mě zajímalo, kolik z nich je bělochů ..... Dorostenecký světový  žebříček kladenský supertalent dokonce vede !!! Pokud by tedy pan Zdeněk Stromšík senior nebyl před 17 lety tak netrpělivý a počkal by s autorstvím syna alespoň 5 týdnů, mohl nabídnout světový dorostenecký žebříček současnosti unikátní pohled : 1 Marek Bakalár CZE 6,80 s 2. Zdeněk Stromšík CZE 6,84 s !!!!!! Zdendova tatínka ovšem podezřívám, že jej pře 17 lety něco takového vůbec nenapadlo a pokud  ano, tak mu to v onen okamžik  bylo asi úplně jedno

Zdendových sobotních 6,84 s znamená samozřejmě i rekord oddílový a sice absolutní a také krajský. Ze všech Moravanů a Slezanů pak běžel ještě o 8 setin rychleji jen  havířovský  supertalent Pavel Maslák, který je současně i českým juniorským rekordmanem na této oblíbené distanci. V roce 2010, kdy Pavel překonal o setinu rekord legendárního Romana Zruna (jehož rekord 6,78 s odolával dlouhých 32 (!!!) let, však byl Pavel téměř o 2 roky starší než Zdena. Každopádně bude mít Zdena ještě celý příští rok na to, aby na současný rekord zaútočil.... V českých dlouhodobých tabulkách však mimo Masláka a Zruna figurují ještě Martin Říčař 6,79 s,Vašek Zich 6,82 s a Michal Jahn 6,82 s. Tři z nich Maslák, Zich a Říčař byli strůjci famózního úspěchu štafety 4 x 100 m, která doplněna o Lukáše Šťastného zaběhla pod vedením trenéra Dalibora Kupky čas 39,57 s, kterým na juniorském Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 2009 vybojovala fantastické 2. místo !!!

V kategorii dospělých pak mezi českými muži  Zdenda obsazuje v průběžných tabulkách momentálně nádhernou 4. pozici, když vede LiborŽilka (6,77) , druhý je Marek Bakalár (6,80 s) a třetí je dálkař, který umí  taky skočit 8 metrů Roman Novotný a který běžel ještě o setinu rychleji. Zdena se o 4. pozici dělí s Pavlem Hyklem, Lukášem Štˇastným  a včera shodného času dosáhl i Vašek Zich. O setinu pomaleji však běžel letos současný mužský český rekordman na trati 100 m (10,23 s) Honza Veleba.....

Ještě jednou se vrátím k serveru all-athletics a k jejím žebříčkům a nyní z pohledů českých lídrů na sprintech dlouhých i krátkých, z pohledu juniorů, tedy kategorie, ktero letos čeká vrcholná akce a sice juniorské Mistrovství světa v Barceloně. O šedesátce jsem již mluvil. V běhu na 200 m český lídr Patrik Šorm figuruje časem 22,05 s na  53. pozici, Michal Desenský, který si letos poprvé zkusil halovou čtvrtku a hned z toho byl titul je časem momentálně 76.juniorským čtvrtkařem světa. Mezi juniorkami je Marťa Černochová, která trénuje pod odborným vedením Milana Nožičky a pochází rovněž jako Zdeněk ze Zlínského kraje obsazuje časem 7,56 s  skvělé 36. místě neredukovaných tabulek, nejlepší z Češek je na dvoustovce Klára Seidlová a ta svým nejlepším letošním výkonem 24,75 s obsazuje momentálně 49. pozici světového žebříčku, no a sympatická čtvrtkařka z Prahy Anička Hrudková, na jejíž přípravě se podílí neméně sympatický Petr Habásko je výkonem 57,22 s 127. nejrychlejší juniorkou planety.

Jistě ne zcela bez zajímavosti je i skutečnost, že hodně vysoko ve světových juniorských žebříčcích současnosti se umísťují i obě úspěšné závodnice ze stáje mého kolegy Martina Michalského, které sice v letošním roce závodí za brněnský AK OLYMP Brno, ale trénují samozřejmě doma v Jablonci nad Nisou.

Klárka MICHALSKÁ figuruje ve světovém juniorském trojskoku výkonem 12,42 m na nádherném 39. místě neredukovaných tabulek a na krátkých překách, kde má Česko letos opravdu silné zastoupení, vždyť z právě skončivšího šampionátu se domů bez medaile vracely 2 atletky Lucka Koudelová a Karolína Hlavatá, účastnice loňského MS dorostu z Lille, je Klárka časem 8,71 s 67.

Anna Marie RAPPOVÁ pak ve skoku dalekém obsazuje za svůj letošní nejlepší výkon 584 cm 59. pozici a na nejkratším sprintu jí patří 143. příčka juniorského žebříčku.

J.V. 22.2.2012

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved