Double Zdendy Stromšíka ve Slovinsku !!!

Mezistátní juniorské čtyřutkání Česko - Maďarsko - Slovinsko - Chorvatsko, které se letos konalo v malebném slovinském městečku Slovinj Gradec přineslo velký úspěch sprinterovi Zdendovi Stromšíkovi. Zdeněk byl nominován a přihlášen ke startům na 100 m a ve šrafetě a z obou startů si ze Slovinska odváží vítězství.

Nejdříve se těsně před polednem postavil ke startu na 100 m v poměrně silné konkurenci. Zdeněk, který si již vybojoval účast na MSJ v Barceloně byl sice papírově favoritem,nicméně několikahodinové, zdlouhavé cestování autobusem z Brana do místa závodů nikomu na formě nepřidá a tak bylo potřeba být hodně obezřetnýa nikoho a nic nepodcenit. Zazlobit mohl zejména mladý maďarský reprezentynt Csuhai s osobním rekordem 10,74, nebezpečný byl i Chorvat Ivaškovič (letos již 10,83 s) a já byl i velmi zvědavý na druhého českého zástupce Radka Povýšila, který před týdnem v Hradci Králové běžel vynikajících 10,79 s...

Nakonec dopadlo vše podle papírových předpokladů. Zdena, který po dlouhém cestování cítil trochu ztuhlé nohy potvrdil roli favorita a zvítězil v mírném dešti a za nulové větrné podpory ve velice solidním čase 10,76 s. Několik metrů před cílem, si dokonce dovolil výrazně zvolnit, aby eliminoval možnost případného zranění. Na druhém místě doběhl Maďar Péter Csuhai v čase 10,85 pod 11,00 s se ještě dostali oba Chorvati Ružič 10,96 s a Ivaškovič 10,97. Českému zástupci Radku Povýšilovi pak 11 sekundová hranice jen těsně oddolala a v čase 11,01 s doběhl pátý. Na stovce jsme tak získali nejvíce bodů ze všech 4 zemí, celkově 13.

Pokud jsem psal, že se stovka běžela v mírném dešti, tak to se bohužel nedalo řící o štafetě. Po 12. hodině se obloha otevřela, a začalo vytrvale a hustě pršet na což doplatili úplně všichni, včetně dalších našich dvou zástupkyň "Atletiky s radostí" - Klárky Michalské a Anny Marii Rappové

Amča nakonec vybojovala výkonem 572 cm celkově 5. místo a ve vytrvalém dešti to v jejím případě bylo asi maximum možného. Také Klárka se velice statečně prala s nepřízni počasí a po sérii nepříliš povedených úvodních skoků pod 12 metrovou hranici si nakonec odnesla za výkon 12,18 m velice cenné 2. místo !! Včerejší závodní odpoledne v hustém dešti již nebylo o atacích osobních rekordů či limitů, ale bojem o umístění a nezranění se. Holky svou roli zvládly a v žádném případě nezklamaly u Kláry se pak musí  mluvit o jednoznačném úspěchu na mezinárodním poli.

V době kdy vrcholil trojskok děvčat a lilo jako z konve se běželi i závěrečné štafety. Nešlo o čas, ale o body, poněvadž za námi byl chlapecký tým Maďarska jen o několik málo bodů. Úkol zněl, nezranit se, doběhnout, předat si a vyhrát  :-) Zkušená štafeta se nezalekla, na předávkách šla na jistotu a Zdena si dokonce mohl dovolil rovinku už jen "proklusat" a přinést kolík ve vítězném gestu do cíle v čase 41,88 s..Štafeta běžela ve stejném složení v jakém vybojovala svou účast v Barceloně, jen na prvním úseku dorostence Marka Bakalára  vystřídal Radek Povýšil.

Štafetový úspěch pak přispěl i k celkové vítězství chlapců v soutěži týmů, naše juniorská děvčata  skončila pak za Maďarkami na druhém místě .