Africká velmoc ležící na zlatě......

 . Jistě vítě, že ač je jih afrického kontinentu znám především jako bohatý zdroj diamantů, je i zlato velkým lákadlem těžařských společností. A tak se není co divit, že Jihoafrická republika je největším producentem zlata na světě. Jen 42 km od našeho místa pobytu leží hornické město Carltonville. To se proslavilo tím, že v jeho blízkoti leží  nejhlubší důl světa.  Byl by hřích, když už jsme v tak těsné blízkosti jej nenavšívit a tak se se trenér s manželko vydal na poměrně dobrodružný výlet do tohoto hornického městečka. Nejdříve dovolte pár faktů.

 V jihoafrickém Carltonvillu, hornickém městě ležícím sedmdesát kilometrů od Johannesburgu, se důlní inženýři a havíři vydali prozkoumat hlubiny Země. Při následném nálezu a dobývání zlata zde vznikla spletitá síť šachet a chodeb, dosahující celkové hloubky tří tisíc šesti set metrů, čímž položili základ NEJhlubšímu dolu světa! Unikátní místo dostalo jméno Tau Tona - Velký lev. Tak hluboko se člověk ještě nikdy nepodíval a skutečně 3600m je dodnes platným rekordem, přičemž se uvažuje o dalším rozšíření dolu až za hranici 4km !!!.

Samotný důl začal vznikat v roce 1959, ale těžební práce v něm probíhaly až od roku 1962. Těžba jela naplno i v dobách, kdy cena zlata na celosvětovém trhu povážlivě klesala a to jen proto, že efektivita těžby zde byla nanejvýš příkladná. To je dáno především bohatostí zdejšího podloží, ve kterém za půl století vzniklo na více jak 800 km tunelů, kde na směny pracuje najednou téměř 5600 horníků, přičemž roční úmrtnost čítá v průměru 5-10 horníků, alespoň dle oficiálních zdrojů, což je v porovnání např. s čínským důlním průmyslem relativně zanedbatelné číslo. Průměrná teplota v neklimatizované části dolu se pohybuje okolo 55 °C. Důmyslný systém odvětrávacích šachet jí snižuje k příjemným 30 °C, zato stěny v nejnižších podlažích dosahují teplot téměř  60 °C. Už samotná cesta klecí ke dnu dolu musí být dramatickým zážitkem, jelikož může trvat až hodinu. V nejrychlejších pasážích klesá výtah rychlostí 16m/s, což je zhruba 58 km/h. Velký lev si svou expanzí a prohloubením dostal na životnost až k roku 2016, ale předpokládá se, že celková výnosnost dolu bude trvat dále i po tomto datu.

Jistě není bez zajímavosti také fakt, že důl v Carletnville má neuvěitelnou ekonomičnost. Z tuny zeminy se vytěží až 10 gramů zlata, oproti většině dolů rozpostřeném v celém světě, kde je výtěžnost 1,2-1,5 gramů na tunu.

My jsem však viděli i odvrácenou tvář těžby. Ze čtvtí, které už těžaří opustili se stala města duchů a protože jsme opět tentokrát 100 % spoléhali na navigaci, podařilo se nám opět dostat do čtvrti vemi nevábné, kterou obývají jen a jen černí obyvatelé a ještě dle pohledů hodně naštvaní. Po udusané cestě plné výmolů jse se pohybovali mezi plechovými baráky rychlostí 10 km za hodinu a mocné bouchnutí do kapoty malého hyuandaie asi 2 metrovým chllapem, bylo dostatečnou pobídkou, abychom se z této čtvrti co nejrychleji "spakovali" . Na focení nebyl čas, těch pár obrázků jsem si dovolil až, když už jsme byli sami. :))) Rozumné to moc nebylo, ale adrenalin to byl pořádný, to mi věřte :)

J.V.17.12.2016

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved