Před několila měsíci jsem na těchto webových stránkách psal o naději, že český sprint zvedá hlavu. Vždyť výsledky v letní sezóně Jana Veleby, Pavla Masláka, Dominika Záleského, Zdeňka Stromšíka, ale i mladíků, které nejvýrazněji reprezentuje kolínský atlet Štěpán Hampl, dávaly oprávněnou naději, že v českém hladkém, mužském sprintu se děje něco mimořádného. Že by nemuselo zůstat jen u naděje potvrzují již dnes dosavadní výseldky halové sezóny.
Na počátku roku to byl především Dominik Záleský, který vlétl do sezóny jako uragán a hned při druhém startu si vylepšil loňské osobní maximum o neskutečných 14 setin sekundy na té doby, stěží uvěřitelných 6,61 s !!!. O neméně dobrém vstupu mohl hovořit i Zdeněk STROMŠÍK, který po celý leden předváděl neskutečně vyrovnané a stabilizované výkony a do startu v Linci předvedl 5 nejrychlejších časů dcé dosavadní atletické kariéry (6,69 -6,66-6,66-6,66-6,64). Vše vyústilo na mezinárodním mítinku v Linci, kde Zdeněk nejdříve v rozběhu časem 6,65 s zaostal za limitem MS v Birminghamu o 2 setiny. Ve finále ve kterém se sešla řada vynikající konkurence pak nejen vyhrál, ale šokoval atletickou veřejnost časem 6,60 s !!!! Jedná se historicky 3. nejrychlejší českou šedesátku, když od 31 let starého českého rekordu dělí Zdeňka STROMŠÍKA jen 2 setiny sekundy !!! Jště neskutečněji vypadá postavení rychlonohého Valacha v evropských a světových průběžných tabulkách roku 2018 !! Záznam z finále si můžete ještě jednou prohlédnout ZDE
K dnešnímu dni , tedy 14.2. 2018 patří vítkovickému sprinterovi dělené 4. místo evropských tabulek, přičemž o toto skvělé umístění se dělí s nikým jiným, než s nejlepším německým sprinterem současnosti Julianem Reusem !!! Ve světových neredukovaných tabulkách patří Zdeňkoví 25. místo a v redukci pozice 16 !!!!
Ještě brutálněji vychází výsledek, když si trochu podrobněji vyhrajete se statstikou a zjistíte, že dosavadním nejrychlejším bílým sprinterem halové sezóny je Francouz Christophe Lemeiter s 6,57 s, které zaběhl v Mondeville a jen o 3 setiny pomaleji běželi Julian Reus a Zdeněk STROMŠÍK !!!!!!! To že hned za nimi na 3.pozici figuruje Dominik Záleský, jen má slova dokresluje a současnou překvapivou pozici českého hladkého sprintu taktéž.....
Dříve než mě někteří mravokárci napadnou proč dělím atlety na ty s černou barvou kůže a bílé, napíši něco málo pro laiky na vysvětlenou. Věřte, že v tom není ani za nehet rasismu, jen konstatování , že sprinteři s tmavou barvou kůže, zejména ti z oblasti jejichž původ sahá do oblasti západní Afriky jsou pro sprinterské tratě jednoduše lépe geneticky obdařeni. Buďte upřímní. Jistě i vy jste si někdy položili otázku, proč na světových soutěžích zaklekává do bloků ve finále vesměs 8 černých sprinterů ?? A proč posledním bílým sprinterem, který držel světový rekord na této trati byl Němec Armin Harry ?? To bylo přátelé před 58 lety , v roce 1960 !! A nejrychlejší bílý sprinter je s 9,92 s Francouz Christopher Lemaitre a víte na jakou pozici v dlouhodobých historických tabulkách jej tento famózní výkon řadí ?? Na 42. místo !!! A to je ješět pořádná parádka, poněvadž ještě nedávno se titulem nejrychlejšího bílého sprintera pyšnil Polák Marian Woronin, který v roce 1984 využil maximální větrné podpory 2m/s a v olympijském roce 1984, prolétl ve Varšavě stovku za rovných 10,00 s !!!
Socalistické země tentkát na olympiádu do Los Angels neodcestovali, tak jsme přišli o zajímavou konfrontaci famózního Poláka s pozdějšími medailisty Carlem Lewisem, který zvítězil s větrnou podporu 0,2 m/s za 9,99 s před Samem Gradym (USA)10,19 a Kanaďanem Benem Johnsnem 10,22 s. Ostatně 0,2 m/s foukalo i na MČR v Třinci , kde zvítězil Zdeněk časem 10,29 s. A víte jaké místo na Olympiádě v Los Angels, by to přineslo ve finále. Bylo by to místo 6. !!!! Tak to jen tak na okraj, kam se posunul světový sprint za poslední 2 dekády a taky trochu připomenutí, protože zdaleka ne všechny disciplíny zaznamenávají takový progres, spíše naopak. Proč se tak děje, nechám na vás, jako námět k přemýšlení !!!! :)
Ale ještě zpátky k původnímu tématu, proč ti černí kluci běhají tak zatraceně rychle. Antropologické studie ukazují, že Afroameričané (kteří jsou převážně západoafrického původu) mají ve srovnání s bílou populací USA relativně delší končetiny v poměru k délce trupu, delší a štíhlejší lýtka, užší boky, vyšší hustotu kostní hmoty (o 5–20 %) a z toho vyplývající větší hustotu těla. Dobře známým faktem je i vyšší hladina testosteronu, která u mladých mužů až o 19 % přesahuje průměr bílé populace. To může přispívat k větší soutěživosti a agresivitě, ale i bohužel k vyšší míře kriminality uvnitř této menšiny.
Na základě výzkumů bylo prokázáno, že černí sprinteři západoafrického jsou dědičně obdařeni vyšším množstvím rychlých svalových vláken. Navíc studie porovnávající distribuci svalstva u amerických atletů ukazují tendenci k lepšímu vývinu svaloviny končetin (zejména stehenního a hýžďového svalu) u Afroameričanů a odlišnou distribuci tuku, jenž se u bělochů více koncentruje na končetinách, což může negativně ovlivnit běžecký výkon. Jak víte ve svalovině člověka nacházíme tři základní typy svalových vláken. Jsou to tzv. pomalá vlákna typu I, nezbytná pro vytrvalostní, aerobní svalovou práci, a vlákna rychlá (typ II), která se dělí na pomalejší typ IIa, jenž má i určitý aerobní potenciál, a rychlejší typ IIb, který se uplatňuje v anaerobních výkonech krátkého trvání. Vlákna I a IIa jsou označována také jako vlákna červená. Toto zbarvení jim dodává protein myoglobin, odpovědný za přenos kyslíku při svalové práci. Rychlá vlákna IIb se označují jako vlákna bílá, neboli FG vlákna = "fast gycolitic". Ta jsou schopná velmi rychlé kontrakce a uplatňují se zejména na počátku zatížení, při krátkodobých zatíženích rychlově silového typu, ale jsou poměrně rychle unavitelná. Sprinteři světové třídy tak mají obvykle ve stehenní svalovině 70–75 % rychlých svalových vláken. Poměr svalových vláken se nedá zcela ovlivnit tréninkem, protože je do značné míry dán geneticky.
Tak to jen něco málo teorie na vysvětlenou, proč každý byť sebemenší vpád do oblasti, kde bílí kluci rozhodně nehrají první housle, budí po právu takovou pozornost :)
J.V. 14.2.2018