Neděle je v Jižní Africe dnem volna. Je škoda je nevyužit k výletům do nejbližšího okolí, ale dnes vyrazili už jen trenéři. Svěřenci toho maji po 3 týdnech dvoufázových náročných tréninků akorát dost, tak rádii využili vzácného volna k pasivnímu odpočinku u bazénku...
Oba trenéři naopak třetí adventní neděli hýřili aktivitou. Už v 7 ráno stáli na univerzitních kurtech a svedli partičku tenisu, následovalo krátké osvěžení v bazénu a v 9 ráno po snídani už vyráželi za doprovodu ženy trenéra Vlčí smečky do 120 km vzdáleného Maropengu. Maropeng, což je setswanský výraz pro "místo, kde jsme kdysi žili" je místem jedním z nejbohatších zdrojů hominiidních fosílií v Africe. Oblast společně s jeskyním systémem Sterkofentein řádně zamíchal s našimi představami odkud jsme vzešli. Vždyť původní představy o naší pramáti Lucy, jejíž ostatky byly objeveny v Etiopii v roce 1974, posunuli nálezy v Jižní Africe o dalších 500 000 let !!! A taktři nejvýznamnější fosilní nálezy pračlověka, jaké byly kdy učiněny, pocházejí z Kolébky lidstva, z oblasti kterou jsme dnes navštívili.
První z nich je "Taungské dítě", druhým "Paní ples" a třetím významným objevem je tzv. "Malá noha". Odborníci hovoří, že zachovalé nálezy mohou být starší více jak 4 miliony let !!! To se zcela vymyká mým představám.... Pochopení povahy a významu těchto nálezů vám ale pomůže uvědomit si význam Kolébly lidstva a všichni turisté mířící do JAR by měli toto místo navštívit. Pro mne osobně to byla téměř povinnosr. Vždyť dědečkův bratr, můj strýc Prof. PhDr.. Vilém Hrubý DrSc vedl dlouhá léta archeologický výzkum ve Starém Městě a zejména s jeho jménem jsou spojeny nejznámnější nálezy z období tzv. Velké Moravy, datující se do 9. století n.letopočtu...... A tak mám archeologii taky tak trochu v krvi, vždyť jsem s ní byl od mala konfrontován.
Samotné turistické centrum Maropeng je i skvělým archtektonický počin a také vítěz ocenění britského spolku spisovatelů cestopisů o nejlepší nový turistický projekt na celém světě...Vstup vypadá jako nízká vyvíšenina, která se zvedá z okolní krajiny. Jde o tzv. tumulus, navržený podle vzhledu dávných pohřebních mohyl.
Po vstupu do tumulu se vydáte na výpravu zpět v čase. Cesta do pravěku zahrnuje výpravu na lodičcce po podzemním jezeře, která vás zavede do doby před 4 miliardami let, kdy se planeta formovala. Cesta pokračuje okolo působivých expozic, které oživují elegantní audovizuální programy, zvukové efekty a efektní výstavy.
Nedaleké sterkfonteinské jeskyně jsou nejznámnější v celé kolébce a je to místo, kde byly nalezeny ona Paní ples, Taungské dítě i Malá noha. Působivá prohlídka s průvodcem, který vás zavede hluboka do nitra země. Věřte mi, že jsem byl rád, když jsem po zhruba hodině uviděl opět modrou oblohu a nadechl se čerstvého vzduchu. Speleolog se ze mne už asi nestane......
Jedno z 8 míst světového dědictví UNESCO, kterými JAR oplývá, stojí ale rozhodně za návštěvu ....
J.V. 17.12.2017